Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Hathajoga není jen zklidnění mysli. Naučte se správně dýchat

Redakce

Redakce

28. 9. 2011

Hathajoga patří mezi nejstarší jogínské cvičební systémy. Kořeny má v Indii a její historie sahá až do patnáctého století. Je založena na ovládnutí dechu, pozice těla a na celkovém zklidnění mysli. Usiluje o spojení individuálního já s univerzálním bytím.

Hathajoga je založená hlavně na správném dýchání, Foto: Marian Juskanin, Topzine.cz

Základním stavebním kamenem hathajógy je osvojení si klidného plynulého dechu, naučit se správně dýchat. Toto se následně stává nejdůležitějším prvkem všech poloh, neboli ásan. Hathajóga upřednostňuje prvenství výdechu.

Čtěte také: Vyzkoušejte jogu nebo školu smíchu!

Prvním krokem ke správnému nadechnutí je tedy hluboký výdech. Systém různých cvičení vás naučí pomalu, pravidelně, uvolněně a úplně dýchat.

Relaxace a uvědomění

Součástí všech cvičebných poloh není jen klidný a správný dech, ale také relaxace. Základem hathajógy skrz maximální protažení svalů je jejich nejhlubší uvolnění, je zapotřebí zbavit se veškerého napětí a cviky provádět klidně a plynule.

Při hathajoze je důležité uvolnění, Foto: Marian Juskanin, Topzine.cz

Zároveň je velmi důležitou složkou se na cvičené partie těla vědomě soustředit, to nám poskytne možnost dané partie uvolnit. U každé polohy je soustředění zaměřeno na odlišná místa.

Složitost hathajógy

Cvičení hathajógy není pro západního člověka moderní společnosti nikterak složitým. Můžeme nalézt spoustu literatury, která nám v tomto bude nápomocna.

Knihy nás provedou od počátečních fází cvičení svíčky, pluhu, ryby a kleští, až po kobylku, luk a stoj na hlavě. Jednoduchostí a praktickým využitím se hathajóga může stát ideálním každodenním cvičením člověka západní civilizace.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hathajoga není jen zklidnění mysli. Naučte se správně dýchat