Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Gigantický balón okupuje města. Byl už v Barceloně, Sydney i Chicagu

Eva Csémyová

Eva Csémyová

30. 8. 2012

Obrovský červený míč, který zaplňuje celý prostor ulice a brání tak šokovaným chodcům v pohybu. Nesmysl? Ne, jen originální dílo Kurta Perschkeho.

video
play-sharp-fill

Umělci stále raději pronikají do veřejného prostoru, a čím výraznější a vtipnější je jejich dílo v něm, tím pozitivnější jsou ohlasy veřejnosti. Už dříve jsme vás informovali o Florentijnu Hofmanovi, který vytvořil velkou nafukovací kachničku a vyvolal tak celosvětové nadšení.

Kurt Perschke namísto toho do světa vypustil projekt RedBall. Jedná se o cestující public art v podobě velkého červeného míče, který s oblibou umísťuje do nejrůznějších prostor města.

OBR: RedBall

Tenhle vetřelec asi koštětem vymést nepůjde. Zdoj: redballproject.com

S oblibou tímto přerostlým balónem ucpává ulice i vchody do budov, nafukuje ho na mostních konstrukcích a výjimkou není ani to, že na kolemjdoucí RedBall shlíží třeba z místní věže nebo balkonu. Jaký je podle autora smysl téhle akce?

„Na první pohled se zdá, že jde jen o objekt. Ve skutečnosti hravá a charismatická podstata RedBallu probouzí imaginaci v každém z nás. Jak RedBall cestuje světem, zastavují mě lidé na ulicích a přicházejí s nápady, kam bych ho mohl v jejich městě umístit. V tom okamžiku se lidé mění z pozorovatelů na spolutvůrce. A právě tahle výzva k zapojení se do procesu společně imaginace je skutečnou podstatou tohoto projektu.“

Umělec díky svému netradičnímu nápadu, který si brzy získal pozornost veřejnosti i médií, získal prestižní cenu Public Art Network Award a o jeho díla se začala zajímat řada muzeí a galerií zaměřujících se na moderní umění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gigantický balón okupuje města. Byl už v Barceloně, Sydney i Chicagu