Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Hunger Games: Suzanne Collinsová připravila Vražednou pomstu

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

21. 11. 2010

Suzanne Collins - Hunger Games: Vražedná pomstaPrvní díl série Hunger Games s podtitulem Aréna smrti zaznamenal neskutečný úspěch po celém světě. Okamžitě se vyšplhal na první místa prodejních žebříčků a zároveň se stal nejúspěšnější knihou pro děti a mládež posledních pár let. Vražedná pomsta – druhý díl trilogie – nezůstává Aréně smrti nic dlužen.

Ilustrační foto. Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Je to zhruba půl roku od doby, co se Katniss s Peetou vrátili s Hladových her. Nyní je čeká nepříjemné turné vítězů po dvanácti krajích Panemu. Před jejich očima začnou umírat lidé, kteří se po jejich vzoru začnou bouřit proti Kapitolu, který vládne celé zemi. Katniss nemůže uvěřit tomu, co vyprovokovala svým zoufalým činem zachránit život sobě a svému kamarádovi, ví ale, že nemůže své sousedy a obyvatele dalších krajů nechat trpět. Chce pomoct vyvolat vzpouru i ve svém kraji. Její plány ale zle naruší konání takzvaných Čtvrtoher – výročních her po pětadvaceti letech. Tyhle jsou již třetí a u dvou předchozích měli pořadatelé připravené nejkrutější možné plány.

Říká se, že druhé díly trilogií bývají propadáky – první díl je dynamit, protože je to všechno nové a vzrušující, ten třetí uzavírá veškeré volné konce a vede nás k vyústění. Druhý díl je jen jakési přemostění, rozvinutí, nebo dokonce zauzlení nám již známých skutečností. U Hunger Games tomu ale tak není. Vražedná pomsta se čte jako nový příběh, autorka se příliš nerýpe ve faktech prvního dílu a naopak přináší do děje další napínavé nápady a vytváří tak něco úplně nového.

Zážitek z četby – to jsou Hunger Games

V druhém díle se dozvídáme víc o ostatních postavách – kromě Peety tak blíže poznáváme i Hurikána a Hamishe. Zároveň můžeme vidět posun v psychickém vývoji hlavní postavy – Katniss Everdeenové. Nezdá se už tak vzdálená čtenářově osobě, jedná mnohem logičtěji než dřív a nechová se už jako malá holka. Vyprávění příběhu z jejího pohledu nám pomáhá vše lépe chápat, zároveň jsme ale překvapeni stejně jako ona sama, když se stane něco neočekávaného. A právě to dělá z knihy unikátní zážitek.

Suzanne Collins - Hunger Games: Vražedná pomsta

Po možná trošku pomalejším začátku vás Vražedná pomsta zatáhne do děje a za žádnou cenu nepustí. Z ospalého podzimu ve Dvanáctém kraji se rychle stane zima, jejíž sníh je potřísněn krví. Příběh má spád a je doslova napěchovaný akcí. A konec vám skutečně vyrazí dech, rozhodně si tento zážitek nezkazte přečtením posledních pár vět knihy. Určitě byste to sami sobě neodpustili.

Je kritika opravdu na místě?

I přes velký úspěch knihy se opět objevily kritiky množství násilí v knize. Jednoduše řečeno ale vidíme mnohem více násilí každý den v novinách nebo zprávách v televizi. Děti hrají počítačové hry, při kterých stříká krev i vnitřnosti prakticky bezdůvodně – v lepším případě kvůli záchraně nějakého vzácného předmětu. Smrt v Hladových hrách je krutá, ale ukazuje zcela jasně, že zabíjení není nic normálního a rozhodně ne dobrého. Přesto se veškeré ztráty na obětech zde dají obhájit daleko lépe než v jiných zdrojích zábavy dnešní mládeže.

Všechno, co přinesla Aréna smrti, je Vražednou pomstou překonáno – druhý díl je plný nečekaných situací, přestože můžete tušit, kam vás příběh odtáhne, nikdy nemůžete předem vědět jak. A pokud jste si užili samotný zápas na život a na smrt v aréně Hladových her, nemusíte se bát, protože i tentokrát se do ní podíváte. Suzanne Collinsová prokázala, že i dnes mohou být knihy pro mládež populární a zároveň víc než úžasné. Rozhodně nepropásněte možnost si takovou knihu přečíst.

Název originálu: The Hunger Games Catching Fire
Český název: Hunger Games Vražedná pomsta
Autorka: Suzanne Collinsová
Překlad: Zdík Dušek
Obálka: Tim O’Brien
Počet stran: 336
Vazba: vázaná
Rozměry: 145x210mm
Vydal: FRAGMENT, Praha 2010
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hunger Games: Suzanne Collinsová připravila Vražednou pomstu