Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Garth Nix představuje násilníka Sira Čtvrtka

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

6. 8. 2011

Více než dva roky jsme si museli počkat na čtvrtý díl heptalogie Klíče od království, ale to čekání stálo za to. Garth Nix a jeho knihy jen srší nápady a stále má co vyprávět. Aby taky ne – Artur má totiž před sebou Sira Čtvrtka – zatím nejhrůznější Den, se kterým měl zatím tu čest.

Ilustrace na obálce originálního vydání

Artur se konečně vypořádal se Sychravou Středou a chce se vrátit domů. Dozví se ale, že jeho místo už obsadil Pojídač duší a on tak musí zůstat v Nižším domě Království. Pod cizím jménem se ocitne v armádě Sira Čtvrtka a projde tvrdým výcvikem. Hlavně ho ale trápí vliv Klíčů a celého Království na něj samotného – kdyby se proměnil na starousedlíka, nebude se už moci vrátit domů. A jako by to nestačilo, někdo začal zabíjet předchozí Dny.

Zápisky z války

První, čeho si fanoušek série Klíče od Království všimne, je, že příběh sleduje už nejen Artura a jeho dobrodružství v Království, ale i Lístku, která se na Zemi snaží přemoct Pojídače duší. Kniha se tím stává zajímavější, barvitější a méně monotónní.

Po přečtení knihy asi nikoho nepřekvapí, že Garth Nix sloužil po mnoho let v armádě – jeho popisy bitevních zbraní a války jako takové jsou velmi detailní a odborné. Někdy až příliš. Takovýto styl musí mladší čtenáře – kterým je série určena – nutně nudit. Značně to ovlivňuje celkový spád knihy – oproti předchozím třem dílům už bohužel nejde o strhující počtení, ale o vyčerpávající popis války. Vzhledem k vývoji děje však můžeme čekat opakování této situace i v příštích dílech.

Jak člověku ožije Nic před očima

Nixova fenomenální imaginace dokáže zázraky. Ačkoli se může zdát, že je poněkud těžké se do knihy začíst, jde o brilantní dílo plné zcela originálních myšlenek, nápaditých krajin, fantaskních postav. I ty mají jistý podtext – všech sedm Dní z Království reprezentuje jeden ze sedmi smrtelných hříchů a podle toho se i chovají. Nixova série se ovšem nedá považovat za knihu propagující náboženství.

Není to ale jenom fantazie, kterou Nixovy knihy srší, a kterou nutí čtenáře používat – Klíče od Království a samozřejmě i Sir Čtvrtek dokáží ve čtenáři vzbudit touhu po vědění, nutí ho přemýšlet a domýšlet si fakta. Celý děj se postupně skládá dohromady jako dílky stavebnice a každý dílek výborně spolupracuje s tím druhým bez jakékoli chybičky.

Garth Nix je dalším důkazem toho, jak vypadá opravdu povedená série. Nix pracuje se zcela novými prvky, postavami, světy a vše dokáže čtenářům báječně popsat a přiblížit. Vymyšlené složky v jeho knihách pak působí zcela reálně a člověk je schopný si je bez potíží představit. Přesto se může stát, že čtenáře Sir Čtvrtek občas uspí. Válka není zábavná věc a v podání Nixova podrobného popisu o to méně. Čtvrtý díl série Klíče od Království bude pravděpodobně patřit mezi ty slabší, určitě se bez něj ale neobejdete.

Název originálu: Sir Thursday
Český název: Sir Čtvrtek
Autorka: Garth Nix
Překlad: Lenka Němečková
Obálka: Eva Bystrianská
Ilustrace: Milan Fibinger
Počet stran: 274
Vazba: vázaná
Rozměry: 140x210mm
Vydal: Triton, Praha 2010
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Garth Nix představuje násilníka Sira Čtvrtka