Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Improtřesk 2013: V Brně se rozjede festival plný improvizačního divadla

Hana Švarcová

Hana Švarcová

25. 4. 2013

V Brně se od pátku 26. do neděle 28. dubna uskuteční festival divadelní improvizace s názvem Improtřesk. Kromě představení mají návštěvníci možnost zúčastnit se i workshopů.

FOTO: V Brně se uskuteční IMPROTŘESK 2013

Součástí festivalu bude velký improvizační zápas. Zdroj: bafni.cz

Improtřesk je největším improvizačním festivalem v České republice. Vznikl v roce 2011 u příležitosti desátého výročí založení improvizačního týmu Pra.Li.Ny (Pražská liga v improvizaci nyní), vůbec první skupiny věnující se v České republice divadelním sportům.

„Improvizátor je rytířem,
jehož jedinou zbraní je tělo, hlas a řeč,
jehož jediným přítelem je soupeř,
jehož jediným nepřítelem je nepřipravenost,
jehož jedinou hranicí při putování krajinou improvizace je jeho vlastní představivost…“

Pra.Li.Ny

V posledních letech roste popularita improvizačních show. Příkladem za všechny budiž Partička, kde si stále širší diváckou popularitu získávají Michal Suchánek, Richard Genzer, Igor Chmela a Ondřej Sokol.

„Diváky přitahuje k improvizačnímu divadlu to, že před nimi realizujeme vlastní tvorbu, a to je nesmírně občerstvující. Realizujeme tvorbu přímo na místě a neschováváme ji v temnotě zkušebny divadla,“ řekl pro TOPZINE.cz Martin Vasquez, člen skupiny Just!Impro.

FOTO: V Brně se uskuteční IMPROTŘESK 2013

Na Improtřesku se sejdou nejlepší improvizační skupiny.

Během festivalu vystoupí skupina Just!Impro z Prahy, DŽEM Theatre z Brna nebo Improverti z Plzně. Nedílnou součástí Improtřesku 2013 je improvizační zápas, původně inspirovaný hokejem. Na jedné straně stojí tým reprezentující Čechy a na straně druhé tým reprezentující Moravu. O tom, které dvě improvizační skupiny proti sobě v zápase nastoupí, rozhodují diváci v anketě na Facebooku.

„To, co je improvizaci vlastní, je svoboda myšlení. Nezavíráme si žádnou možnost vývoje, byť by to byl průšvih, byť by to bylo divácky neatraktivní a byť by to bylo na hranici normality a morality. Lidé se na impru spontánně smějí, protože svobodně tvoříme a divákům je příjemné tomu přihlížet,“ dodal pro TOPZINE.cz Vasquez.

Organizátoři připravili pro účastníky řadu workshopů, které vedou erudovaní lektoři. Zaměřují se na divadelní dovednosti, například na grotesku, pantomimu, zpěv, hereckou průpravu, vyprávění – storytelling či pohybovou improvizaci. Nechybí ani kurz improvizace pro začátečníky.

Program Improtřesku 2013 (Brno)

Pátek 26. dubna

19.30 Just!Impro – Superscene (HaDivadlo)

19.30 DŽEM Theatre – Divadlo Playback (Husa na provázku – Centrum experimentálního divadla)

19.30 Improverti – Bílá tma (Kavárna Kunštátská Trojka)

Sobota 27. dubna

19.30 Zápas ČECHY vs. MORAVA (Stadion)

Vstupné: 130 korun / pro studenty 90 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Improtřesk 2013: V Brně se rozjede festival plný improvizačního divadla