Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Gloria Musaealis udělovala Oskary za nejlepší výstavu

Eva Csémyová

Eva Csémyová

21. 5. 2011

Devátý ročník soutěže Gloria Musaealis, ve které jsou každoročně vybírány ty nejlepší z výstav konajících se v uplynulém roce, zná od 19. května své vítěze. Víte, které projekty byly nejúspěšnější?

OBR: Gloria Musaealis

Soška Glorie Musaealis je odměnou pro vítěze i symbolem soutěže, Zdroj: cz-museums.cz

Ministerstvo kultury a Asociace muzeí a galerií České republiky vyhlašují v soutěži muzeí Gloria musaealis (Sláva muzejní) vítěze ve třech kategoriích – Muzejní výstava, Muzejní publikace a Muzejní počin roku. K založení této soutěže vedla pořadatele snaha upozornit veřejnost na přínos muzeí a galerií ve zpřístupňování kulturního dědictví a také na špičkové výkony institucí i jednotlivých pracovníků. Jaké tedy bylo pořadí vítězů jednotlivých kategorií?

Bodovalo baroko a domácí pálenky!

V kategorii Muzejní publikace soutěž ovládla výstava Olomoucké baroko: Výtvarná kultura let 1620–1780. Za svůj katalog k této výstavě získalo Muzeum umění Olomouc první místo a předstihlo tak další významné uměleckohistorické počiny, jakými jsou například publikace Emil Filla Archiv umělce od GASKu nebo Poklady Moravy – Příběh jedné historické země z Moravského zemského muzea.

FOTO: Výstava Olomoucké baroko. Sv. Petr při souboji se Šimonem Mágem

Obraz Svatého Petra při souboji se Šimonem Mágem od Paula Trogera, Zdroj: olumart.cz

Cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2010 získalo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti za projekt Muzeum lidových pálenic. Ten představuje veřejnosti pálení ovocných destilátů jako specifický projev lidové kultury, který byl dosud málo probádán. Pracovníci zpracovali námět jak na základě průzkumu archivů, tak jistě zajímavějšího výzkumu v terénu. Výsledkem je expozice představující jak historii domácího pálení lihovin, tak tři desítky podomácku zhotovených destilačních zařízení různého stáří i velikosti.

OBR: Muzeum lidových pálenic

V muzeu lidových pálenic je možné vidět domácí destilační přístroje, Zdroj:slovackemuzeum.cz

V kategorii Muzejní výstava však obsadilo Olomoucké baroko z 28 přihlášených projektů až druhé místo. V těsném závěsu za ním zůstal Královský sňatek – Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský 1310, expozice připravená Muzeem hlavního města Prahy. Absolutním vítězem této kategorie se stala výstava Karel Škréta (1610–1674): Doba a dílo, kterou ve Valdštějnské jízdárně na konci minulého roku uspořádala Národní galerie.

Obr. Paris a Helena

Karel Škréta: Paris a Helena, Zdroj: Národní galerie

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gloria Musaealis udělovala Oskary za nejlepší výstavu