Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Hip Hop Kemp 2012 nabídne Mos Defa a česko-slovenskou rapovou špičku

Redakce

Redakce

25. 7. 2012

 

Již po jedenácté přichází svátek všech hip hopových fanoušků. V Hradci Králové odstartuje 16. srpna Hip Hop Kemp 2012. I letos se návštěvníci mají na co těšit a TOPZINE.cz vám nabízí malou ochutnávku.

I jedenáctý ročník festivalu nabídne velké množství hip hopu Foto: Marie Kozmová, TOPZINE.cz

Letos se jako jedni z headlinerů uvedou kalifornští Dilated Peoples, kteří se poprvé na Hip Hop Kempu představili v roce 2007. Tahle undergroundová trojka spolu vystupuje ve složení Dj Babu, Evidence a Rakaa Iriscience už od poloviny devadesátých let. Proslavili se v roce 2000 díky albu The Platform. Od té doby vydali čtyři alba a jedno DVD. Velký úspěch zaznamenaly jejich singly Who‘s Who a Love and War, které se objevily v populárních hrách Need For Speed: Underground a NBA Live 2004.

[youtube_660]nQhEWn006n8[/youtube_660]

Tento ročník nebude chybět ani Mos Def, i když pod zbrusu novým jménem Yasiin Bey. Tenhle rapper je na scéně opravdu dlouho, od roku 1996 zásobuje svoje fanoušky muzikou, která nemá obdoby. Zatím vydal čtyři desky a zahrál si i v několika filmech. Stejně tak jako jeho hudba, je i on sám originál. Nedávno koupil knihkupectví a angažuje se v politických a sociálních projektech. Mos Def navštíví Českou republiku vůbec poprvé, což samo o sobě slibuje velký zážitek.

I letos se bude na Kempu slavit kulaté jubileum

Loni oslavil na Kempu svoje desáté výročí Kontrafakt a letos tu oslaví svoje dvacátiny partička Beat Junkies. Tihle DJs opravdu ví, o čem DJing je. Mají za sebou několik titulů z mezinárodních battlů. Vynalezli pojem turntablist, který označuje toho, kdo používá gramce jako hudební nástroj. Zahráli si spolu s Dalited Peoples, Cypress Hill nebo s The Likwit Junkies. Hodně často se věnují producentství a když jim vyjde čas, tak si rádi zaskočí zahrát na nějakou party. Party pod jejich taktovkou budete moci zažít na Hip Hop Kempu už v pátek.

[youtube_660]29TIvv5uIVE[/youtube_660]

Vedle zahraničních kapel se na kempu objeví také stálice domácí scény. Tradičně vystoupí Prago Union, PSH nebo Majk Spirit. Představí se také již kultovní label Ty Nikdy a kontroverzní hardcore rapp uskupení Sodoma Gomora. Ze Slovenska dorazí Vec, Moja Reč nebo Strapo. Zajímavostí ze Slovenska jsou AMO, kteří se na kempu předvedou s živou kapelou. Jejich hudba je směsicí rappu, reggae a dancehallu.

Čtěte také: Snoop Dogg radí frontmanovi Foster The People: Nehul, brácho

O tom, že se podařilo v Čechách vytvořit něco mimořádného, není pochyb. Důkazem je i fakt, že CNN zařadila Hip Hop Kemp mezi 50 nejlepších festivalů na světě. „Kemp je šílený. Vystupují na něm největší jména z celosvětové hip hopové scény a vždycky se tu ukážou ti nejaktuálnější umělci, a to ještě před tím, než se provaří. Můžete tu nakouknout do budoucnosti,“ řekl pro CNN britský MC Fallacy ze Sleepin‘ Giantz. Jak úspěšný bude letošní ročník a jestli se podaří udržet prestiž a atmosféru i v druhé dekádě, to se dozvíme už za pár týdnů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hip Hop Kemp 2012 nabídne Mos Defa a česko-slovenskou rapovou špičku