Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Jack Sparrow kotví na přehlídkovém mole. Dejte si ulítlou pánskou módu

Petra Červená

Petra Červená

19. 7. 2011

FOTO: Pánská móda jaro/léto 2011 Agnes B.Máte slabost pro výstřední styly? Nebo stojíte v pozadí a se zájmem sledujete odvahu druhých, milujících excentrické modely nebo vyznávajících nedbalý až lehce zanedbaný styl? Toto všechno najdete u návrhářky Agnès Troublé.

FOTO: letní kolekce 2011 Agnés b.

Fialové kalhoty? Proč ne, každý vás pozná už zdálky, Zdroj: agnesb.com

Francouzská návrhářka Agnès Andrée Marguerite Troublé se narodila v roce 1941 ve Versailles, kde také vystudovala slavnou školu výtvarných umění École des Beaux-Arts. Svoji kariéru nezačala na prahu některého z mnohých módních domů. Agnès své sny realizovala pomalu a s menší oklikou. Dva roky pracovala na postu junior editora v časopisu Elle, odkud v roce 1960 přešla k Dorothée Bis, kde poprvé přičichla k profesi designéra, vydržela tam ale jen čtyři roky.

Módní začátky

Než dozrál čas na otevření prvního butiku pod jménem Agnès b. v Les Halles v roce 1975, rozhodla se Agnès pro svobodnější variantu v oblasti módního návrhářství, pro práci na volné noze. Touha nebýt nikomu zavázána se přenesla i do její tvorby. Neusiluje o to, aby se zalíbila masám, stačí jí, že o oblečení mají zákazníci opravdový zájem. Žádné chlubení se drahou značkou, která by dotyčného měla pozvednout na žebříčku snobství o příčku výš.

FOTO: letní kolekce Agnés b.

Turecké kalhoty a sukně nejen pro ženy

Agnès šlo vždy hlavně o to, aby mohla realizovat všechny své filmové představy, proto mnohé modely vypadají jako divadelní kostýmy. Návrhářčina posedlost filmem je patrná v každé nové kolekci, občas se jeví jako chaotická změť nejrůznějších stylů, navíc doplněných o různá historická období. Zajímavé je, že nikdy nepůsobí přeplácaně, byť je to opravdový dějinný mišmaš.

Agnès b. není jen móda

Agnès b. nenavrhuje jen pánskou módu, ale i dámskou, a to neméně osobitou. Rokem 1987 Agnès přičichla i ke kosmetickému průmyslu, a tak můžete pod jejím jménem objevit dekorativní kosmetiku a přípravky pečující o pleť. V průběhu dalších let se přidaly návrhy hodinek, slunečních brýlí, bot a tašek. Dámskou módu navíc rozšířila o mateřské oblečení.

FOTO: letní kolekce 2011 Agnés b.

Agnes umí navrhnout model, do kterého se zamilujete

Malá, nenápadná značka Agnès b. se za svou letitou existenci v tichosti rozrostla v mezinárodní značku a to se jí kupodivu podařilo i bez reklamy. Společnost totiž považuje reklamu za nemorální. Návrhářka veškeré oblečení vyrábí výhradně ve Francii, a to podle zásad fair trade. Vzhledem k plejádě ztřeštěných modelů nepřekvapí, že mezi její zákazníky patří Yoko Ono, Helena Bonham Carter nebo David Bowie.

Filmové léto 2011

Zapomeňte na nudu našich ulic, kde ze stále se opakujícího sportovního stylu sem tam muži zamíří k originalitě za každou cenu, což má za následek rozpačité pohledy okolí. Agnès b. pro tyto skupiny netvoří. Její zákazníci jsou výstřední a osobití. Právem máte pocit, že tyhle typy se snaží zapůsobit, ohromit a učinit se nezapomenutelnými ať to stojí, co to stojí.

FOTO: letní kolekce 2011 Agnés b.

Napoleon je zpět

Ale díky nim umí být móda šílená a kdo z nás nemá občas chuť vybočit ze stereotypu? Ovšem tvorba Agnès b. je tak trochu vyšší level. Posuďte sami. Kabát, košile i kalhoty patří na první pohled do dob napoleonských, jen kdyby ty kalhoty neměly rozkrok proklatě nízko. V celé kolekci se často objevují právě turecké kalhoty doplněné o kožené bundy. V jednom případě tak úzké, že vás vzhledem k vizáži modela musí napadnout, zda si dlouhý kožený kabát nepůjčil od náhodného kolemjdoucího.

Spontánnost především

Kromě filmu má Agnès ještě jednu malou libůstku, pro prezentaci svých kolekcí zásadně využívá jen své přátele, známé a rodinu. V letní kolekci najdete i modely s širokými klobouky jako vystřižené z Pirátů z Karibiku. Nic naplat, tento druh oblečení v kombinaci s nemanekýny připomíná spíše maškarní ples.

I když se to na první pohled nezdá, u Agnès b. dostanou šanci i konzervativní muži. Námořnický styl, pruhovaná mikina a triko doplněné o kapri kalhoty nebo elegantní styl, bílá košile a bermudy, navrch šedé sako a výrazná zelenkavá kravata. Zajímavých modelů objevíte ale mnohem víc a nakonec možná dojdete k závěru, že ta spontánní, svobodná a nekonvenční návrhářka je vám blíž, než jste si při prvním setkání mysleli.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jack Sparrow kotví na přehlídkovém mole. Dejte si ulítlou pánskou módu