Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Groupies. Odkud se vzala sexy děvčata z hudebního zákulisí?

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

22. 10. 2011

Termín groupie je těžké zobecnit či klasifikovat. Jedná se o povolání, zálibu, úchylku nebo snad jakési životní poslání? Na každém je možná kousek pravdy. Pojďme se ohlédnout za životy těchto podnikavých dívek.

Groupies někdy působily i organizovaně, příkladem jsou losangeleské The GTOS, Zdroj: archiv

Groupies můžeme považovat za hotový sociologický fenomén. Specifická činnost, jíž tato děvčata zasvětila své životy, nemá v jiných oblastech obdoby. Prudérnější jedinci by možná nad takovým vědeckým přístupem ohrnuli nos a groupies spíše šmahem odsoudili jakožto potrhlé ženštiny lehkých mravů, bezpochyby jsou však na světě i osoby, které jim tiše závidějí. Koneckonců, která náctiletá hudební fanynka nikdy nesnila o setkání s klukem z plakátu?

První odvážné slečny se začaly plížit do zákulisí možná již dříve, nicméně o vzniku groupies lze hovořit až v šedesátých letech. Svůj podíl na tom jistě má několik faktorů. Jednak proslulá sexuální revoluce a uvolnění poměrů, jednak téměř epidemické zvýšení výskytu talentovaných hudebníků na rockové scéně.

Múzy a opatrovnice

Během několika let se z groupies stala součást rock´n´rollového koloritu. Pokud kapela za něco stála, pak na jejích koncertech nemohla chybět hejna obdivovatelek či bakchantek, jak je poeticky nazýval Jack Bruce. Groupies se tak octly na pomyslném seznamu rekvizit nezbytných pro každou rockovou hvězdu, hned pod položkami Dlouhé vlasy a Halucinogeny.

Čtěte také, jak vznikl festival Woodstock

Ne vždy však groupies plnily pouhou roli společnic na jednu noc. Mnozí hudebníci měli ke svým následovnicím daleko hlubší vztah. Některé dívky v týmu okolo kapely natolik zdomácněly, že s kapelou cestovaly v průběhu turné. Někdy se staraly i o různé organizační záležitosti. Jiné byly umělcům inspirací, o čemž svědčí třeba skladby Stray Cat Blues od Rolling Stones, All Night Long z repertoáru Rainbow či Sick Again od Led Zeppelin.

[youtube_660]_4gSJatCOEM[/youtube_660]

Groupies mají i své celebrity. K nejznámějším patřila organizovaná parta děvčat z Kalifornie zvaná The GTOs – Girls Together Outrageously. V hudebním průmyslu se GTOs pohybovaly nejen v zákulisí, nýbrž i aktivně. Fungovaly jako hudební skupina, ačkoli vydaly jen jedno album.

Jakýmsi jejich mentorem byl Frank Zappa, který u sebe také zaměstnával jako chůvu vůdčí osobnost skupiny, Pamelu Miller, dnes známou pod příjmením Des Barres. Tato vitální dáma se stala mezi svými souputnicemi skutečnou stálicí. V počtu muzikantů, s nimiž byla v kontaktu, je zřejmě rekordmankou. Mezi její blízké přátele s benefity patřili mimo jiné Jim Morrison, dvojice Page a Plant či proslulý excentrik Keith Moon. Dnes již má dráhu groupie za sebou, vzpomínky na své pestré mládí však vydala v podobě dvou knih.

[youtube-height=25]_xSCafgEp_Y[/youtube]
Led Zeppelin – Sick Again

Šedesátá a sedmdesátá léta byla pro kulturu groupies zlatým věkem. To však neznamená, že dnes již je passé a existuje jen ve vzpomínkách odkvétajících pamětnic. Groupies jsou tu stále a zřejmě ani do budoucna nemusejí mít hudebníci obavy, že by měli nouzi o společnice (či společníky, zastoupena jsou údajně obě pohlaví).

Hovoří se o tom, že své groupies už v dnešní době mají i jiné profese, třeba herci či moderátoři. Takže pokud se vás při pohledu na staré fotky půvabných hippies tulících se ke slovutným umělcům zmocňuje závist, není nic ztraceno. I v jedenadvacátém století se mohou kurážné fanynky vydat v jejich stopách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Groupies. Odkud se vzala sexy děvčata z hudebního zákulisí?