Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Yann Tiersen si v Praze podmaní divadlo Archa. Zbývají poslední vstupenky

Redakce

Redakce

30. 4. 2010

!Vstupenky!Francouzský multiinstrumentalista a avantgardní hudebník Guillaumme Yann Tiersen po třech letech opět zavítá do Prahy, aby zde představil svoje nové album Dust Lane. To by se na pultech mělo objevit v září 2010. Pojďme si nejprve představit samotného Yanna Tiersena!

Francouz Yann Tiersen. Zdroj: list.co.uk

Francouz Yann Tiersen. Zdroj: list.co.uk

Tento francouzský rodák přišel na svět roku 1970 v Bretani. V mládí si prošel výukou na několika hudebních akademiích, kde se naučil ovládat spoustu hudebních nástrojů. V jeho průkopnické hudbě jsou znát především housle, klavír a akordeon. Doplňuje je však ještě řadou dalších, často velmi neobvyklých hudebních nástrojů.

Na Yannu Tiersenovi bylo už od počátku jeho tvorby nejpozoruhodnější, s jakou lehkostí dokázal plynule přecházet mezi různými nástroji a jak neobvyklé nástroje si volil. Zahrát totiž dokáže úplně na cokoli.

Yann Tiersen. Zdroj: Last.fm

Yann Tiersen, Zdroj: last.fm

Oficiálně se na aktivní dráhu muzikanta dal v roce 1995. V té době byl Yann silně ovlivněn post-punkovou scénou, zkoušel proto vytvářet vlastní divočinu. Když se trochu uklidnil, začal psát hudební pozadí pro řadu divadelních her a krátkých, nepříliš slavných filmů.

Yann však dlouho zůstával známý pouze v rodné Francii. Zlom v jeho neobvyklé kariéře přišel až v roce 2001, kdy vydal hudbu k filmu Amélie z Montmartru. Rázem se o něm začalo mluvit a jeho kariéra počala raketově stoupat. U nás ho můžeme mimo jiné znát také jako autora soundtracku k filmu Good Bye Lenin!, který vyšel v roce 2003.

Co se týká osobního života tohoto avantgardního multiinstrumentalisty, není to zrovna pohádka, jakou byste čekali. Byl ženatý s belgickou herečkou Nataschou Régnier, ale jak už to tak u umělců bývá, rozvedl se s ní. Z prvního manželství má jedno dítě.

A co to ta avantgarda vlastně je? Avantgardní hnutí (volně přeložitelné jako předvoj, či průkopnické umění) se v Evropě rozmohlo už v meziválečném období. Postupně zasáhlo a ovlivnilo všechna umělecká odvětví. Avantgarda tehdy radikálně narušila dodržování původně pevně platných společenských norem. Změnila se nejen hudba, ale i malba, film, divadlo nebo fotografie.

Kromě Yanna patří mezi další avantgardní hudebníky například Wouter Jaspers z Nizozemí, Američan Eric Arn, nebo začátkem dubna zesnulý Malcolm McLaren, otec punku. Z tvůrců avantgardních filmů (rezignujících na dějovou zápletku) vzpomeňme třeba Mana Raye, Fernanda Légera nebo Abela Gance.

K filmové avantgardě se netřeba vracet. Zmatek, nudný děj a absence hlavních postav by dnešní diváky v kině jistě neudržela. Zato hudební avantgarda má dodnes něco do sebe! Proto je dobře, že se u nás Yannovi Tiersenovi líbilo, když tu před třemi lety vystoupil ve vyprodaném divadle Archa. Právě tam se bude konat i letošní vystoupení. Yann ho odehraje již 10. května, poslední lístky jsou v prodeji online zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Yann Tiersen si v Praze podmaní divadlo Archa. Zbývají poslední vstupenky