Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

I po 200 letech je život Heinricha von Kleista obestřen tajemstvím

Redakce

Redakce

6. 8. 2011

OBR: Portrét Heinricha von Kleista od Petera FriedelaDivadelní kritik a redaktor Frankfurter Rundschau, Peter Michalzik, připomíná 200. výročí úmrtí Heinricha von Kleista biografií, ve které odhaluje nové poznatky o životě tohoto dramatika, básníka a publicisty.

OBR: Heinrich von Kleist

Portrét Heinricha von Kleista od Petera Friedela, Zdroj: Wikimedia Commons

Heinrich von Kleist byl člověk, který mohl kohokoliv, kdo se ocitl v jeho blízkosti, snadno dostat do problémů. Když však čteme jeho dopisy sestře Ulrike, můžeme v něm podle literárního kritika Süddeutsche Zeitung Jürgera Bergera odhalit šarmantního muže.

Pokusy Petera Michalzika

Pokusy o poznání básníka, jehož život je zahalen tajemstvími, však stále znovu naráží na to, že Kleist se vrhal nadšeně do svých projektů. Často bez toho, aby svým blízkým objasnil své záměry. Nečekaná byla cesta do Würzburgu v srpnu 1800, o které v dopisech své milé naznačoval, že jde o něco velkého. Později se však o dobrodružství nezmiňuje, a proto se vědci uchylují ke spekulacím.

Kleist mohl do Dolních Franků odcestovat, aby prováděl průmyslovou špionáž, stejně jako se zde mohl léčit. Nabízí se vysvětlení, že se po duševní krizi chtěl stát vědcem, nebo prožil románek s mužem, jak se později nechal slyšet.

Kleist, básník z jiného světa

OBR: Kleist. Dichter, Krieger, SeelensucherKe 200. výročí úmrtí Heinricha von Kleista vychází jeho životopis Kleist. Dichter, Krieger, Seelensucher Petera Michalzika. Tato biografie je v Německu již čtvrtou věnovanou básníkovi za poslední čtyři roky. Michalzik zasazuje básníkův život do kontextu doby. „Na jeho současníky působila hra Amfitryon jako z jiného světa,“ objasňuje Kleistův životopisec. Není jasné, jestli si odcizení Kleist uvědomoval. Vnímal sebe jako člověka, který je ostatními obdivován i zatracován.

Vůbec poprvé se Peter Michalzik zabývá také obdobím, kdy Heinrich von Kleist sloužil v armádě a účastnil se tažení proti Francouzům. Po své dezerci básník a dramatik hodně cestoval a psal, aniž by se nechal ovlivnit rodinnými vazbami. Stává se z něj hráč, který riskuje vysoké sázky. Jak ale doplňuje Jürger Berger, i přes rozpolcenost se považoval za režiséra svého života.

Ke konci krátkého života se Kleist pustil do hořké války s režisérem berlínského Národního divadla, Augustem Wilhelmem Ifflandem. Čím více se svého času významný berlínský publicista pokládal do tohoto soupeření, tím viditelněji se dostával na okraj společnosti.

Berger ve svém článku pro Goethe Institut zmiňuje Kleistovu sebevraždu: „Jednoho listopadového večera jel s Henriette Vogelovou (svou milenkou, která trpěla rakovinou, pozn. autorky) k jezeru Wannsee. Padly dva výstřely a zůstalo dílo, které bude těžké srovnávat s jinými.“

Knihu Kleist. Dichter, Krieger, Seelensucher vydalo nakladatelství Propyläen v Berlíně roku 2011.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

I po 200 letech je život Heinricha von Kleista obestřen tajemstvím