Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Hunger Games: Suzanne Collinsová ukáže kapitolské elitě Sílu vzdoru

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

24. 5. 2011

Suzanne Collins: MockingjayHunger Games, série, která se u nás poprvé objevila před rokem, se nachýlila ke svému konci. Trilogie, kterou si zamilovali čtenáři všeho věku, je konečně kompletní. V Síle vzdoru se má nadobro rozhodnout mezi Kapitolem a povstalci.  Kde v tom všem ale stojí Katniss?

Ilustrace na původní obálce Hunger Games, autor: Tim O'Brien

Katniss, mladá dívka z dvanáctého kraje a zároveň účastnice Hladových her, se nachází ve Třináctém kraji spolu se stovkami přeživších z kraje Dvanáctého, který Kapitol krátce po skončení Čtvrtoher vybombardoval. Vedení Třináctého kraje plánuje již několik let velké povstání proti Kapitolu, ale teprve teď se jim naskytla příležitost. Katniss svými činy v aréně nevědomky odstartovala vzpouru a nyní se nachází v jejím středu jako reprodrozd, jako nová naděje. Jak už to ale bývá, nic není tak, jak si to Katniss představuje, a na povrch vyplouvají stále horší a horší skutečnosti.

Oproti prvnímu dílu Hunger Games: Aréna smrti se zaměření děje značně změnilo – už žádné hry, ale jen brutální vřava války. Nevinné děti, které byly donuceny účastnit se Hladových her, se mění na vojáky ženoucí se do války proti Kapitolu. Za svobodu pro celý Panem. Nakonec ale končí stejně jako v aréně – mrtví nebo s doživotním traumatem.

Neuvěřitelný příběh s uvěřitelnými postavami

Silou vzdoru Suzanne Collins úplně obrací názor čtenářů na jednotlivé postavy. Jsou to snad přicházející revoluce a válka, které mění jejich povahy, nebo to předtím nebylo jen tak zjevné? Jen Katniss zůstává ve své podstatě stejná – malá holka, která se viní ze smrti každého řadového vojáka a neuvědomuje si, že ať udělá cokoli, bude jen loutkou v rukou vedení. Na druhou stranu se ale Collinsové nedá upřít, že by se nesnažila podat válku a chování postav realisticky. Katniss je sice naivní a myslí si, že se sama může probojovat do Kapitolu a zabít prezidenta Snowa, ale Collinsová ví, jak hloupě by působilo, kdyby se sedmnáctiletá holka dokázala sama dostat tak daleko. Autorka tak do neuvěřitelného příběhu zasadila uvěřitelné postavy.

Hunger Games na Topzine.cz:

Konec série Hladových her je těžko popsatelný, nedá se uspokojivě říct, zda je dobrý, nebo špatný. Na povrch vyplouvá mnoho věcí a většina z nich není příjemná. Nakonec není nic tak, jak by se dalo očekávat. Poslání série se tedy dá jen těžko klasifikovat – nejde o pohádku s dobrým koncem, ponaučení z ní ale plyne: v reálném světě nemůže mít dobrý konec každý. Přesto Síla vzdoru jen tak nevyšumí do prázdna. Ve čtenáři je schopna vyvolat určité pocity, které ho nenechají jen tak zapomenout.

Děj bez jiskry předchozích dílů

Oproti předchozím dvěma dílům může někoho zamrzet, že v Síle vzdoru chybí aréna Hladových her. Tu zde nahrazují ulice jednotlivých krajů a nakonec i Kapitolu. Ale není to ono, ačkoli se zde dějí hrůzné věci, akce tu cosi postrádá. Vše, čemu povstalci v čele s Katniss čelí, jsou víceméně jednotvárné válečné pasti, postrádající vynalézavost Hladových her. Ve spojení s rozvleklými přípravami na akci a sáhodlouhými popisy událostí jednotlivých dní ve Třináctém kraji je pak Síla vzdoru o něco méně zábavná než předchozí dva díly. Chybí jí spád a první polovina knihy působí lehce monotónně.

Tento díl není nejsilnější částí trilogie, dá se říct, že i dvojka by tento díl překonala. Ústřední motiv děje – totiž Hladové hry – jsou odsunuty tak daleko do pozadí, že jsou v celé knize zmíněny asi třikrát. Děj postupně gradoval, aby se dostal k  (pro někoho) nepříliš uspokojivému konci. Katniss z něj nevystupuje jako hrdinka na barikádě s hlavou prezidenta v jedné a lukem v druhé ruce, ale jako obyčejná dospívající dívka z Dvanáctého kraje – tak, jak ji čtenáři potkali na začátku. Jen ve snech ji mučí desítky nových nočních můr.

Síla vzdoru je knihou plnou rozporů: stále dokáže člověka chytit, a dokud není na poslední stránce, tak ho nepustí. Je čtivá a (většinou) napínavá. I v posledním okamžiku, když už si čtenář myslí, že se nemůže stát nic překvapivého, ho vyvede z omylu náhlou změnou. A možná právě to je to, co v sérii Hunger Games bylo tím nejlepším – moment překvapení. Na druhou stranu postrádá jiskru, která zbytku série dodávala to, co z ní dělalo něco nového a zajímavého. Na závěr jen jedna věc, která člověka trošku zarazí: až si všechny tři díly zařadíte do knihovny, zjistíte, že každá kniha má jiné rozměry – ale proč?

Série Hunger Games dosáhla takového úspěchu, že se 23. března příštího roku dočkáme i filmového zpracování. V současné době již probíhá natáčení a to pod ostřížím zrakem autorky, a nyní i scenáristky, Suzanne Collinsové.

Název originálu: The Hunger Games Mocking jay
Český název: Hunger Games: Síla vzdoru
Autor: Suzanne Collins
Překlad: Zdík Dušek
Obálka: Tim O’ Brien
Počet stran: 342
Vazba: brožovaná
Rozměry: 148 x 220 mm
Vydal: Fragment, Praha 2011
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hunger Games: Suzanne Collinsová ukáže kapitolské elitě Sílu vzdoru