×
TOPZINE.cz

FOTO: Hamlet The Rock Opera se vrací. Muzikál uvede Divadlo Broadway

FOTO: Ondřej Ruml jako Hamlet v Divadle Broadway
Ondřej Ruml jako Hamlet, Foto: Marián Juskanin, TOPZINE.cz

Muzikál Janka Ledeckého v režii Roberta Johansona Hamlet The Rock Opera se po letech vrací na českou scénu. Pražské Divadlo Broadway plánuje premiéru světové verze na čtvrtek 22. března.

[album: https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/divadlo-hamlet-praha-14-3-2012-juskanin/„|width=660″]

„Je to největší výzva, která mě zatím potkala,“ prohlásil Janek Ledecký o muzikálu Hamlet, jehož je autorem. Od roku 1997, kdy s Hamletem začal koketovat, uběhlo čtrnáct let a muzikálu se daří i ve světě. Za jeho úspěchy stojí hudba, herecké výkony a také originální kostýmy.

Čtěte také: Muzikál Vánoční zázrak má pod palcem Janek Ledecký

V české premiéře se diváci mohou těšit na Václava Noida Bártu,  Josefa Vojtka, Ondřeje Rumla, Leonu Machálkovou, Martu Jandovou, Josefa Laufera, Martina Poštu, Janka Ledeckého, ale i na Českou miss 2008 Elišku Bučkovou.

Z historie Hamleta

V červnu roku 1997 Janek Ledecký zkusil převyprávět nejslavnější Shakespearovo dramatické dílo všech dob písničkami. Za dva roky proběhla premiéra v novém pražském Divadle Kalich a muzikál se svými 700 představeními a třemi CD zaznamenal v České republice neuvěřitelný úspěch.

Nový směr nabral Hamlet, když si ho do Divadla Kalich přišel poslechnout jeden z  režisérů divadla Leonia Theater z New Jersey. Vince Parrillo byl tak uchvácen pražskou produkcí, že se rozhodl udělat cokoli pro to, aby přivezl Ledeckého tvorbu do USA. A povedlo se.

Ondřej Ruml jako Hamlet  Foto: Marián Juskanin, TOPZINE.cz

V září roku 2003 proběhla první čtená zkouška muzikálu Hamlet.  Show byla oceněna organizací TRU jako jedna ze tří nejlepších čtených zkoušek roku 2003 a dostala grant na další uvedení. Nejpodstatnějším výsledkem ale bylo, že se k týmu rozhodl připojit divadelní režisér Robert Johanson.

První příležitost k představení části Hamleta přišla v dubnu roku 2004 v Abingdon Theatre v New Yorku. O rok později se rozhodli vše vypilovat tam, kde to celé začalo. Výsledkem prvního ukázkového představení nové adaptace v pražském Kalichu byly skvělé recenze v médiích a DVD obsahující záznam celého představení.

Podívejte se na kostýmy z Hamleta

V říjnu roku 2007 se Hamlet představil jihokorejskému Soulu. V únoru 2012 následovala premiéra v japonském Tokiu a v další sezoně v rumunském Národním divadle v Bukurešti ve spolupráci s italskou La Scalla.

Janek Ledecký – hudba, libreto, české texty

Ledecký se osvědčil jako frontman rockové kapely Žentour. Ta vydala své první album Žentour 001 v roce 1987. O dva roky později vyhrála TV hitparádu Triangl s písničkou Utajený světadíl hned třikrát za sebou a v létě získala s Promilujem celou noc Bratislavskou lyru na nejprestižnějším československém hudebním festivalu populárních písní.

V roce 1992 se Ledecký rozhodl pro samostatnou dráhu a vydal první sólové album Na ptáky jsme krátký. Roku 1996 pak vydal nové album Sliby se maj plnit o Vánocích.

Americký režisér Robert Johanson a Janek Ledecký v divadle Broadway

V roce 1997 obdržel Janek Ledecký cenu Zlatý Anděl přímo z rukou Chrise Rea jako zpěvák roku. Následující rok strávil Ledecký prací na převyprávění Hamleta do podoby rockového muzikálu a v listopadu 1999 proběhly premiéry v novém pražském Divadle Kalich. Povzbuzen obrovským úspěchem Hamleta dokončil Ledecký nový muzikál inspirovaný životem slavného italského astronoma Galileo Galilea. Muzikál pojmenovaný Galileo měl premiéru v roce 2003.

Robert Johanson – libreto, režisér americké adaptace

Jméno Roberta Johansona zůstane nejvíc spojeno s jeho téměř dvacetiletým působením v roli uměleckého ředitele státního divadla Paper Mill Playhouse v New Jersey. Tam režíroval více než 200 muzikálů a činoher. Ve stovce si i sám zahrál například Peter Pan nebo Jesus Christ Superstar.

V jeho režii účinkovaly hvězdy jako Anne Hathaway nebo Chita Rivera. V poslední době režíroval Nefertitit v americkém Parker Playhouse, muzikály Sisi a Monte Christo v Soulu a pražskou a korejskou verzi Hamleta – rockové opery Janka Ledeckého.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..