Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Foťte portréty jako od profesionála: 10 užitečných tipů a navíc soutěž

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

22. 8. 2013

Jak to, že vaše fotky z dovolené nevypadají jako portréty v časopise? Snad jste si nemysleli, že vyfotit skvělý portrét je snadné! S desítkou praktických tipů to ale zvládnete i vy.

FOTO: fotoskola

1. Poznejte dobře svůj fotoaparát

Dříve, než začnete přemlouvat rodinu a kamarády, aby vám stáli modelem, naučte se zacházet se svým foťákem a vytěžte z něj maximum. Jak už bylo řečeno v předchozích dílech, zrcadlovka nabízí více možností.  Není však nutně potřeba ji mít; uspokojivé výsledky s trochou šikovnosti získáte i s kvalitnější verzí digitálního kompaktu. Naučte se pracovat s manuálním nastavením jednotlivých funkcí a seznamte se s nejdůležitějšími pojmy.

2. Nelpěte na profesionální modelce

Nemějte hned ze začátku přehnané ambice. Krásná slečna, ač se třeba modelingem živí, vám dobré fotografie nezaručí. Kouzlo leží převážně ve vašich rukou: dobrý fotograf dokáže udělat skvělé fotografie i s člověkem, který na první pohled působí průměrně nebo tuctově. Nejsnadnější ale bude vybrat ze svých známých někoho, kdo je něčím zajímavý; může to být třeba barva vlasů, očí, úsměv s dolíčky ve tváři nebo styl oblékání.

3. Uvolněte se, prosím

Výběr známého člověka pro několik prvních focení vám také pomůže navodit příjemnou a uvolněnou atmosféru, jež je pro vznik kvalitních fotografií nezbytná. Vyhraďte si na fotografování dostatek času a počítejte s tím, že prvních pár snímků bude zřejmě dost křečovitých. Jak ovšem poplyne čas a konverzace, mělo by z vás obou napětí postupně spadnout; stydlivějším (plnoletým!) modelům možná pomůže třeba i sklenička něčeho ostřejšího.

 

4. Nebojte se líčení

Toto se týká především fotografování žen: ačkoliv někteří mohou argumentovat, že touží po zcela přirozeném portrétu, pravda je taková, že fotografie make-upu ubírá na výraznosti. Což neznamená, že je třeba modelku natřít na oranžovo vrstvou centimetr tlustou! Přesto vhodně zvolené líčení může jednak mnoho pomoci k požadovanému ladění portrétu a jednak ušetřit práci v postprocesu. I decentní použití řasenky a lesku na rty pomůže ženský obličej zajímavě zvýraznit!

5. Zvolte správnou denní dobu

Ač by se opak mohl zdát pravdou, poledne slunečného letního dne není zrovna vhodnou dobou pro focení. Slunce je v tuto dobu příliš vysoko a vytváří ostré a tvrdé stíny, jež jsou zejména při fotografování žen nežádoucí. Mužům na druhou stranu může tvrdší světlo vykouzlit ostřejší rysy, sami však uznejte, že černý stín v proti světlu přimhouřených očích nesluší skutečně nikomu. Naopak příjemné, měkké světlo ráno či v podvečer zajistí i vašim snímkům tu správnou atmosféru.

6. Zataženo? Nevadí!

Pokud v den plánovaného focení vykouknete z okna a spatříte zamračenou oblohu, neděste se. Jak už bylo řečeno, měkké, rozptýlené světlo je k fotografování naopak vhodnější než světlo ostré. Využít stínu mraku je navíc mnohem levnější než pořizovat drahé difuzéry. Přemýšlejte a naučte se z přírodních světelných podmínek vytvořit maximum!

7. Pozor na barvy v okolí

Líbí se vám, jak se zelená tráva v parku, a myslíte si, že usadit na ni modelku je to nejlepší, co můžete udělat? Omyl! Vyzkoušejte udělat pár snímků na trávě a pak třeba v altánku v teplé barvě dřeva. Sami uvidíte, jak moc se fotky budou lišit: v barevném tónu kůže! Převládající barvy v okolí se totiž odrážejí a mají vliv i na barvu obličeje vámi fotografované osoby. Špatně zvolené prostředí pak budete muset zdlouhavě kompenzovat v počítačových programech; pokud si chcete práci ušetřit, snažte se tedy této chyby vyvarovat. Vliv má například i barevnost oblečení!

FOTO: foceni_portretu1

8. Nenechte nikomu růst sloup z hlavy

Kompozice je problém, který vás pravděpodobně bude pronásledovat ještě dlouho poté, co s focením začnete. Nikdo nebude chtít, abyste byli mistry hned od prvního fotografovaní; ovšem alespoň základní pravidla se snažte vždy dodržovat. Vyvarujte se předmětů vyrůstajících z hlavy či ramenou portrétované osoby, a pokud nebudete mít zvláštní důvod, vynechejte i klasickou středovou kompozici. Nejlepší pro začátek bude držet se pravidla takzvaně zlatého řezu: umístit předmět zájmu do dvou třetin snímku.

9. Ostrost je základ úspěchu

Když už jste vybrali správného modela či modelku, oblékli je, nalíčili a dovedli na správné místo ve správný čas, konečně se blíží okamžik, kdy budete moct zmáčknout spoušť. Ještě než to ale uděláte, nezapomeňte správně zaostřit: u portrétů bývá pravidlem ostření na oči. Efekt odpíchnutí portrétu od pozadí vám pomůže vytvořit nízké clonové číslo ve spolupráci se zoomem.

10. Nebojte se experimentovat

Na závěr focení se bez váhání pusťte do experimentů: zaměřte se na detaily nebo naopak vložte do fotky pohyb; zdůrazněte líčení nebo modela zavěste vzhůru nohama. Nebojte se a zkoušejte!

A co je tu na závěr? Soutěž o Fujifilm FinePix T400! Stačí správně odpovědět na následující otázku:

Jaké počasí je nejvhodnější na focení portrétu?

a) ostré polední slunce

b) podvečerní měkké světlo

c) bouřka

Odpovědi posílejte do půlnoci středy 27. srpna na adresu umeni@topzine.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foťte portréty jako od profesionála: 10 užitečných tipů a navíc soutěž