Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Já a drogy? Dávají mi je běžně. Vzpomínky Jimiho Hendrixe stojí za to

Hana Mazancová

Hana Mazancová

25. 7. 2014

„Autorem této knihy je pouze a výhradně sám Jimi Hendrix,“ stojí v předmluvě. Přesto tato kniha vznikla až několik let po jeho odchodu do hudebního nebe. O co jde? Na pultech knihkupců se nedávno objevila zpověď legendárního kytaristy Jimiho Hendrixe.

OBR: Jimi Hendrix

Já a drogy? Dávají mi je běžně. Vzpomínky Jimiho Hendrixe stojí za to. Zdroj: Nakladatelství Ikar

Je označován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších kytaristů v celé historii rocku. Jméno Jimi Hendrix má velkou váhu i dnes, stále totiž slouží jako velká inspirace mnoha hudebníkům. Poodhalit zase něco nového z života tohoto fenomenálního kytaristy pomůže fanouškům kniha s názvem Začínat od nuly. Vydalo ji nakladatelství Ikar.

Deníkové záznamy Jimiho Hendrixe

Nápad na vznik této knihy pochází už z příprav filmového životopisu. Unikátní je v tom, že se skládá z autentických archivních nahrávek, vystoupení či rozhovorů, které kytarista během svého života poskytl. Nechybí ale ani Jimiho deníkové záznamy, které – pokud jde o autenticitu – mají zřejmě největší váhu.

Zkrátka a dobře, jak se píše už v úvodu knihy, materiálu bylo opravdu hodně, a to od zpěvákem hojně poskytovaných interview až po poznámky na cárech papírů, hotelových bločcích. Bylo opravdu z čeho vybírat.

„Narodil jsem se v Seattlu, stát Washington, USA, 27. listopadu 1942 ve věku nula let,“ začíná Hendrix vyprávění. Vzhledem k tomu, že se jedná o souvislé a časově posloupné vyprávění, čtenář se postupně prokousává životem malého Jimiho a pomalu se dostává do doby, kdy se z (ne)obyčejného chlapce stane hudební múza.

OBR: Jimi Hendrix

Jimi Hendrix: Začínat od nuly. Jedinečná zpověď legendárního kytaristy. Zdroj: Nakladatelství Ikar

Atmosféru knihy o rozporuplném Hendrixovi dokresluje navíc neformální, místy řekněme až lajdácký jazyk plný nespisových slov. Jako byste skutečně poslouchali Hendrixovo autentické vyprávění. Právě teď, právě tady…

„V Nashville jsem vystřídal všechny možný žánry, dokonce i rockabilly. V Nashville umí na kytaru hrát každej. Jdeš po ulici a lidi vysedávají na verandách a hrajou na kytary…,“ pokračuje ve vyprávění Hendrix. Na dalších řádkách nezapomene vysvětlit, proč rozbíjel kytary,  a také že prý LSD nebral, jelikož je prázdné a on potřebuje kyslík.

V dalším z rozhovorů ale zase otevřeně přiznává své experimenty. „Myslím, že policajti v Británii jsou tady hodně pohodový. Jednou jsem šel po ulici úplně zmaštěnej, totálně a naprosto, když najednou ke mně přijela policejní dodávka a bobíci uvnitř přátelsky hlaholili: Ahoj, Jimi, jak se vede? Povídám: Ocitl jsem se snad v budoucnosti? Nebo už nastal konec věků?“

Po týdenním odkladu líčení nakonec Jimi stanul před kanadským soudem 8. prosince 1969.
Soudce: K čemu vám mohla být taková hliníková trubka?
Jimi: Tak nejspíš by se dala použít jako flusačka. Ale vážně, já neutším, co to je. Někdo mi to musel strčit do zavazadla.
Soudce: Vaši příznivci vás běžně obdarovávají drogami?
Jimi: Pořád.
Soudce: Tvrdíte ale, že jste se užívání drog úplně vzdal.
Jimi: Vyrostl jsem z toho.

Nemalou pozornost si kniha zaslouží i po grafické stránce. Hned v úvodu je například zařazena zrcadlově překlopená píseň, což symbolicky vyjadřuje a umocňuje její obsah. I na dalších místech je text netradičně zalomen, místy je zase souvislé vyprávění rozbito pasáží s citací, která díky velkému písmu zaujme pozornost na první pohled.

OBR: Jimi Hendrix„Mám asi osm kytar, ale pravidelně používám jenom dvě, Fender Stratocaster a Gibson Flying Angel, přičemž ta druhá má tvar písmene A, což je věc v Británii skoro nevídaná,“ píše Hendrix a tato pasáž i zbytek odstavce jsou zase sestaveny do tvaru kytary.

Konec knihy o Jimi Hendrixovi je víc než symbolický, lepší snad ani mít nemohla: „Lidi jsou do smrti zvláštním způsobem zamilovaní. Musíš nejdřív natáhnout bačkory, aby jim došlo, žes snad trochu za něco stál. Teprve po smrti jsi ten správnej pašák. Takže, lidičky, až jednou umřu, pouštějte si prostě dál moje desky…“

Jimi Hendrix: Začínat od nuly. Jedinečná zpověď legendárního kytaristy. Autor kompozice textu: Peter Neal. Ilustrace: Bill Sienkiewicz. Počet stran: 254. Vydalo nakladatelství Ikar, 2014.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Já a drogy? Dávají mi je běžně. Vzpomínky Jimiho Hendrixe stojí za to