Menu
TOPZINE.cz
Studium

Mezinárodní jazykové zkoušky: Sprechen Sie Deutsch?

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

22. 4. 2011

foto:německo_vlajkaCertifikát z některé mezinárodní jazykové zkoušky z angličtiny je v dnešní době skoro povinnost. Proč si ale nepotvrdit své znalosti i z jiných cizích jazyků? Třeba to bude právě certifikát z němčiny, podle kterého si zaměstnavatel vybere vás a ne někoho jiného.

foto:německo_vlajka

I z němčiny můžete získat jazykové certifikáty, Zdroj: sxc.hu

Vedle klasických státních jazykových zkoušek si u nás můžete vybrat ze dvou typů certifikátů z němčiny. Své vlastní zkoušky pořádá jednak Goethe institut, ale vedle toho existuje ještě organizace Österreichisches Sprachdiplom Deutsch (ÖSD), vydávající vlastní certifikáty.

Co všechno vám může nabídnout Goethe institut

Zkoušky Goethe institutu lze rozdělit do tří kategorií – němčina obecná, hospodářská a pro děti.

Pro začátečníky v obecné němčině jsou určené testy Start Deutsch 1 a Start Deutsch 2. Na ně potom na pokročilejší úrovni navazují zkoušky Zertifikat Deutsch (mírně pokročilý), Zertifikat Deutsh für den Beruf nebo Goethe-Zertifikat B2 (oba pro středně pokročilé) a Goethe-Zertifikat C1 (pro velmi pokročilé). Pokud se považujete za skutečně kvalifikované němčináře, jsou pro vás určené zkoušky Zentrale Oberstufenprüfung, Kleines Deutches Sprachdiplom nebo Großes Deutches Sprachdiplom.

Děti si mohou vyzkoušet své znalosti na začátečnické úrovni – Fit in Deutsch 1 a 2. Ale pokud se považují za pokročilejší němčináře, mohou pokořit zkoušku Österreichisches Sprachdiplom Deutsch – Zertifikat Deutsch für Jugendliche.

Zkouška z hospodářské němčiny Prüfung Wirtschaftsdeutsch International odpovídá úrovni C1, je tedy určena pro pokročilé studenty.

Pro koho je ÖSD?

Dalo by se říct, že pro všechny. Stejně jako Goethe institut, tak i ÖSD organizuje zkoušky pro nejrůznější kategorie pokročilosti, pro děti i odbornou veřejnost.

Začátečníci mohou sáhnout po zkouškách ÖSD-Grundstufe Deutsch (úroveň A1) a ÖSD-Grundstufe (úroveň A2). Pro ty pokročilejší se organizují testy ÖSD-Zertifikat Deutsch (mírně pokročilý), ÖSD-Mittelstufe (pokročilý) a ÖSD-Oberstufe Deutsch (velmi pokročilý).

Vedle toho jsou zde ještě certifikáty po děti-začátečníky, a to ÖSD-Kompetenz in Deutsch 1 a 2. Odbornou slovní zásobu si prověříte ve zkoušce ÖSD-Wirtschaftssprache Deutsch, která je učena pro skutečně velmi pokročilé uživatele němčiny.

Kolik zaplatíte a za co

Struktura zkoušek je velmi obdobná jako u jiných jazykových testů. Prověřují se vaše znalosti gramatiky, schopnost napsat smysluplný text, porozumění článku, pochopení hlasové nahrávky a také schopnost konverzace.

Ceny se pohybují v rozmezí od 1500 korun do necelých 4000 korun.

Jak a kde se připravit

V nepřeberném množství jazykových škol najdete řadu kurzů, které se zaměřují přímo na přípravu některých z mezinárodních jazykových zkoušek z němčiny. Pokud se chcete připravovat sami doma, nebo jenom oprášit středoškolské znalosti, můžete si vybrat některou z učebnic němčiny, které jsou stejně jako kurzy zaměřené na konkrétní zkoušky. Zároveň si můžete na internetových stránkách Goethe institutu prohlédnout vzorové testy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mezinárodní jazykové zkoušky: Sprechen Sie Deutsch?