Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Gumová kachnička putuje po celém světě. Ohromí svou velikostí

Eva Csémyová

Eva Csémyová

13. 10. 2011

Holandský umělec zvětšil figurku přátelského žlutého opeřence do obřích rozměrů a přetvořil ji v umělecké dílo. Hračka z našich koupelen se následně objevila na řadě míst Evropy, Ameriky i Asie. Kde všude jste ji mohli potkat a co se snaží sdělit světu?

OBR: Florentijn Hoffman Rubber Duck

Florentijn Hofman vytvořil dílo, které není možné přehlédnout. Zdroj: florentijnhofman.nl

Florentijn Hofman (*1977) se v zahraničí proslavil svými obrovskými, zábavnými a často i trochu šokujícími díly, která umísťuje pod širým nebem. Jeho cílem je ohromit diváky a vnést radost do jejich životů. Jak říká o své tvorbě: „Svět se díky globalizaci zmenšil, takže na velikosti rozhodně záleží! Čím větší je moje dílo, tím menší je svět.“

Jeho výtvory skutečně není možné přehlédnout. V minulosti umístil ve švédském Örebro na náměstí obrovského plyšového králíka, v holandském Sittardu tři nafukovací pudly a v Leensu červeného plastového německého ovčáka.

OBR: Florentijn Hoffman Max

Postavy zvířat v nadživotní velikosti jsou Hofmanovým oblíbeným námětem

Dalším netradičním projektem tohoto umělce bylo umístění ležící ondatry vyrobené z došků ve městě Nieuwerkerk. Florentijn Hofman se však neomezuje jen na sochy. Ve městě Schiedam v rámci svého projektu natřel, snad k radosti místních obyvatel, povrch jedné z ulic na žluto.

Kachnička nejlepší léčitelkou

Celosvětovou pozornost se mu podařilo přilákat projektem gigantické žluté kachničky. Ta je stejně jako její několikanásobně menší kolegyně vytvořená z gumy a vyplněná vzduchem. To, že se bezpečně udrží na hladině, zajišťuje několikatunový podvozek skrytý pod vodní hladinou. Jeho součástí je i motor, který kachničce umožňuje pomalu plout. Proč si ale autor vybral pro své dílo tuto podobu?

„Žlutý bod na obzoru se pomalu blíží k pobřeží. Lidé se shromáždili a v úžasu sledují, jak se gigantická žlutá kachnička přibližuje a zdraví je pomalým kýváním hlavy. Kachnička nezná hranice, nediskriminuje a je apolitická. Přátelská plovoucí kachnička má léčivé účinky. Gumová kachnička je měkká, přátelská a vhodná pro lidi v každém věku!“

OBR: Florentijn Hoffman Rubber Duck

Od „domácí“ gumové kachničky se liší jen svou velikostí

Kachnička se vydala na plavbu hned několikrát. Prvně se objevila v roce 2007 ve francouzském St. Nazaire a následně v tomtéž roce v Amsterodamu. O rok později byla k vidění v Sao Paulu v Brazílii, německém Norimberku a v Holandsku ve městech Rotterdam, Amsterdam a Wassenaar. V roce 2009 následoval pobyt v holandském Elstu a nakonec v japonském městě Osaka, kde sklidila obrovský úspěch.

Větší než lodě, ale stále podmanivě roztomilá

Nejedná se však stále o tu samou kachničku, jak by se dalo očekávat. Téměř pro každou plavbu vzniká podle původního návrhu Florentijna Hofmana kachnička nová. I přes zdánlivě stejnou podobu se od sebe jednotlivé exempláře výrazně liší, a to svou velikostí. První z nich byla vysoká 26 m a poslední osacká „pouhých“ 10 m. I tak však byla větší, než většina okolních lodí.

OBR: Florentijn Hoffman Rubber Duck

Kachnička zaujala také profesionální i amatérské fotografy z celého světa

Florentijn Hofman se však prozatím žádnou ze svých obřích kachniček na výlet do Prahy poslat nechystá . Musíme se tak smířit s tím, že i nadále zůstane nejzajímavějšími „opeřenými“ obyvateli Vltavy několik šlapadel v podobě labutí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gumová kachnička putuje po celém světě. Ohromí svou velikostí