Menu
TOPZINE.cz
Fotky a reportáže

Fotky: Devatenáctý ročník festivalu Mezi ploty 2010 přilákal do Bohnic kromě návštěvníků i léto

Petra Duhajská

Petra Duhajská

7. 6. 2010

Počasí jako na objednávku, lákavý hudební, divadelní i jiný program, příjemná atmosféra a dlouhá tradice. Řečeno stručně a jednoduše; pokud někdo nevěděl, kam o víkendu v Praze vyrazit, nemusel se dlouho rozmýšlet.

Mezi ploty během víkendu navštívilo zhruba 30 tisíc lidí, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Dilemata návštěvníka festivalu

Celý víkend byl plný rozhodování. Základní otázkou samozřejmě bylo to, kam jít. Ale o slovo se hlásila i jiná dilemata; sluníčko nebo stín, spálit se do humrova nebo se upéct v oblečení, stát nebo sedět, poslouchat, dívat se nebo spíš jen v klidu korzovat a rozhlížet se? Ano, návštěvníci festivalu mají těžký život… Většina těchto dilemat má ale tu výhodu, že všechny možnosti řešení jsou správné. Pro každého se na Plotech něco našlo.

Tomáš Klus, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

I hudební fanoušci si samozřejmě přišli na své. Hlavní stage nabídla hvězdy starší (Lenka Filipová, Žlutý pes, Dan Bárta & Illustratosphere), nedávno vyšlé (Tomáš Klus, Nightwork, UDG, Aneta Langerová) a možná i ty budoucí, například Viki Matouškovou, která v sobotu vystoupila úplně poprvé.

Ostatní tři pódia nezůstala za tím hlavním ani o krok pozadu. Dostalo se na world music, jazz, funky, rock všech možných tvrdostí, folk i punk. Kromě čtyř velkých scén byly navíc po areálu psychiatrické léčebny roztroušeny menší stánky rádií a malá jeviště, na kterých se představily i kapely nějakým způsobem spojené s léčebnou, například temperamentní Triryby nebo originální Strojvůdce a psychokat.

Z některých atrakcí šla hlava kolem, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Nestárnoucí legendy posilněné čerstvou krví

Kouzlo větších festivalů je v tom, že si každý vytváří svůj vlastní program. Letos jsem se rozhodla udělat si výlet do historie a věnovat se zejména legendám českého bigbítu. Radim Hladík i jeho kytara už leccos zažili, ale stále jsou ve skvělé formě. Řádný šmrnc jeho hře dodala omlazená skupina Blue Effect, zejména zpěvák Honza Křížek. Novou krev i nové písničky předvedl i Luboš Pospíšil s 5P. Při obou vystoupeních se slunečná nálada rozlévala po pódiu i v publiku, důvod k úsměvům poskytovala jak příjemná atmosféra, tak skvělá hudba.

Takto by se dalo pokračovat ještě dlouho. Jen seznam všech muzikantů a zpěváků, kteří dokazovali, že česká hudební scéna si od skomírání udržuje bezpečný odstup, by vydal na několik odstavců. Každý si jistě našel svého favorita a svůj vrchol festivalu. Jen všudypřítomné děti vypadaly stále stejně nadšeně, nehledě na právě hraný žánr, a dokazovaly, že při troše dobré vůle se dá tancovat na všechno od Psích vojáků přes Kamila Střihavku až k punkáčům Plexis.

Kamil Střihavka, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Kulaté narozeniny se blíží

V sobotu na hlavním pódiu ředitel léčebny doktor Martin Holý připomněl, že díky penězům ze vstupného se dostává podpory konkrétním projektům. „Festival má smysl, pomáháte dobré věci,“ poděkoval divákům. Zdůraznil, že i díky uplynulým ročníkům Mezi ploty se v České republice podařilo proměnit pohled na psychiatrii. Poděkovat návštěvníkům, sponzorům i partnerům přišla osobně i ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

S pondělním ránem se do Prahy vrátil déšť. Mezi ploty se vrátí zase za rok a spolu s desetitisíci věrných fanoušků i nových obdivovatelů oslaví dvacetiny. Jistě se můžeme těšit na další nezapomenutelný zážitek.

[album:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: Devatenáctý ročník festivalu Mezi ploty 2010 přilákal do Bohnic kromě návštěvníků i léto