Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jack Nicholson: Životopis svůdníka, který měl v posteli půlku Hollywoodu

Jack Nicholson je i přes svůj věk stále pořádný divoch. O jeho hereckém talentu není třeba diskutovat a svou pověst sukničkáře potvrdil, když prohlásil, že viagru si bere pouze tehdy, má-li mít sex s více než jednou ženou.

Jacka Nicholsona režiséři rádi obsazují do rolí psychopatů a dalších více či méně podobných negativních postav. Není se čemu divit, díky jeho ďábelskému úsměvu a pronikavému pohledu vám přejede mráz po zádech raz dva. Už sám výrok Stephena Kinga, že nesouhlasí s obsazením Jacka do filmu Osvícení na motivy svého románu, mluví za vše. Jack porý už sám o sobě vypadá dost jako šílenec a proměna z normálního člověka na někoho, kdo začíná po několika měsících samoty bláznit, nebude dostatečně viditelná.

Babička matkou a matka sestrou

Pravděpodobně není nikdo, kdo by Jacka Nicholsona neznal. Jeden z nejznámějších sukničkářů Hollywoodu se narodil 22. dubna 1937 v New Jersey v USA teenagerce June Nicholson. Ta ho ale svěřila na výchovu své matce, tudíž až téměř do svých čtyřiceti let považoval Jack svou babičku za svou matku.

Pravdu, že starší sestra je vlastně jeho matka, se dozvěděl až díky jednomu vtírávému novináři. Každopádně díky své babičce, která vlastnila salon krásy, získával už od dětství vynikající průpravu toho, jak se pohybovat v blízkosti žen, což náležitě uplatňuje dodnes.

Trojnásobný držitel Oscara začínal u filmu jako holka pro všechno v animačním oddělení studia MGM. Jelikož ale toužil po kariéře herce, začal studovat herectví s místní hereckou skupinou Players Ring Theater. Svou první hlavní roli si zahrál v roce 1958  v krimi thrilleru The Cry Baby Killer, kde ale svým výkonem příliš neoslnil. Podle jeho vlastních slov, že herec prorazí ve chvíli, kdy už nemusí chodit na konkurzy, se Jack proslavil v roce 1996.

Režiséři se řídí basketbalovými zápasy

Za vedlejší roli právníka ve filmu Bezstarostná jízda dostal prvního Oscara a dodnes rád vzpomíná na první promítání na festivalu v Cannes. „Vzpomínám, jak jsem tam seděl, říkal si, že už mám za sebou deset let hraní a žádný pořádný hit. Uvažoval jsem dokonce nad tím, že bych se věnoval pouze režii,“ prohlásil.

OBR: Jack Nicholson

Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

A jak tam tak seděl, začínalo mu docházet, že se z něj právě stává hvězda. Díky za to, protože jinak bychom přišli o opravdový herecký poklad. Zajímavostní možná bude, že v této road movie se všichni herci doopravdy několikrát pěkně zkouřili marihuanou. Takže žádné náhražky. Vše, co vidíte ve filmu, je holá skutečnost.

Od té doby se Jackovi dařilo nejen u filmu, ale i v soukromém životě. Vyzkoušel si sice několik manželství, ale je všeobecně známo, že Jack má velkou slabost pro ženy, obzvláště pro drobné blondýnky, a miluje večírky. Takže přestože je otcem pěti dětí, vzorného taťuldu v něm nenajdete. Sám o sobě prohlásil, že je sexuální maniak a že se léčil. A prý to pomohlo… Trochu.

Zajisté, ženy patří mezi velmi oblíbený koníček Nicholsona a v jednom z rozhovorů prohlásil, že jeho postelí jich prošlo nespočet, nicméně je prý nebude vyjmenovávat, jelikož by se kvůli tomu rozešel celý Hollywood.

Ale pryč od tohoto tématu. Jack má spoustu jiných zájmů a mezi jeho nejvetší patří basketbal a fandění týmu Los Angeles Lakers. Už od roku 1970 má nepřetržitě permanentku a jako pravá hollywoodská star si může dovolit jít na každý zápas. Režiséři i producenti jsou totiž ochotni přizpůsobovat Jackovi filmovací dny podle rozpisu zápasů Lakers.

FOTO: Jack Nicholson ve filmu Bezstarostná jízda

Jestlipak Jack nekouřil trávu i mimo záběr kamery? Jeho ďábelský úsměv prozrazuje mnohé.

Jack právě prodává svůj dům v Aspenu, který pro něj byl druhým domovem. Aspen je známý jako ráj celebrit a Nicholson o něm říká, že to tam miluje. Velice rád totiž lyžoval, především se svým kamarádem Danny DeVitem, a jelikož na lyžování už nebylo nic, co by se mohl naučit, chtěl vyzkoušet i snowboard.

Bohužel, věk se na něm začíná pomalu podepisovat a Jack už se na lyžování tolik necítí, takže pokud máte zájem o tuto historickou památku, za patnáct milionů dolarů je vaše. Krom toho, že je také velkým fandou wrestlingu, rád hraje golf a tenis, zajímá se i o umění. Miluje malíře Pabla Picassa, ale vzhledem k tomu, že už ho třikrát vykradli, sbírku obrazů nehodlá prozradit.

I ve svém věku je to stále pan Herec

Prvního Oscara za hlavní roli získal díky filmu Přelet nad Kukaččím hnízdem, který režíroval skvělý Miloš Forman. Další skvělý výkon podal ve filmu Osvícení, kde jako spisovatel Jack Torrance hledá klidné místo na psaní své knihy a tak přijímá místo správce na horském hotelu, kde se během zimy nedostane nikdo tam ani ven. Jack přijíždí se svou ženou a synem a vše se zdá být v pořádku do chvíle, než na něj začne doléhat samota a on začíná pomalu ztrácet rozum.

FOTO: Jack Nicholson ve filmu Čarodějky z Eastwicku

Zůstala přitažlivost mezi Jackem a kráskami pouze ve filmu, nebo se protáhla do něčí ložnice?

Dále ho můžete znát z filmů Cena za něžnost nebo Čarodějky z Eastwicku, kde si zahrál po boku krásné trojky Cher, Susan Sarandon a Michelle Pfeiffer. Nezapomenutelného Jokera ztvárnil v roce 1989 v Batmanovi od Tima Burtona a někteří ho jistě znáte i z Pár správných chlapů, Lepší pozdě nežli později nebo z filmu Skrytá identita.

Naposledy jste ho mohli spatřit ve romantické komedii Poznáš, až to přijde? z roku 2010, kde Jack jenom potvrzuje, že už nehraje sice tolik jako dříve, ale rozhodně stále patří mezi hereckou elitu. Není proto divu, že byl dvanáctkrát nominován na Oscara.

Jack je také známý nošením slunečních brýlí, které téměř nesundává, a miluje pivo. Mezi jeho dobré přátele patří Danny DeVitto, Johnny Depp a Sean Penn, kterého považuje za nejlepšího herce vůbec. Jeho poslední přijetí pozvánky do talk show bylo v roce 1971 a pokud už dá rozhovor novinářům, zásadně nemluví o svém soukromí.A co říká Nicholson na svůj věk? Rozhodně se tím netrápí. Už prý sice nemůže vše dělat tak jako dříve a vše si více promýšlí, přesto se na svůj věk necítí. Stáří mu prý přidává na charakteru, s čímž můžeme jedině souhlasit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jack Nicholson: Životopis svůdníka, který měl v posteli půlku Hollywoodu