Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Proč je v Klementinu tolik spisovatelů? Chodí do PEN Klubu

Redakce

Redakce

8. 9. 2010

FOTO: Jiří DědečekJiž 85 let umožňuje PEN Klub všem literárním nadšencům proniknout do světa spisovatelů. V současnosti spravuje PEN Klub, se sídlem v pražském Klementinu, dvanáctičlenné prezidium v čele s předsedou Jiřím Dědečkem.

FOTO: Jiří Dědeček

Jiří Dědeček, Zdroj: booklet CD Prší nám do campari

PEN Klubu právem náleží významné místo ve spletitých českých i slovenských literárních dějinách. Proto pro mnohé čtenáře může být překvapující, že se PEN Klub nezrodil z původní české myšlenky, nýbrž je součástí mezinárodní organizace založené roku 1922 v Anglii. Název PEN Klubu je tedy zkratkou anglických slov Playwrights (dramatikové), Poets (básníci), Essayists (esejisté),  Novelists (beletristé) vyjadřující snahu vytvořit asociaci všech těchto literárních umělců,  jenž dokonale vládnou slovem.

Drobečky historie

České centrum PEN Klubu založil roku 1925 v salónku kavárny Louvre přední český novinář, spisovatel a dramatik Karel Čapek, jenž se nesmazatelně zapsal do povědomí čtenářů nejen jako osobitý autor románů a divadelních her, nýbrž i jako nepostradatelný organizátor kulturního života 1. poloviny 20. století. Na jeho počest uděluje PEN Klub každý sudý rok cenu Karla Čapka za výjimečné literární dílo. V letošním roce ji získal spisovatel Ivan Klíma.

FOTO: Pen klub

Pravidelné vánoční setkání členů PEN Klubu, Zdroj: Pen.cz

Činnost PEN Klubu se již od svých prvních krůčků orientovala zvláště demokraticky. Kladli důraz především na svobodu literatury, svobodu slova a snahu odstranit jakékoli rasové rozdíly, jež vedly k předsudkům a útisku autorů. Právě svoboda vyjadřování byla v 2. polovině 20. století těžce zkoušena. Přísná cenzura, již nastolil komunistický režim po roce 1948, zapříčinila devastaci mnoha literárních organizací, jež se nechtěly přizpůsobit literárním požadavkům režimu.  PEN Klub nebyl výjimkou. Po krátkém období uvolnění koncem 60. let uvrhla následná normalizace činnost PEN Klubu opět do stínu, proto je PEN Klub v tomto období 70. a 80. let označován jako spící centrum.

Každá snaha má smysl

OBR: Logo PEN KlubuOdvaha autorů zajišťující působení českého PEN Klubu se stala symbolem boje za svobodu nejen literární, ale také svobodu fyzickou. Členové PEN Klubu se neustále snaží svými intervencemi pomoci vězněným spisovatelům v různých částech světa. Výbor pro vězněné spisovatele v současné době řídí místopředsedkyně českého PEN Klubu Markéta Hejkalová. V důsledku vlastních hořkých zkušeností s politickou mocí vydává PEN Klub díla autorů ve svých zemích zakázaných (tzv. Knihovnička PEN Klubu), pořádá mezinárodní setkání spisovatelů, prezentace a výstavy jejich děl.

Rovněž v současnosti je PEN Klub jedním z nepostradatelných tvůrců českého literárního života. Součástí PEN Klubu je Společnost přátel PEN Klubu založená roku 1992. Prostřednictvím autorských čtení, besed ve školách, výstav či literárních festivalů přináší toto občanské sdružení PEN Klubu všem čtenářům a posluchačům nejrůznějšího věku své srdce na dlani.

Mediálním partnerem Českého centra Mezinárodního PEN Klubu je i magazín Topzine.cz. Na našich stránkách se tak budete moci setkávat s informace o spisovatelích, kteří jsou členy PEN Klubu, s recenzemi jejich knih či informace o autorských čteních, které pořádá Společnost přátel PEN Klubu!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proč je v Klementinu tolik spisovatelů? Chodí do PEN Klubu