Město, v němž se prolínají diametrálně odlišné kultury. Město, jež je známější než samotná metropole. Toť stručná charakteristika jednoho z nejkrásnějších historických měst. Vydejme se společně do tureckého Istanbulu – města spojujícího Evropu s Asií – a nechme se unášet melodiemi arabské exotiky.
Modrá mešita Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Istanbul je letitou inspirací umělců od malířů až po spisovatele. Ze všech koutů tu dýchá historie a téměř z každého rohu lze spatřit některou z nesčetných mešit a jejich minaretů, jež se tyčí k nebi s nedbalou grácií. Běžný evropský člověk se neubrání spontánnímu respektu vůči odlišné kultuře. Arabská mentalita má svá pravidla, na nichž důsledně trvá. Přestože je Istanbul vůči evropskému stylu většinou benevolentní, neplatí to tak docela v mešitách. Do mešity je zakázáno vstupovat v obuvi, ženy jsou povinny uvázat si kolem vlasů a nahých ramen šátek. Většina mešit je zvyklá na početné turistické návštěvy, proto mívá šátky k dispozici zdarma na zapůjčení.
Uvnitř mešity jako doma
Uvnitř mešity, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Důvod bosého vstupu do mešity je prostý. Podlahy všech mešit jsou pokryty huňatými koberci, které mají evokovat čistotu tohoto místa. Mužům je doporučováno si před modlitbou umýt nohy. Ačkoli je přítomnost koberců náboženská, v mnoha lidech vyvolává pocit domova. Přímo se nabízí, že právě kvůli domácímu prostředí se sem muslimové chodívají modlit 5x denně. Ovšem tak tomu není. Počet modliteb je určen posvátnou knihou koránem. Do mešity je možné vstoupit i během modlitby, je však nutné při ní klečet, nevyrušovat a nefotit. Muži a ženy se modlí zvlášť. Příslušnice něžného pohlaví může potěšit, že je jejich koberec vyhřívaný.
Modrá mešita jako konkurence Mekky
Modrá mešita, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Za symbol Istanbulu je pokládána Modrá mešita. Přívlastek Modrá získala podle modré mozaikové výzdoby interiéru. Patří mezi nejnavštěvovanější istanbulskou památku, čemuž nahrává i fakt, že leží v samém srdci města. Tato pompézní stavba svého času ostře konkurovala mešitě v Mecce, a to počtem minaretů. Právě jejich počtem je určována velikost a významnost mešit. Status největší a nejvýznamnější mešity ovšem vždy náležel mešitě v Mecce, proto se traduje historka, že nechal modromešitský sultán postavit v Mecce minaret sedmý, aby se usmířil s tamními muslimy.
Památky jako na dlani
Topkapi, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Spočítat památky v Istanbulu je po běžné turistické oko takřka nemožné. Příležitost mít velký počet památek jako na dlani skýtá Galatská věž. Ta se nachází na evropské části města – ostatně jako většina istanbulských pamětihodností – a výhled z ní je nepřekonatelný. Na dohled je k vidění Modrá mešita, mešita Hagia Sofia, jež byla původně křesťanskou bazilikou, a kupříkladu i sultánova rezidence Topkapi. Topkapi kdysi bývalo městem ve městě. Bylo ohraničeno velkou zdí a žilo si samo pro sebe.
Do Istanbulu za nákupy
Egyptský bazar, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Istanbul je nejenom střediskem historie, ale čím dál více turistů sem jezdí provětrat své peněženky. Ať už za módou, či za suvenýry, na své si tu přijde každý. Tradičními dárky bývají koberce, koření, kůže a hlavně zlato. V nejproslulejším Velkém bazaru patří zlatníkům celá polovina krámků ze čtyř tisíc! Zde více než jinde platí, že bez smlouvání daleko nedojdete. Obratným vyjednáváním lze srazit přemrštěné částky až na jednu čtvrtinu ceny původní! Přesto Vás Turci většinou oberou, ale to už patří k místnímu folklóru. Pro obě strany by mělo být smlouvání hlavně zábavou. Dobrou zprávou pro Evropany je možnost platit eurem.
Smlouvání po domácku
Tržiště, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Opět se vracíme k tématu domova. Nechcete-li zažít nával turistů v chaotických uličkách Velkého či Egyptského bazaru, spoustu nákupních možností skýtá i běžná ulice. Nezřídka vás majitel krámku pozve dovnitř na výborný čaj, aby pak s vámi mohl v klidu a pohodě licitovat o cenách svého zboží. Zde je třeba upozornit zejména osamocené dívky a ženy, aby se takovým pokoutním obchodům důsledně vyhýbaly. Turci jsou známí svým sexuálním apetitem, což nemusí mít vždy dobrý konec. Ať už se na obchodu dohodnete nebo ne, nikdy byste z Turecka neměli odjíždět bez Alláhova oka. Je to roztomilý modrobílý skleněný suvenýr a slouží jako důkaz, že Alláh je neustále nablízku…
(Unikátní fotografie Istanbulu i dalších nádherných míst planety k nalezení v publikaci ZEMĚ. Recenze zde)