×
TOPZINE.cz

Hráči chtějí přebíjet. Divadlo v Dlouhé vsadilo na známou kartu

FOTO: HráčiDivadlo v Dlouhé se chystá uvést populární a často hranou inscenaci. Jde o Gogolovy Hráče. Ačkoli drama vzniklo v devatenáctém století, podle tvůrců je velmi aktuální i dnes. Bohužel, dodávají. Premiéra se odehraje v sobotu 11. února.

FOTO: Hráči
Hráči jsou v inscenaci chápáni v širokém slova smyslu Zdroj: Divadlo v Dlouhé

„Hráči jsou hra o tom, jak podvodníci podvedou podvodníka,“ popisují hru režiséři Jan Borna a Miroslav Hanuš. „Doba se za 200 let bohužel nehnula a dnes vlastně žijeme v hodnotovém světě Gogolovy hry. V situaci, kdy si ani podvodník není jistý před ostatními podvodníky.“

Čtěte také: Komedie Láska a peníze bojuje s bolestí

Hráči by podle jejich slov měli diváka nejen pobavit, ale i napínat a přivést k překvapivému konci. A ačkoli bylo drama ztvárněno již mnohokrát, považují tvůrci svoji inscenaci za odlišnou.

Nikolaj Vasiljevič Gogol (1809–1852) byl ruský realistický prozaik a dramatik. Již v dětství vystupoval v divadle, které založil jeho otec. Po dokončení gymnázia se neshledal s hereckým ani básnických úspěchem a začal se živit jako úředník. Jeho nejvíce doceňovanou částí díla jsou povídky, ačkoli velké oblibě se těší taktéž jeho dramatické texty.

A kterou část označovali sami herci za nejtěžší? Hraní karet. A zasazování hráčských replik do děje tak, aby dávaly smysl.

FOTO: Hráči
Při zkouškách Hráčů měli herci dost veselo

Jak říká režisér Miroslav Hanuš zprvu se zdá, že jde o hru, která by šla bez většího problému zrealizovat. „Potom však narazíte na karetní hru a žádáte prodloužení zkušební lhůty. Asi tak probíhá zkoušení Hráčů.“

Drama se však nemá motat pouze kolem karet. Prolíná naopak hráčství v nejširším slova smyslu. Do jakési hry by se nakonec mohlo zapojit i drama samotné. Podle svých slov režisér Hanuš doufá, že Hráči ostatní představení Divadla v Dlouhé ještě přebijí.

Hráči

Divadlo v Dlouhé

Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol
Režie: Jan Borna, Miroslav Hanuš
Hrají: Jan Meduna, Jiří Wohanka, Miroslav Táborský, Tomáš Turek, Vlastimil Zavřel, Pavel Tesař, Marie Turková, Ivana Lokajová, Martin Matejka, Miroslav Hanuš

Premiéra: sobota 11. února 2012

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..