Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Hurts opět nadchli Prahu troufalým koncertem v Lucerně

Redakce

Redakce

10. 10. 2011

!Recenze!Britský popový fenomén jménem Hurts u nás zahrál tento rok již potřetí. V březnu vyprodali Lucerna Music Bar, v létě před zraky desetitisíců fanoušků oslnili Sázavafest a v sobotu 8. října poprvé zavítali do Velkého sálu pražské Lucerny. 

FOTO: Hurts ohromili Velký sál Lucerny

Hurts ohromili Velký sál Lucerny, Foto: Martin Chochola

Nejlepší kapela letních pódií, jak britští fanoušci duo Hurts označují, je zadostiučiněním tuzemským remcálkům a fajnšmekrům, kteří neustále lamentují nad tím, že k nám pořadatelé ve většině případů vozí jen kapely z výprodeje.

Dvojice ze srdce Manchesteru, která se v současné době ocitla na svém vrcholu, si troufla na Velký sál Lucerny i navzdory ne úplně nahrávajícím okolnostem. Na to, jak krátce hrají (dali se dohromady teprve před třemi lety), jaké, rozumějme žádné, pozornosti jim věnují tuzemská média, společně s nutným spolehnutím se na materiál ze své jediné desky a připočteme-li k tomu ještě nikterak laciné vstupné, výsledné ambice tohoto dua byly přinejmenším troufalé.

FOTO: Adam Anderson z dua Hurts.

Adam Anderson z dua Hurts

Hurts ovšem dokázali, jak rychle a snadno si umějí najít nové fanoušky, o čemž svědčí i jejich tažení v našich končinách za poslední rok. Sobotní koncert musel přesvědčit i ty nejzarytější příchozí skeptiky.

Na chlup přesně devátá večerní hodina ponořila koncertní prostory do hluboké tmy očekávání. Vojenským krokem říchozí jedenáctičlenný doprovodný tým hudebníků, včetně smyčcového kvarteta, zaujal své, po zbytek koncertu nehybné, pozice.

Před příchodem hlavních protagonistů na pódium vběhly za gradující potemnělé melodie dvě neidentifikovatelné černé postavy, zahalené kapucemi, mávajíce černými vlajkami. Dramatický nástup předznamenával, že nepůjde o lecjaký koncert, ale přímo o show v pravém slova smyslu.

Za prvních tónů úvodní písně Silver Lining už přikráčeli v na míru střižených oblecích vytoužení Hurts: zpěvák Theo Hutchcraft a k pianu usedl Adam Anderson.

Za hromového skandování se celý lucernovský sál ocitl ve spárech neuvěřitelně emotivního a až nadpřirozeně bezchybného hlasu zpěváka Thea. Ten tesknými melodiemi navodil lehce dekadentní atmosféru s nepatrným nádechem patosu.

Samotní Hurts se netají tím, že tvoří písně ve stavech úzkosti a v depresích, jejich vystoupení ale naštěstí podobné stavy nikomu nepřivodilo. Jistá potemnělost, podtrhnutá absencí jakýchkoli mimických výrazů na tvářích obou členů dua, však mohla návštěvníky zprvu poněkud zasmušit a zejména ty, co na Hurts live zavítali úplně poprvé.

Postupně ovšem i ty nejútlocitnější povahy ochotně zobali zpěvákovi z nastavované dlaně. Celé to totiž jako pojatý koncept neuvěřitelně funguje a strhává.

Čtěte také: Hurts uzavřeli Sázavafest 2011

Při písni Wonderful Life Theo rozhazoval do davu rozhicovaným děvám bílé růže, o něž se vždy strhl nelítostný boj, takový, že z ladné květiny zbylo jen holé torzo a zabodnuté trny v dámských pažích. Setlist pokračoval srdcovkami Blood, Tears and Gold a Evelyn, při které Adam vstal od piana a chopil se elektrické kytary.

Z dvou vlajkonošů v potupných mundúrech vyskočily dvě ladné tanečnice, které během koncertu nesmyslně doprovázely některé písně moderno-baletním tancem a místy působily až poněkud groteskně a rušivě.

Theo díkoval českému publiku

Hurts postupně přidávali na procítěnosti a všechny balady (Verona, Unspoken, Devotion) opravdu dotáhli do poslední možné naléhavosti tónu. Řečnění mezi písněmi zde opravdu nebylo nutné a vytrhovalo by zřejmě jen nádech koncertu z autenticity a prožitku, nicméně zpěvákova: Díkuji vém beatiful Czech people, sklízela zejména v předních řadách návaly ještě většího tepla, než dokázala špatná, pro Lucernu pověstná, větrací (ne)technika.

Čtěte také: Hurts čeří hladinu jednotvárné hudební scény albem Happiness

Vrcholem, kterým vyeskaloval koncert Hurts, byl jeden z největších hitů, Stay, který strhl do jednohlasného chorálu celé podpódiové osazenstvo i zaplněné ochozy. Ty burácely ještě mnohem víc, když se následně nonšalantní dvojice s rozloučením odporoučela. Hurónské stay! z úst publika bylo vyslyšeno, a tak napomádovaní Theo s Adamem a svým ansámblem dali srdcím přítomných fanoušků ještě dvě šance zaplesat, přidali songy The Water a Better Than Love.

Show kapely Hurts byla ohromující, famózní a velkolepá. Zůstane ve vás ještě dlouho po vystání fronty u šatny a pro obzvláště vnímavé jedince i dny a týdny. Do takto okázalé kulisy skvěle zapadli a těžko si je představit na reprezentativnějším místě.

Za úspěchem Hurts stojí nejen milion prodaných desek loňského debutového alba Happiness, ale i umění převést synthpop  80. let do podoby přijatelné dnešním hitparádám a publiku. Kvalitní pop je dnes stejně tak důležitý jako kvalitní rock, indie, hip hop nebo punk, proto díkybohu za Hurts.

Hurts

8. října 2011
Velký sál Lucerny, Praha

Předkapela: Firefox AK
Délka koncertu: 75 minut

+ čistý hudební výkon
+ strhující atmosféra
+ vygradovaný setlist

absence vzduchotechniky
pokulhávající akustika

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hurts opět nadchli Prahu troufalým koncertem v Lucerně