×
TOPZINE.cz

Harry Potter se stává mýtem. Nových pokračování se ujmou fanoušci

 

FOTO: Harry PotterHarry Potter se stává mytickým hrdinou, a to doslova. Čeká ho stejný osud jako představitele starověkých bájí, které lidé přijali za své natolik, že zapomněli jména jejich autorů?

Harry dospěl. Kdy doroste bájné hrdiny?, Zdroj: distributor filmu

Fanouškové Harryho Pottera se nedokáží smířit s tím, že dobrodružství mladého kouzelníka definitivně končí. Sami zkouší psát příběhy a na internetu je sdílejí s ostatními.

Přítelkyni Rona Weasleye nahradí Katie Bell. Na FanCity 2011 v Praze!

Fanfikce, žánr, ve kterém se čtenáři stávají spisovateli, není podle názoru Hannah Lühmannové v Süddeutsche Zeitung ničím novým. Už Michael Ende končí Nekonečný příběh slovy: „To je už jiný příběh, který bude jednou vyprávět někdo jiný.“

Z Harryho Pottera se stává moderní mytický hrdina. U starých eposů je autor neznámý a řecké, islandské nebo germánské báje patří všem, kteří mají zájem je dál šířit.

I Potter bude náležet celé generaci čtenářů. „Fanoušci zbaví Harryho pout, ve kterých se jako literární postava ocitl. Pošlou jej do světa nekonečných možností,“ předpovídá Lühmannová.

Fotogalerie: Callisto, rivalka Xeny, objala fanoušky v Praze a vyrazila do Terezína!

Podobně jako v dávných příbězích i osud mladého kouzelníka naplňuje přání, aby dobro zvítězilo v boji nad zlem. O tom si budou lidé vždy rádi vyprávět. „To vysvětluje, proč Rowlingová dala sedmému svazku tak kýčovitý happy end, kde je scéna, ve které už dospělí hrdinové o 19 let později vedou své děti do školy. Autorka musela přijít s předpokládáným závěrem,“ zmiňuje článek v Süddeutsche Zeitung.

Loučení s kouzelnickým učněm

„Svět fantazie má hmatatelné hranice v deskách knih,“ uvažuje Hannah Lühmannová. Fanoušci chtějí jen srovnat film s předlohou, ale přitom vytváří vlastní příběh. Dříve by si nápady schovali do šuplíku. Je málo pravděpodobné, že by je někdo vydal. Dnes se tvůrci fanfikce setkávají na internetu a ve virtuálním prostoru překonávají hranice knihy.

FOTO: Harry Potter fanousci
Také patříte k fanouškům Harryho Pottera?, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Nejsou to jen Harryho obdivovatelé, kdo se vrací k oblíbeným postavám. Nadšením však ostatní překonávají. Na anglickém serveru Fanfiction.net věnovali svému oblíbenci 54 780 příspěvků. S tím se může rovnat jen Pán prstenů (45 138 článků), i když nalézt můžete třeba i fanfikci k Stmívání.

VIDEO: Podívejte se, jak by mohla Praha vypadat ve filmu Válka s mloky!

Zatímco někteří autoři fanfikci odmítají, Joanne K. Rowlingová ji čte. Varování ale patří všem, kteří by chtěli věnovat trilogii Dracu Malfoyovi a chlubit se jí na internetu: stránka bude na přání spisovatelky zrušena.

Z Pottera se stala droga

„Mladí lidé kolem dvacítky s Harrym Potterem vyrůstali. Kolem roku 1998 nastoupili na střední školu a Harrymu sova přinesla dopis ze školy čar a kouzel.

Snili roky o světě, ve kterém se pije máslový ležák a vánoční strom se vznáší uprostřed pokoje,“ zamýšlí se Lühmannová, proč se tolik fanoušků nechce hrdiny vzdát, a dodává: „Poslední filmová premiéra je symbolickým krokem do dospělosti.“

Ani Rowlingová se s Harrym nedokáže rozloučit. Nejen z komerčních důvodů založila stránku Pottermore.com, na které chce čtenářům nabídnout nevšední zážitky. Lühmannová při tom odkazuje na Endeho Nekonečný příběh. Autorka chce prý vytvořit podobně kouzelnou knihu.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..