Fenomén jménem instantní fotografie je spojen především s názvem Polaroid. Cože? To ještě existuje? Ano, a můžete si to vyzkoušet právě i vy! Odhalte s magazínem TOPZINE.cz kouzlo instantních fotek.
Může se zdát, že instantní fotografie už je dnes tak trochu retro. Analogové filmy postupně digitální technologie vytlačila na okraj zájmu. Ve skutečnosti ale okamžité vyvolávání a fotoaparáty jdoucí ve stopách klasických Polaroidů znovu přicházejí do módy. Chtěli byste také zkusit, jaké to je, mít v ruce fotku bezprostředně po zmáčknutí spouště?
Nejprve však trocha historie. Za vynálezce okamžitého filmu nelze považovat nikoho jiného, než právě firmu Polaroid Corporation; poprvé revoluční technologii představila ve 40. letech 20. století. Svět tak poprvé spatřil fotoaparát, s nímž je možné vyvolat fotografie přímo uvnitř těla fotoaparátu. Během několika sekund či minut tak proběhne expozice, vytvoření negativního obrazu i jeho pozitivní kopie, která se obtiskne na fotografický papír. Umožňuje to hlavně kombinace pečlivě zvolených chemických prvků.
A jak tedy začít s instantním fotografováním? Nejprve je třeba pořídit si foťák. Díky projektům jako PolaroidLove můžete už dnes bez problému sehnat originální Polaroid i na území České republiky. Aparátů je několik typů, jež se liší například designem, formátem vyvolávaných fotografií, v první řadě ale kompatibilitou s různými typy filmů. Než se bezhlavě pustíte do nakupování, prostudujte si, které typy filmů a aparátů se k sobě hodí. Vybírat můžete z filmů barevných i černobílých.
Novinkou jsou pak fotoaparáty Instax a Instax Mini od společnosti Fujifilm. Ty mají design veskrze moderní a jejich filmy mají velmi reálné barvy i dobrou kresbu. Je tedy na každém, čemu dá přednost: něco do sebe má nefalšované retro i pohodlné skloubení s moderní technologií.
Pokud už jste si z nabídky vybrali nejvhodnější fotoaparát a pořídili dostatek filmů do zásoby, nastal čas začít s focením. Nejjednodušší to bude právě s Instaxem: odpadá nutnost zakrývání fotografie po jejím pořízení a expozici nastavíte snadno podle obrázků na ovládacím panelu. I tak se však budete muset naučit vypozorovat vhodné podmínky pro focení. Oproti digitálnímu fotografování totiž odpadá možnost pořídit jeden snímek na desítky pokusů… tedy, můžete to zkusit, ale vyjde to na pěkný balík peněž.
Výběru vhodných světelných podmínek se tedy věnujte dostatečně pečlivě; několik obecných tipů už padlo ve článku o fotografování portrétů.
Se starším foťákem nezapomeňte zakrýt fotku
Co se týče originálních polaroidů, některé novější typy filmů už rovněž zakrývání fotografie nevyžadují. Tyto filmy mají označení Color Protection (CP). Starší filmy do starších aparátů však zakrýt budete muset. Někdy krabička s filmem obsahuje zařízení s názvem DarkSlide, jež vám se zakrytím pořízené fotografie pomůže. U nejstarších modelů si ale budete muset vystačit s vlastní rukou. Nejvíce závisí na prvních vteřinách, snažte se tedy přístup světla znemožnit dokonale!
Vyvolání fotografie trvá zpravidla několik minut, u barevných to může být třeba i deset až patnáct. Snímek se pak ještě několik hodin může trochu měnit. Pro vyvolání fotografie je nejvhodnější pokojová teplota, venku a v zimě tak můžete strčit snímek třeba do kapsy. Hotové fotografie pak skladujte v suchu a pokud možno ve svislé poloze. Stejně si však budete chtít pořídit album!
No, a protože po instantním foťáku teď touží každý z vás, není nic jednoduššího, než nějaký vyhrát! V soutěži o Instax Mini 25 od firmy Fujifilm stačí odpovědět na jednoduchou otázku a může být váš.
V článku o portrétní fotografii se objevila otázka, jaké světlo se hodí na focení portrétů nejlépe. Správných odpovědí přišla velká spousta; jak tedy zní a kdo se stal výhercem?
Správná odpověď byla b) podvečerní měkké světlo.
Výhercem se stává Ivan Bartoň ze Sokolova. Gratulujeme!