Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Herečky nominované na Oscara. Získá Julianne Moore svou první sošku?

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

21. 2. 2015

Pět odlišných žen, pět různých příběhů. Američanky, ale taky Francouzka a Britky. Ostřílené harcovnice i méně známá jména. Společné mají jedno – šanci odnést si během nedělní noci z 87. ročníku sošku Oscara pro herečku v hlavní roli.

FOTO: Oscar - soška filmových cen

Kdo si odnese sošku pro nejlepší herečku na 87. ročníku Oscarů? Zdroj: oscars.org

Marion Cotillard

Devětatřicetiletá herečka pařížského původu se narodila do herecké rodiny, takže i když se rozhodla studovat ekologii, bylo jen otázkou času, kdy přičichne i k herectví. Začala s hereckými kurzy a na prahu dvacítky sbírala první filmové zkušenosti. V té době také rozvíjela svou další vášeň – zpěv – a vydala své první album. S novým miléniem přišly i nové zajímavé filmy jako Burtonova Velká ryba nebo Dobrý ročník s Russellem Crowem.

Pár let nato se objevila role skoro šitá na míru – Edith Piaf ve stejnojmenném snímku. Pro Cotillard to znamenalo velký úspěch a řadu významných ocenění včetně Zlatého glóbu a Oscara. Druhou šanci na sošku zlatého plešouna má nyní, o sedm let později. Nominovaná je za snímek Dva dny, jedna noc, v němž ztvárnila ženu v nelehké životní situaci.

FOTO: Marion Cotillard ve filmu Dva dny, jedna noc

Zdroj: Film Europe

Felicity Jones

Britskou herečku přivedla do filmového světa její rodina. Už v dětství se objevila v seriálu Čarodějnice školou povinné, kde ztvárnila protežovanou Ethel Svatuškovou. Jako dospělá pokračovala v natáčení televizních filmů a seriálů, začala sbírat zkušenosti také na divadle. Celovečerní snímky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Popularita Felicity Jones je stále na vzestupu. Role přítelkyně a budoucí manželky Stephena Hawkinga ve snímku Teorie všeho jí přinesla nominace na řadu ocenění včetně cen BAFTA, Zlatých glóbů a samozřejmě Oscarů. Ve svých jednatřiceti letech má herečka našlápnuto k slibné kariéře a nejlepší nabídky má zřejmě stále před sebou.

FOTO: Felicity Jones ve filmu Teorie vseho

Zdroj: CinemArt

Julianne Moore

Na začátku cesty Julianne Moore stálo studium herectví. Zpočátku hrála především v divadle, později se začala objevovat v televizních filmech a seriálech. V druhé polovině devadesátých let už byla poměrně známou tváří a zahrála si ve snímcích jako Ztracený svět: Jurský park, Hříšné noci, Big Lebowski, Magnolia nebo Hranice lásky. V té době také začala sbírat své první oscarové nominace.

I později Moore pokračovala ve výjimečných a oceňovaných rolích. Ztvárnila manželku homosexuála v Daleko od nebe, lesbu v Děcka jsou v pohodě, političku Sarah Palin v Prezidentských volbách nebo šílenou herečku v Mapách ke hvězdám. Snímek Still Alice a role úspěšné ženy, která onemocní Alzheimerovou chorobou, jí ve čtyřiapadesáti letech vynesla už pátou oscarovou nominaci. A podle odhadů by bylo obrovské překvapení, kdyby tentokrát nevyhrála.

FOTO: Julianne Moore ve filmu Still Alice

Zdroj: Sony Pictures

Rosamund Pike

Ještě před rokem nebylo jméno Rosamund Pike příliš známé. Britka se přitom objevovala v televizi od konce devadesátých let, o pár roků později už hrála i v celovečerních filmech. Jako řada dalších herců a hereček si oblíbila také divadelní prkna, na nichž vystupuje od mládí dodnes. Důležitý moment přišel v roce 2002, kdy se Pike objevila jako Bond girl v Dnes neumírej.

V dalších letech si na herecké portfolio připsala role ve filmech Pýcha a předsudek, Okamžik zlomu, Johnny English se vrací nebo Hněv titánů. Ale až když si ji David Fincher vybral do svého thrilleru Zmizelá, stala se známou tváří a začala sbírat své první nominace. A ve svých devětatřiceti letech má poprvé šanci usilovat o Oscara.

FOTO: Rosamund Pike ve filmu Zmizela

Zdroj: CinemArt

Reese Witherspoon

Osmatřicetiletá Witherspoon není žádný oscarový, natož herecký nováček. Zkušenosti sbírala už od dětství, jejím prvním filmem byl V měsíčním svitu z roku 1991. Následovaly složité role ve snímcích Velmi nebezpečné známosti nebo Americké psycho, herečka se ale paradoxně proslavila díky úloze naprosto opačné. Dodnes si Witherspoon všichni vybaví především jako Pravou blondýnku.

Čtyři roky po blondýnce přišla další důležitý film – Walk the Line o životě Johnnyho Cashe, v němž herečka ztvárnila June Carter. Za svůj výkon získala sedmnáct různých ocenění, včetně samotného Oscara. Druhou šanci na prestižní cenu má právě nyní, a to díky dramatu Divočina, ve kterém si zahrála ženu, jež se v těžké životní situaci rozhodne sbalit a vydat se na dobrodružnou cestu.

FOTO: Reese Witherspoon ve filmu Divocina

Zdroj: CinemArt

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Herečky nominované na Oscara. Získá Julianne Moore svou první sošku?