Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Francouzský šarm řízlý konzervatismem umí namíchat Chris Benz

Petra Červená

Petra Červená

24. 5. 2011

FOTO: Chris BenzNávrháři hromadně propadli kouzlu 60. a 70. let. Už minimálně druhou sezónu nám ve skříních kvetou šaty s květinovými vzory a letos se k nim přidají další kousky. Módní lovecká sezóna trvá prakticky nepřetržitě celý rok. A Chris Benz je skvělou inspirací pro vaši loveckou vášeň.

FOTO: kolekce jaro/léto 2011 Chris Benz

Oslavte návrat šedesátek v neonových barvách, Zdroj: chris-benz.com

Chris Benz se narodil v roce 1982, vyrůstal v Seattlu a jako hrdý Američan zůstává své zemi stále věrný. Žije a pracuje v New Yorku, kde také studoval na prestižní umělecké škole Parsons School of Design. Absolvoval v roce 2004, kdy zároveň získal ocenění od CFDA (Rada amerických módních návrhářů) jako nejnadanější student módního designu.

Hledání vlastního já

Už jako kluk odmítal přistoupit na stádní přístup k módě většiny spolužáků. Chtěl se odlišovat, vytvořit si takový styl, ze kterého bude jasně čitelný jeho podpis. Hledání vlastního sebevyjádření, otesávání hran a zahlazování posledních nedostatků došlo až k současné podobě. Návrhář se ale stále nachází za startovní čárou. I když nabral závratnou rychlost, je jasné, že tvář značky dozná ještě změn.

Při studiu na vysoké škole Chris získal práci stážisty u Marca Jacobse. Jeho vliv je stále patrný v každé kolekci, jež od roku 2007 Chris pravidelně vytváří. Benzova tvorba ovšem není žádným klonem Marca Jacobse. I když je Američan, podařilo se mu získat klíč k tajemství francouzského šarmu.

FOTO: kolekce jaro/léto 2011 Chris Benz

Pohodlí vám nezajistí jen nábytek, ale i šaty

A to je právě to, kvůli čemu na sebe strhává tolik pozornosti a pochvalné kritiky. Francouzská uvolněnost, skrytá dráždivá svůdnost v kontrastu s umírněným, chladným klasicismem. Kombinace na první popis neslučitelná, ale posuďte sami v jeho kolekci pro jaro/léto 2011. Důraz klade na precizní zpracování a jako perfekcionista věnuje svoji pozornost každému, byť i sebemenšímu detailu.

Šedesátky na vzestupu

Roztomilá áčková minisukně se sklady doplněná průsvitnou šifonovou halenkou a šátkem, nezbytným francouzským doplňkem. Žádnému modelu nemohly chybět boty na platformě od Alejandra Ingelma, které byly tou pravou tečkou pro oslavu šedesátých let. Pro chladnější rána se můžou hodit svetry v meruňkovém odstínu, saka a kabátky jak vystřižené z časopisů Vogue z šedesátých let a to nejen střihy, ale i nápaditými barvami.

FOTO: kolekce jaro/léto 2011 Chris Benz

Pro finální podobu modelů se Chris Benz zhlédl v minulosti

Chris velice často sáhl po výrazných potiscích u halenek s rozhalenkou nebo vázankou, áčkových minišatech a sukních. Objevily se velké vzory květin i drobných něžných kvítků. Sedmdesátá léta se propletla kolekcí například v podobě širokých dlouhých kalhot s halenkou na zavazování. Ale najdete i modely inspirované padesátými léty. Konzervativnost kolové sukně pod kolena umocňuje halenka s upnutým límečkem ke krku.

Ne každý model se ale naštěstí dal zaškatulkovat do minulých let. Modelky tak předvedly béžové šaty s úzkým horním dílem a sukní plnou volánů. Asymetrické šaty na jedno rameno pro změnu poutaly pozornost hlavně díky pestrobarevnému potisku. Zkrátka není možné nenajít si u Chrise Benze model snů. A kvůli takovým šatům stojí za to změnit přelud ve skutečnost. Stačí k tomu jen malá procházka zakončená objednávkou v krejčovství.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Francouzský šarm řízlý konzervatismem umí namíchat Chris Benz