Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

FOTO: To bude Darda. Pokračování Hrdého Budžese chystá Divadlo Na Jezerce

Anna Kottová

Anna Kottová

11. 12. 2012

FOTO: Bára Hrzánová jako Helenka, DardaPražské Divadlo Na Jezerce vzalo bestseller Ireny Douskové, k tomu přidalo režii Arnošta Goldflama a do hlavní role obsadilo Báru Hrzánovou. Tragikomedie Darda má premiéru ve středu 12. prosince.Na začátku stál legendární Hrdý Budžes, kterého uvedlo v roce 2002 Divadlo A. Dvořáka v Příbrami. Hlavní roli ztvárnila Bára Hrzánová a zapsala se do paměti diváků jako Helenka Součková.

Recenzujeme: Muzikál Já, Francois Villon sklízí úspěch

Poté přišlo Divadlo v Dlouhé v roce 2008 s inscenací Oněgin byl Rusák, jako volným pokračováním Budžese. Režíroval Jan Borna a roli Helenky si zkusila Lenka Veliká.

Jak se říká, do třetice všeho dobrého, Divadlo Na Jezerce uvede ve středu 12. prosince Dardu. Do role Helenky se vrátí Bára Hrzánová. Všechny tři dramatizace spojuje jméno autorky Ireny Douskové a hlavní hrdinky Helenky Součkové.

„Velice jsem se na práci na této inscenaci těšila, stejně jako na spolupráci s Irenou Douskovou. A navíc znovu si zahrát postavu Heleny Součkové, která byla v inscenaci Hrdý Budžes žákyní základní školy a v Dardě je jí přes 40 let, je pro mne výzvou,“ uvedla Bára Hrzánová, která získala za roli Helenky v inscenaci Hrdý Budžes Cenu Thálie 2003.

V závěrečné části volné trilogie Helenku nezastihneme ani jako žákyni nebo gymnazistku za Husákovy normalizace. Vyrostla z ní herečka a vdaná žena se dvěma dětmi. Název Darda si můžeme vykládat dle významu slova, a to úder či rána, nebo jako odkaz na jméno Helenčina manžela. Jindřich Darda je jedním z příčin Helenčiných problémů a po něm přichází jedna životní darda za druhou.

FOTO: Bára Hrzánová jako Helenka, Darda

Bára Hrzánová se vrací. Foto: Anna Rasmussen, TOPZINE.cz

„Přestože se hlavní postava Heleny potkává s trápením a problémy a život je pro ni dost komplikovaný, přichází, jaksi paradoxně a navíc, humor,“ řekl o tragikomedii Darda herec, dramatik a spisovatel Arnošt Goldflam, který se chopil režie.

V inscenaci Darda se postupně vystřídá 44 postav, které ztvární pouze 8 herců. „Musíme to vymyslet tak, abychom zvládli všechny převleky a proměny. Což je na jedné straně velmi komplikované, ale na druhé je to zase výzva, se kterou se musíme vypořádat,“ vysvětlil režisér Goldflam.

Darda

Divadlo Na Jezerce

Autorka: Irena Dousková

Režie: Arnošt Goldflam

Hrají: Lenka Vlasáková, Miluše Šplechtová, Petr Vacek, Jan Hrušínský, Rostislav Novák, Martin Sitta, Michal Kern a další

Premiéra: středa 12. prosince

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

FOTO: To bude Darda. Pokračování Hrdého Budžese chystá Divadlo Na Jezerce