Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Gulliverovy cesty na DVD: Třeskutě vtipný hrošík Jack Black ukazuje druhou tvář

Nela Christovová

Nela Christovová

29. 5. 2011

Nosí conversky a svůj ajfoun má vždy dobitý. Ve videohrách nemá konkurenci, ale tím seznam jeho úspěchů končí. Zkrátka Gulliver 21. století je ještě větší ňouma než ten tři sta let starý. A v podání Jacka Blacka se navíc můžeme těšit na opravdu bláznivou podívanou.

FOTO: Gulliverovy cesty

Kulatý Lemuel Gulliver se nezalekne ani nějakého transformera, Zdroj: distributor filmu

Film

Ve Spojených státech žije údajně 818 Gulliverů, ale jestli existuje i nešťastník, kterému se rodiče pomstili křestním jménem Lemuel, už statistiky neuvádějí. Ovšem tenhle Lemuel Gulliver (Jack Black) žije v New Yorku a už přes deset let pracuje v podatelně. Je nikdo, lépe řečeno, je taková nula, že i ten vyjukaný nováček se během prvního dne v práci stihne stát jeho šéfem. Navíc je už dlouho zamilovaný do Darcy (Amanda Peet), redaktorky cestovní rubriky.

Darcy ho pošle doprostřed bermudského trojúhelníku, kde se začnou odvíjet příběhy podle Swiftova románu. Sice potká liliputy i obry, ale s tím byste u zkoušení z literatury asi nevystačili. Dál si příběh žije vlastním životem, ale dějová linie nevyniká originalitou, takže nečekejte žádné závratné překvapení.

Kdo se těšil na klasický jack-blackovský humor ve stylu Škola ro(c)ku, bude trochu zklamán. Ubylo totiž nadávek, a naopak moralizující poučky se ve filmu množí jak houby po dešti. A proto možná odpůrci Jackova (někdy rádoby) herectví s překvapením zjistí, že když se nechová jako naprostý pako, může to být docela fajn změna. Oživujícím prvkem je i nečekaně charismatický záporák s vtipnou angličtinou v podání Chrise O’Dowda známého z IT Crowd.

Nedá se ale říct, že by tenhle kus byl věnovaný výhradně dětem. Starší zase ocení známé melodie kapel jako Guns ‚n‘ Roses nebo Kiss. A jak Horacio v podání Marshalla z How I Met Your Mother (Jason Segel) dopadne, když princezně odcituje písničku od zpěváka Prince? Všechny ty hudební odkazy ale zadupává do země finální, neskutečně kýčovitá písnička na téma K čemu je válka?, kterou náš tlouštík doprovází téměř bollywoodskými tanečními kreacemi. V tu chvíli doporučuji přepnout na maďarskou stopu, protože všechno je snesitelnější než česká verze téhle odrhovačky.

Přečtěte si i kritičtější recenzi 3D verze Gulliverových cest

Co se opravdu povedlo, jsou detaily, miniepizodky, které čas od času lemují hlavní příběh. Liliputské Star Wars zakončené scénou z Titaniku vážně nemají chybu, stejně jako billboardy na Gulliverovu počest, které jsou ve skutečnosti parodií na světové značky nebo filmy. Zdejší školáci tak zpívají v Gulee a co asi tak může být Gavatar? Sice je to trošku vykrádačka jiných filmů jako třeba Shrek, kde byly k vidění podobné popkulturní odkazy, přesto musím ocenit nápaditost, s jakou tvůrci zasadili všechny tyhle moderní výdobytky do nějakého 18. století.

DVD

Disk obsahuje velkou spoustu bonusů opatřených českými titulky. Samozřejmě nechybí vynechané záběry, které se i přes relativně krátkou stopáž do filmu nevešly. Škoda, ta s králem podpantoflákem a i některé další nemají chybu.

FOTO: Gulliverovy cesty

Drahá, zde je tvůj dar. Ale já chtěla náramek!

Zajímavější je pohled do zákulisí, kde režisér Rob Letterman odhaluje, jak vznikaly některé efekty. Hraje si s podhledem a nadhledem, herci ostatně sami říkají, že většinu času na place strávili se zakloněnou hlavou. Některé bonusy jsou ale slabší, třeba Blackova alias Gulliverova talk show se sebou samým. Se slovy „nee, prosím, už dost snahy o třeskutou vtipnost“ raději přepínám.

Tento film je zkrátka oddechovka plná otřepaných klišé, kterou navíc kazí povinný happy end doprovázený otřesným hudebním číslem. To se vše ale dá přežít, neúprosných 85 minut nedává nějakému natahování šanci.

Gulliverovy cesty (Gulliver’s Travels)

Komedie/Dobrodružný
USA, 2010, 85 min

Režie: Rob Letterman
Hrají: Jack Black, Jason Segel, Emily Blunt, Amanda Peet, Billy Connolly, Chris O’Dowd, T.J. Miller

Zvuk: 5.1: český, anglický, maďarský
Titulky: české, anglické, chorvatské, řecké, maďarské, rumunské, srbské, slovinské
Bonusy: Vynechané scény, Výstup Jacka Blacka, Nepovedené záběry, Malý a velký, Jack Black přemýšlí ve velkém, Natáčecí pauza, Foos Your Daddy?

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gulliverovy cesty na DVD: Třeskutě vtipný hrošík Jack Black ukazuje druhou tvář