Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Happening pro Palacha: Uplynulo 43 let od chvíle, kdy se upálil Jan Palach

Jitka Libigerová

Jitka Libigerová

17. 1. 2012

Upálení Jana Palacha si tento týden připomíná celé Česko. My jsme pro vás vybrali jednu studentskou akci věnovanou nejen Janu Palachovi, ale především svobodě slova. Odkaz Jana Palacha si tak můžete připomenout na FF UK 19. ledna Happeningem pro Palacha.

FOTO: Jan Palach

Busta Jana Palacha na pražské FF UK, Zdroj: Knihovna Jana Palacha FF UK

Student Jan Palach, kterého nespokojenost se společensko-politickou situací dohnala k zoufalému vyjádření vlastního názoru, zemřel 16. ledna 1969. A právě palachovské výročí je ideálním časem nejen pro pietní vzpomínání, ale také pro oslavy v ryze studentském duchu: besedy, koncerty, performance. Třeba 19. ledna od 18 hodin v Knihovně Jana Palacha.

Protest nespokojeného studenta

Jan Palach, student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, spáchal na protest proti potlačování svobod po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem 16. ledna 1969 sebevraždu. Upálil se na Václavském náměstí v Praze. Tři dny nato zemřel. Byl pohřben na Olšanských hřbitovech, jeho pohřeb (25. 1. 1969) se stal celonárodní manifestací proti sovětské okupaci.

FOTO: Ivan Klíma, Jiří Dědeček

Ivan Klíma a Jiří Dědeček budou hosty Happeningu pro Palacha, Zdroj: archív PEN Klubu

Palacha jeho spolužáci a učitelé označovali za spravedlivého člověka, jenž se řídil tím, že „člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí,“ jak sám konstatoval. V roce 1991 mu byl in memoriam propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. I proto se Happening pro Palacha stal zároveň slavnostním zakončením Roku svobody slova.

Happening v knihovně

Happening pro Palacha bude zahájen v 18 hodin, poté bude pro návštěvníky připraven bohatý program. Až do půlnoci bude v Týmové studovně knihovny probíhat vzpomínková akce věnovaná zesnulému Václavu Havlovi, kterou pořádá Knihovna Václava Havla. V prostoru knihovny bude k vidění také výstava věnovaná Janu Palachovi.

Spoluorganizátorem akce je české centrum PEN Klubu, v rámci večera proto vystoupí jeho členové. V diskusi s vedoucím Ústavu české literatury a literární vědy Janem Wiendlem to budou držitelé Zlaté medaile UK, Jiří Stránský a Ivan Klíma, edici Knihovnička PEN Klubu představí Jiří Dědeček.

Zapomenout však nesmíme ani na mladé a svobodně se vyjadřující umělce: Jana Těsnohlídka ml., Rýzu Kotrčovou, Kamču Čadovou a od 22 hodin také mnoho dalších písničkářů a performerů. V knihovně je také jedna speciálně upravená zeď, na niž se budou moci všichni návštěvníci knihovny obrazem či slovem svobodně vyjádřit. Celou akci pořádá Studentská rad FF UK spolu s Knihovnou Jana Palacha FF UK pod záštitou Filozofické fakulty UK.

S přispěním Evy Markové, redaktorky Topzine.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Happening pro Palacha: Uplynulo 43 let od chvíle, kdy se upálil Jan Palach