Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Inspiroval jsem se Hitchcockem, říká autor mysteriózních thrillerů

Hana Mazancová

Hana Mazancová

4. 7. 2014

Má cit pro napětí, který také rád ukazuje ve svých mysteriózních thrillerech. Vždyť se také inspiroval samotným mistrem. „Hitchcock byl jedním z vlivů. Rád uvrhám obyčejného člověka do neobyčejné životní situace,“ říká autor Harlan Coben. Jeho nová kniha s názvem Šest let vychází 10. července.

OBR: Harlan Coben

Harlan Coben: Inspiroval jsem se Hitchcockem. Zdroj: Nakladatelství Knižní klub

Román Šest let se nachází na pomezí žánru thrilleru s hitchcockovskou zápletkou a milostného příběhu. Pojednává o tajemném zmizení osudové lásky. Už totiž uplynulo šest let od chvíle, kdy Jake Fisher viděl, jak si Natalie, jeho jediná, osudová láska, bere jiného muže.

Harlan Coben (* 1962) se narodil v New Jersey v USA a svoji první knihu vydal již ve dvaceti šesti letech. Během své kariéry napsal 25 thrillerů, jež vyšly ve 41 jazycích a prodalo se jich více než 60 milionů výtisků. Za svou literární tvorbu obdržel mimo jiné cenu Edgara Allana Poea, The Shamus Award nebo Anthony Award. Získat tuto triádu prestižních ocenění v oblasti kriminální literatury se ještě nikomu jinému nepodařilo. Podle jeho knihy Nikomu to neříkej (Tell no one, 2001) natočil v roce 2006 francouzský režisér Guillaume Canet kritiky oceňovaný stejnojmenný film.

Šest let dodržel slib, že ji nechá na pokoji, a trápil se mučivými představami. Po šesti letech náhodou narazí na oznámení o smrti Nataliina manžela. Neodolá a vydá se na pohřeb. Doufá, že tam uvidí jeho manželku. Ale vdova po zemřelém není Natalie. Jakákoli snaha najít tu, co mu kdysi zlomila srdce, pro Jakea znamená odhalit krutá tajemství i bolestivé lži, ale především riskovat vlastní život.

Když minulost ovlivňuje přítomnost

OBR: Harlan Coben: Šest letKritici přirovnávají román Šest let ke Cobenově  doposud vůbec nejprodávanější knize Nikomu ani slovo. V obou románech se život hlavního hrdiny náhle rozpadá a minulost začne s plnou silou ovlivňovat jeho přítomnost i budoucnost. Sám Coben pak tyto dvě knihy označuje spíše za milostné příběhy než thrillery, i když nechybí napětí a atmosféra plíživého neklidu.

„Jedna věc je zrychlit váš tep. Mohu to udělat velmi snadno, ale kniha podle mě není dobrá, pokud se nedotkne vašeho srdce. Musí v ní být emocionální síla, něco co se dotkne vašich citů,“ vysvětluje Harlan Coben.

Kniha je napsaná v hitchcockovském stylu. Hlavní hrdina, průměrný vysokoškolský učitel se všedním každodenním životem, se náhle ocitá v situaci, která je mimo jeho kontrolu i chápání. „Hitchcock byl jedním z vlivů. Rád uvrhám obyčejného člověka do neobyčejné životní situace,“ prozrazuje Coben. Pro umocnění pocitu sounáležitosti s Jakem autor zvolil také vyprávění v první osobě. „Doufám, že se čtenář bude cítit stejně zmatený a ztracený jako on. Chtěl jsem navodit pocity bezprostřednosti a podezřívavosti,“ říká Coben.

O novou Cobenovu prózu již projevil zájem také Hollywood. Společnost Paramount Pictures chystá filmovou adaptaci Šesti let s Hughem Jackmanem v hlavní roli.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Inspiroval jsem se Hitchcockem, říká autor mysteriózních thrillerů