Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Hlava-ruce-srdce na DVD: Mluvící ruka přináší pohádku na dobrou noc

Nela Christovová

Nela Christovová

15. 6. 2011

Film, který nedává smysl. Tak by se dalo v kostce shrnout drama z dílny Davida Jařaba. Série obrazů, které jsou téměř neviditelně propojené mezi sebou, vás totiž nenechá pořádně pochopit, o čem je ve skutečnosti řeč.

FOTO: Hlava-ruce-srdce

Ukecaná hlava v láhvi od okurek, Zdroj: distributor filmu

Film

Ale začalo to celkem slibně. Plukovník von Haukwitz (Jiří Schmitzer) zahyne na začátku první světové války při okultní seanci a z jeho těla si jeho společníci odnesou právě hlavu, ruce a srdce. Všechny tyto části mají magické schopnosti, což je nejen děsivé, ale i dost nechutné. Nažloutlá hlava vyprávějící oplzlé historky působí aspoň trochu rušivě, stejně jako chodící ruka á la Addams Family, která vás při náznaku odporu s chutí propleskne.

Tahle poněkud prvoplánová zábava je v podstatě jediným osvěžujícím prvkem v jinak ospalém dramatu. Kadence řeči všech postav se blíží rychlosti známé z filmů pro pamětníky (stačí jen vzpomenout na „zavřete oči, odcházím“), je tedy hódně pomalá. Roman Zach, coby psychotický důstojník Roth, ze sebe očividně vydává maximum, ale jeho protikladem se stává Viktorie Čermáková, jakožto von Haukwitzova nastávající Klára, která se spíš než bezradně tváří zkrátka unyle.

Zvládnete ještě kritičtější recenzi filmu Hlava-ruce-srdce?

Postavy si zachovávají své prvorepublikové rysy, muži jsou stateční a ženy patřičně nesmělé, jenže na rozdíl od Oldřicha Nového těmto hercům chybí charisma nebo cokoliv, čím by i po hodině a půl udrželi divákovy oči otevřené. Jako pěst na oko proto působí Jiří Schmitzer, který, ač rozčtvrcený, je jediný opravdu živý.

Vše lemuje von Haukwitzova pohádka o dvou princích, kteří se zamilují do své nevlastní matky. Právě zde tušíme aspoň náznak paralely s příběhem vojáka Rotha a policisty Vrány (Martin Finger), kteří se ucházejí o Kláru. Jenže jaký skutečný význam má příběh toho milostného trojúhelníku, asi zůstane divákovým očím skryto. Možná kdyby se režisér David Jařaba nesnažil vyjádřit hlubokou myšlenku v tak minimalistické podobě a jeho určitě precizně promyšlené metafory byly o trochu průhlednější, mohli bychom hovořit o originálním absurdním dramatu. Takto jsou reakce publika přinejmenším trochu rozpačité.

I přes svou nepochopenost získala Hlava-ruce-srdce nominaci na dva České lvy, a není se čemu divit. Sošku by si rozhodně zasloužila kamera, která v mnohých scénách krouží kolem postav, přepíná z jednoho na druhého, aniž by ustala v pohybu. Každý záběr je maximálně propracovaný a je to znát.

DVD

Zatímco přebal působí v černošedé kombinaci dost odpuzujícně, samotnému nosiči není příliš co vytknout. Obraz je v dobré kvalitě, zato u zvuku párkrát hrozí, že zatímco si film nastavíte na vyhovující zvukovou hladinu, Klářin doprovodný monolog skoro neuslyšíte. A pokud přidáte volume doprava, následující scéna vám pravděpodobně utrhne uši.

FOTO: Hlava-ruce-srdce

Klára s jedním ze svých nápadníků – vojákem Rothem

DVD také obsahuje bonusy v podobě traileru a filmu o filmu. Pokud čekáte, že vám v něm režisér záhadu Hlavy-rukou-srdce vysvětlí, pak vás musím zklamat. Tomuhle filmu je zkrátka souzeno zůstat nepochopeným.

Hlava-ruce-srdce

Drama/Historický
Česko, 2010, 110 min

Režie: David Jařab
Hrají: Viktorie Čermáková, Roman Zach, Ivana Uhlířová, Martin Finger, Jiří Schmitzer, Jiří Černý, Petr Kantor, Anna Ferencová, Oldřich Vlach, Jaroslav Plesl, Alois Švehlík, Martin Pechlát

Zvuk: český 5.1, 2.1
Titulky: české pro neslyšící, anglické
Bonusy: Film o filmu, Trailer

Hodnocení filmu: 1*
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hlava-ruce-srdce na DVD: Mluvící ruka přináší pohádku na dobrou noc