Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fotky: Yann Tiersen v rámci Dust Lane Tour 2010 v Praze šokoval publikum

Včera večer, tedy 10. května, proběhlo v divadle Archa vystoupení francouzského zpěváka a skladatele Yanna Tiersena, jenž je známý především hudbou ke snímkům Goodbye, Lenin! a Amélie z Montmarteru. Už před koncertem však vzkázal všem fanouškům: „Zapomeňte na Amélii! Nové album je jiné než všechno, co jsem dělal doposud!“ A ač zmíněné melodie snad nikdo nepředpokládal, bylo překvapení ještě mnohem větší.

Yann Tiersen, Foto: Tomáš Zbyňovský, Topzine.cz

Vstupní duet piána a houslí se zdál typicky tiersenovským, přesně tak, jak ho všichni znají, sváděl k něžnému přemítání o tom, že život přece jen není tak nelehký, jak se často zdává a že je vlastně docela fajn. Ani lehce disharmonický vstup klarinetu nezahnal optimistické myšlenky o úžasně bezmezné lidské fantazii, v níž se zrodila tato hudba.

Amélie se teda rozhodně nekonala

Několik taktů pak ale stačilo na to, aby dal frontman a jeho skupina najevo, že se večer odehraje přesně podle slibovaného; a tedy nepůjde o žádnou naivní muziku, jež by snad mohla rozehřívat svatební noc novomanželů. Ostré a svérázné údery bubeníka, osobitý výraz kytar i rytmické obraty pianisty daly jasně znát rockovou povahu zbytku večera. Filmové Comptine D’Un Autre Eté bylo tatam.

Tiersenovi praskaly i žíně

A to vůbec nemluvě o frekvenci, s jakou jednotliví členové kapely střídali své hudební nástroje. V průběhu krátké chvilky stihl samotný Yann Tiersen vystřídat kromě kytary také foukací harmoniku nebo housle, s nimiž okouzlil sympatické publikum několikaminutovým sólem (obsahujícím snad i čtyřiašedesátinové noty, něco tak uspěchaného jsem v životě neslyšela), během něhož mu doslova praskaly žíně na smyčci a jímž věrně roztleskal všechny v sále.

Nelze si pomoct, Tiersen je coby hudební skladatel něco jako David Copperfield. Iluzionista. V sestavě pěti muzikantů je schopen vytvořit dojem početného orchestru… Neuvěřitelné, fascinující. Hudba tohoto postaršího Francouze je tak šokující a nepředvídatelná a tak odlišná od té, kterou nám denně servírují rádiové étery; nezbývá než díky.

Vydání nové desky Dust Lane je naplánováno na podzim tohoto roku. „Dust Lane je více elektrické a elektronické a zpěv hraje nyní ještě důležitější roli,“ svěřil se v rozhovoru Tiersen. „Nové album je jiné než všechno, co jsem dělal doposud.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: Yann Tiersen v rámci Dust Lane Tour 2010 v Praze šokoval publikum