Menu
TOPZINE.cz
Duševní zdraví

Jóga nebo škola smíchu vám uvolní nahromaděné emoce, vždyť smích léčí!

I když možná máte pocit, že nemáte moc důvodů k radosti, je dobré si vždy nějaký důvod najít. Smích je totiž prospěšný našemu zdraví a ne nadarmo se říká, že léčí. Optimismus už pomohl v léčbě leckterých nemocí.

Smích místo hodiny aerobiku, Zdroj: Sxc.hu

Smích může mít stejný účinek jako hodina tance. Jedna minuta smíchu od srdce je stejně účinná jako hodina relaxace. Smíchem posilujeme více jak 12 svalů v obličeji – oční víčka, rty, svaly na lícních kostech, krk a další. A to vše bez většího přičinění. Navíc je to skvělá masáž pro naši pleť.

Smíchem posilujeme srdeční systém, srdeční rytmus se zrychluje. Tím rozhýbeme svaly na břiše, zrychlíme produkci protilátek, důležitých cukrů a enzymů nezbytných k trávení a zabráníme tak zácpě.

Zlepšíme tak i naše dýchání, stahy bránice se zrychlí, zvýší se příjem vzduchu do plic, což má stejnou hodnotu jako běhání nebo tenis. Večer se nám navíc bude krásně usínat! Klidní a otevření novým zážitkům a setkáním začínáme konečně vnímat svět.

Smíchem proti stresu

Smích příznivě působí také na psychiku. Odbourává stres a uvolňuje svaly, které byly v důsledku stresu stažené. Stažené svaly se uvolní a bolest zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Uvolňuje se nahromaděné psychické napětí, nervozita a my se cítíme lépe.  Není nic lepšího než se před zkouškou zasmát, i když je to někdy opravdu těžké.

Když se smějeme, mozek uvolňuje hormony radosti endorfiny, které působí proti depresi a dokonce fungují podobně jako přirozené morfium, kdy máme tendenci se tolik nesoustředit na svou bolest a cítíme se dobře. Lidé, kteří se dožívají nejvyššího věku, se hodně smějí.

Abychom si zachovali psychické i fyzické zdraví, měli bychom se denně alespoň třikrát  smát nejméně po dobu tří minut. Časový limit ovšem neexistuje.

Jóga smíchu

Pokud máte pocit, že se nedokážete sami od sebe od srdce zasmát, navštivte seanci jógy smíchu. Doktorka Katarin Madan začala provozovat jógu smíchu, kde uvolníte potlačované emoce a rozjasníte svou mysl. Znovu zde naleznete dobrou náladou  a více než kdy jindy se tu otevřete ostatním. Kluby smíchu slaví už několik let úspěchy na celém světě!

Koučové smíchu nabízejí tyto stáže firmám pro své zaměstnance, klauni bloumají chodbami nemocnic, aby rozveselili stonající pacienty, a profesionální smíšci navštěvují domovy seniorů. A všichni mají stejný úkol – rozesmát všechny okolo. Je to opravdová terapie, která působí na celé tělo.

Jak probíhá seance jógy?

Možná si říkáte, že není snadné se bezdůvodně smát v prostředí cizích lidí. Mistr jógy začíná hravými cvičeními, aby se uvolnila atmosféra. Zujete si boty, utvoříte kruh s ostatními účastníky a terapeut začne tleskat za hlasitého Ho, Ho, Hi, Hi. Poté následují relaxační cvičení a dýchací techniky, při kterých se držíte za ruce se svým sousedem a přitom se smějete.

Zkrátka děláte aktivity, při kterých se smějete, aniž byste si to uvědomovali. A na konci hodiny se mezi vámi vytvoří pouto. Váš strach, vztek, radost, smutek a další emoce se uvolní, váš obličej se zaplaví slzami a vám se uleví. Cílem terapie je lépe porozumět, proč potlačujeme své emoce. Ale hlavním důvodem, proč byste na takovou seanci měli jít, je touha udělat radost. Jinak vám vaše úsilí nepřinese pravé ovoce.

Škola smíchu

V některých zemích už dokonce existují tzv. školy smíchu, kde učí tamní obyvatele radovat se ze života a od srdce se smát. Jedna z takových škol se nachází v Jižní Koreji ve městě Soulu a smích z této školy je slyšet už z dáli. Škola má příznačný název Ha ha a navštěvují ji jak maminky na mateřské dovolené, tak zaměstnanci firem (především ti, co jednají se zákazníky). Obchody se totiž nejlépe uzavírají v příjemné atmosféře.

Ve škole smíchu nejde jen o to,abyste se  naučili se smát, ale také o relaxaci a uvolnění emocí. Jak probíhají seance smíchu v Jižní Koreji? Někdy se mají studenti smát na povel, jindy se zabalí do novin, které pak roztrhají a nakonec zakřičí. V Koreji byl smích totiž společností značně potlačován a ženám se dokonce tvrdilo, že když se budou na ženicha smát, neporodí chlapce. Během seance se tedy návštěvníci  uvolní, pobaví a škola vzkvétá. Třídenní kurz včetně jídla a ubytování vyjde totiž přibližně na 14 000 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jóga nebo škola smíchu vám uvolní nahromaděné emoce, vždyť smích léčí!