Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Goemon na DVD: Legendární ninja kosí celé armády nepřátel

Jiří Tichý

Jiří Tichý

29. 9. 2011

Do naší malé kotliny přichází na DVD příběh z Dálného východu o jednom z nejslavnějších ninjů, kterého kdy Japonsko vidělo. A vypadá jako nepříliš povedený hybrid mezi hollywoodskými komiksárnami a japonským anime.

Goemon je takový japonský Jánošík, jen je místo zbojníka ninja. Zdroj: distributor filmu

Film

O tom, že má dálnovýchodní kinematografie svá specifika, asi není třeba nějak sáhodlouze polemizovat. To, co předvedl Kazuaki Kiriya ve filmu Goemon, se ale rozhodně nedá nazvat jako alternativní přístup k výrobě filmů.

Obal DVD hlásá, že se na optickém disku skrývá historický velkofilm o legendárním ninjovi. Pokud v Zemi vycházejícího slunce slovo historický znamená, že hlavní postavy snímku přebrali jméno a povolání po skutečně žijících osobách, ale jinak se scénář nějakými dějinami vůbec nemusí zabývat, nelze nic namítnout. Ale to už bychom mohli za historický velkofilm považovat i Noc na Karlštejně.

Jako jeden z ninjů ve filmu vystupuje i Hattori Hanzó.  Ten skutečně sloužil Tokugawa Ieyasuovi, kterému zachránil život a umožnil mu stát se vládcem celé Země vycházejícího slunce. Ďábel Hattori se později stal, stejně jako oba dva další ninjové, ikonou japonské populární kultury, o čemž svědčí i to, že se výrobce mečů ve filmu Quentina Tarantina Kill Bill jmenoval právě Hattori Hanzó.

Také tam vystupují osoby, které po sobě zanechaly v historii stopu, také se využívá dobových kostýmů a také se děj staví okolo pověsti. Ale to je tak všechno, co mají oba snímky s historií společné. Paralel jde najít mnohem více. Zatímco v Noci na Karlštejně se premisou stala legenda o tom, že na onen hrad nesměla žena, v Goemonovi je ústřední událostí poprava hlavního hrdiny ve vařícím oleji. Zatímco český muzikál je pohádka pro dospělé, japonský film je pohádkou pro dospívající.

The YouTube ID of a_BzNsDvpRY&feature is invalid.

V Japonsku na konci 16. století vrcholí boj o moc. Po dekádách válek se konečně podaří sjednotit celou říši pod vlajkou jednoho vládce. A Goemon představuje jazýček na vahách uprostřed rozhodujícího střetu. Nebo by to tvůrci chtěli svým divákům alespoň vsugerovat.

Celý scénář se totiž točí okolo šestice postav známých japonskému publiku z hodin dějepisu a populární kultury. Jedná se o tři vládce a o tři ninji, kteří jim slouží. Ninjové se spolu ve skutečném světě asi nikdy nepotkali, natož aby mezi nimi byly vazby mistr – učedník. Zbytek děje je jen snůška všemožných klišé ze špatně přeložené hollywoodské učebnice, jak napsat blockbuster.

Motivace postav se rozpadá tak rychle, že domeček z karet ztrácející svou integritu by oproti ní vydal na nekonečný seriál. Vývoj hlavního hrdiny, pokud se to dá vůbec nazvat vývojem, je tak chaotický, že by měl Goemon raději vyhledat pomoc psychiatra pro podezření na schizofrenii.

Herecká sestava zaslouží pochvalu, ale působí na vás Goemon dost japonsky?

Bohužel kvůli chybějící motivaci postav a nefungujícímu ději se nedostavuje ani gradace. Hudební složka se o ni sice snaží, ale sama to nezvládá. Navíc jsou citově vypjaté scény podbarveny až přehnaně emotivní hudbou už od samého začátku, proto na diváka zapůsobí jen těžko.

Kladem snímku je jednoznačně stylizace. Ta sice občas nápadně připomíná 300: Bitvu u Thermopyl, přesto působí soudržným dojmem a záběrům se co do barevnosti nedá nic vytknout. Jen kdyby nechyběla atmosféra. Poklona panu režiséru, spoluscenáristovi a kameramanovi v jedné osobě patří i za některé jízdy kamerou. Pár se jich opravdu povedlo.

Střih je oproti tomu trochu nepřehledný, hlavně v akčních scénách. Ty působí trochu zmateně a zjednodušeně. Hlavní podíl na tom má jejich anime stylizace. Nic proti japonskému stylu animovaných filmů, jejich akčním scénám se nedá nic vytýkat, ale v kreslené verzi fungují díky komiksové zkratce, a proto působí v hraném snímku jaksi přepáleně.

Po vzoru anime kosí Goemon sám celou armádu nepřátel. Zdroj: youtube.com

Přesto se akčním sekvencím při rozpočtu kolem devíti milionů amerických dolarů dá ledacos odpustit a digitální efekty za takovéto peníze jsou až neuvěřitelně kvalitní. I když lze jen těžko pochopit, proč dělat pomocí jedniček a nul úplně všechno, včetně detailních záběrů na koně nebo soubojů dvou postav tělo na tělo v záběrech typu polocelek, kdy jsou nedokonalosti počítačové grafiky až příliš patrné.

Další kladnou stránkou filmu jsou herecké výkony. Přestože jména japonských herců nejspíš nikomu, kdo nepochází z ostrovů na východ od Číny, nic neřeknou, pochvalu si rozhodně zaslouží. Jedinou podmínkou je japonština. Pokud protagonistům odepřete jejich jazyk, kvůli naprosto odlišné dikci oproti slovanské češtině začnou působit buď příliš afektovaně, nebo naopak chladně.

Goemon by nemusel být špatný film. Jen by tato věta nesměla mít tolik možností pokračovat s ale na svém začátku.

DVD

Obal DVD nebudí žádné nadšení, jednoduše kousek plastu mezi papírovými deskami. První reakce na Goemonovu tvář shlížející z přední strany vypadá asi takto: „To je Japonec? Né. Fakt? A proč tak teda nevypadá?“

Po zasunutí disku do mechaniky na diváka vybafnou trailery na některé hollywoodské filmy a po obligátním upozornění na práva následuje menu s částí jedné bitky i s jednou suchou hláškou. Menu ale rozhodně neurazí. Absence bonusů asi ani nepřekvapí, ale částečně je vynahrazena zvukem 5.1 Dolby Digital jak v originálním japonském znění, tak v českém dabingu. Ten je až na trochu cenzurní přístup povedený, ale rozhodně nevynahradí originál.

Goemon

Akční / Drama
Japonsko, 2009, 128 min

Režie: Kazuaki Kiriya
Hrají: Yosuke Eguchi, Takao Osawa, Ryoko Hirosue, Susumu Terajima, Eiji Okuda

Zvuk: český, japonský
Titulky: české
Bonusy:

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Goemon na DVD: Legendární ninja kosí celé armády nepřátel