Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Hudební cena Apollo 2012: Nominace mají Charlie Straight, Květy i Zrní

Adam Vrána

Adam Vrána

11. 12. 2012

Pořadatelé Cen české hudební kritiky Apollo zveřejnili v pondělí 10. prosince sedm nejlepších alb roku 2012. O přízeň poroty se budou ucházet The Prostitutes, Zrní, Květy anebo Umakart.

FOTO: Charlie Straight

Charlie Straight. Foto: Adam Holý, zdroj: charliestraight.com

„Podle mě nemáme ceny, které by měly vypovídací hodnotu a které by zároveň někdo bral vážně,“ objasňuje podnět ke vzniku hudebních cen Apollo publicista Pavel Kučera.

Problematiku kolem udělování hudebních cen vnímá obdobně i pořadatel konkurenční Vinyly Tomáš Grombíř. Podle něj v České republice schází nejen umělecké ocenění pro muziku jako takovou, ale i její odborné zhodnocení. „To mnohdy mladým interpretům ubírá motivaci a chuť se jí věnovat,“ vysvětluje.

Mezi sedmi nominovanými se objevila písničkářka Lenka Dusilová s deskou Baromantika nebo třinečtí Charlie Straight s albem Someone With A Slow Heartbeat, triumfu se ale dočkal i producent Boris Carloff, jehož debutová nahrávka The Escapist vyšla před necelými dvěma měsíci.

O definitivním vítězi soutěže bude rozhodnuto ve středu 6. února 2013 v pražském klubu Sasazu. Úzká porota, vybraná z více než osmdesáti hudebních publicistů, zvolí na neveřejné schůzi jméno výherce, který si kromě šeku na 60.000 korun od Ochranného svazu autorského odnese i uměleckou sošku od Maxima Velčovského.

Ceny Apollo vznikly v roce 2011 jako reakce na neuspokojivé poměry kolem udělování cen za hudbu v České republice. Jejich hlavními iniciátory jsou hudební publicisté Marek Gregor, Pavel Kučera a Tomáš Tenkrát, kteří dále oslovují odborníky z řad aktivních kolegů – publicistů, s jejichž pomocí vybírají nejzáslužnější interprety tuzemské hudební scény.

Laureátem loňského ročníku je rapper a písničkár Martin Hůla alias Bonus, který zvítězil s albem Náměstí míru.

Seznam nominovaných alb Cen české hudební kritiky Apollo 2012

Boris Carloff – The Escapist
Lenka Dusilová – Baromantika
Charlie Straight – Someone With A Slow Heartbeat
Květy – Bílé včely
The Prostitutes – Deaf To The Call
Umakart – Vlci u dveří
Zrní – Soundtrack ke konci světa

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hudební cena Apollo 2012: Nominace mají Charlie Straight, Květy i Zrní