Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Hrdina mangy Balzamovač 2 léčí lidské duše a láme srdce čtenářkám

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

24. 1. 2011

Prvnímu dílu japonské mangy Balzamovač by se dalo ledacos vytknout, ale jeho příběh měl něco, co většině komiksů obdobné tvorby chybí – duši. Velmi jednoduše se v něm dalo vcítit (a zamilovat) do hlavního hrdiny Mamiya Shinjury a dojímat se nad osudy jeho klientů. Druhý díl Balzamovače se nese ve stejném duchu – a v tom je ten problém. Nenabízí nic nového.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

První díl Balzamovače měl možná své mouchy, ale všechny je přebil zajímavý námět,  kniha která byla jen o smrti blízkých, si nehrála nijak přehnaně na city. Druhý díl za prvním už trochu pokulhává, protože v něm není nic nového. Hlavní hrdina střídá jednu holku za druhou, jeho kamarádka je do něj stále tajně zamilovaná a občas tam někdo zemře.

Tajemná minulost hlavního hrdiny se začíná vyjasňovat

Manga obsahuje čtyři příběhy, přičemž hlavně dva z nich stojí za přečtení. V příběhu nesoucí název Lhář se konečně osvětluje tajemná minulost hlavního hrdiny. Jak se ke svému řemeslu dostal, jaký byl jeho život ve Spojených státech a jak do toho zapadá jeho otec? V této kapitole sice nejsou zodpovězeny všechny otázky, ale příběh do sebe konečně začíná zapadat. Balzamovač Mamiyo Shinjuro se ve Lháři poprvé zamiluje a jeho vztah ho poznamená na celý život. Naučí ho, že někdy je lepší uvěřit vlastní lži a zapomenout na minulost.

Čtenář má díky této kapitole ještě větší možnost ztotožnit se s hlavním hrdinou a zjistit, že i zdánlivě dokonalý balzamovač má své mouchy. Tváří se jako světák ale ve skutečnosti vede prázdný, osamělý život.

Překonaný zármutek pomocí hadrové panenky

Po několika stranách ale začne příběh vysokého, pohledného balzamovače rozčilovat a autorka Mitsukazu Mihara téměř utýrá své čtenáře neustálým pitváním se v emocích hlavního hrdiny. Naštěstí přichází s Pandořinou skříňkou. Tento příběh vypráví výrobkyně panenek, která jednu udělala pro dva nešťastné rodiče. Zemřel jim totiž syn, dost strašlivou smrtí uhořením, a jelikož se tak poškozené tělo nedá nabalzamovat, byla jim vyrobena panenka na míru s tváří jejich zesnulého syna. Hlavně maminka a její tragický osud v Pandořině skřínce nejvíce dojímá. Tahle tragická postava se stará o hadrovou napodobeninu jejího syna, aby v zápětí zjistila, že ji muž podvádí a má dítě s jinou. Příběh překvapuje svou lidskostí a nenechá nikoho chladným.

Bezmoc patří mezi autorčino oblíbené téma a Mitsukazu Mihara věrohodně zobrazuje postavy v zoufalých situacích ze kterých není úniku. Bohužel nedokáže svých kvalit využít a v půlce mangy začne celý děj zadrhávat. Mitsukazu Mihara sklouzne do laciného patosu a snaží se za každou cenu vyždímat ze čtenářů pot a slzy. Dál se vrtá v zlomené duši hlavního hrdiny a rozehraje tisíckrát viděný příběh o zamilované doktorce do umítajícího pacienta.

Balzamovač 2 sice nedosahuje kvalit prvního dílu a srdce celého příběhu Mamiyo Shinjuro se mění v uplakanou emo postavičku. Pořád patří mezi nejlepší mangy, která byla u nás vydaná. Lze jen doufat, že se v třetím díle autorka vrátí ke kořenům prvního, kde smrt byla brána jako lidská přirozenost a ne jako továrna na slzy.

Název originálu: Shigeshoushi
Český název: Balzamovač II.
Scénář: Mitsukazu Mihara
Kresba: Mitzukazu Mihara
Překlad: Michal Koža
Vydal: Hanami, Praha 2010
Počet stran: 192
Doporučená cena: 220 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrdina mangy Balzamovač 2 léčí lidské duše a láme srdce čtenářkám