Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Goethe-Institut předal Britovi, Polákovi a Francouzce německé vyznamenání

Redakce

Redakce

9. 9. 2011

FOTO: Letošní ocenění Goetheho medailíGoethe-Institut udělil ve Výmaru britskému spisovateli, polskému novináři a francouzské režisérce Goetheho medaili. Ocenil jejich zájem o zprostředkování německého jazyka a zapojení do kulturní výměny.

FOTO: Letošní ocenění Goetheho medailí

Letošní ocenění převzali David Cornwell alias John le Carré, Shaghayegh Beheshti (zastupovala Ariane Mnouchkine) a Adam Michnik, Foto: Goethe Institut

Medaile zahraničním tvůrcům předává Goethe-Institut již 57 let. Organizace tím připomíná výročí smrti německého romantika. Letos institut slaví 60. narozeniny a udílení cen je pro něj jedním z mezníků. „Všichni tři ocenění jsou výraznými osobnostmi evropského veřejného života. Svým životem a dílem přispěli k sbližování, míru i tvořivosti v Evropě,“ představil laureáty Klaus-Dieter Lehmann, ředitel Goethe-Institutu.

Sbližování kultur přispívá každý z oceněných po svém

David Cornwell, známý jako John le Carré, odráží ve svých knihách politické střety od dob studené války až po současnost. „Působivě ukazuje, jak snadno se vznítí celosvětové politické problémy na hranicích kultur,“ zdůvodnil volbu Lehmann.

Dialog mezi východní a západní Evropou podpořil polský publicista Adam Michnik. Podle ředitele Goethe-Institutu se mu povedlo ukázat, že díky vzájemnému působení mohou Poláci a Němci dokázat opět mluvit o kladných místech společné historie.

Goetheho medaili obdržela za jedinečnou tvorbu také režisérka Ariane Mnouchkine, která se ve svých hrách věnuje kulturnímu sbližování i odcizování kultur. „Její nasazení pro zachování umělecké svobody, úcta a otevřenost k ostatním kulturám si zaslouží ocenění,“ zdůraznil při předávání medaile Lehmann.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Goethe-Institut předal Britovi, Polákovi a Francouzce německé vyznamenání