Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmy o Avengers tak, jak si je nejlépe vychutnáte a jak si sestavit ultimátní maraton

Redakce

Redakce

13. 2. 2018

Už jen pár měsíců a do českých kin vtrhne nový díl komiksové série Avengers: Infinity War. To je ideální možnost připomenout si, o čem jsou ostatní filmy z tohoto superhrdinského universa. Podívejte se na náš přehled!

Ať už jde o Hvězdné války nebo třeba Rychle a zběsile, řada filmových sérií není odvyprávěna chronologicky. První díl jednoduše není první, navíc je poměrně časté, že takové série nabalují další a další filmové odbočky.

Už 26. dubna do českých kin vstoupí nový díl Avengers s podtitulem Infinity War. A tento čtvrtek dokonce i Black Panther.

Pokud si chcete ještě do té doby udělat velký filmový maraton složený ze snímků z marvelovského universa, pak tu máme pro vás detailní návod, aby na sebe všechny snímky navazovaly. Pozor ale na spoilery!

1. Captain America: První Avenger

Nejlepší bude začít prvním filmem o Steveu Rogersovi a jeho budoucím alteregu Captain America (Chris Evans). Není to sice první natočený film, ale odehrává se už v dobách druhé světové války. Navíc se nám tu představí Howard Stark, otec Tonyho Starka neboli Iron Mana.

Recenze filmu Captain America: První Avenger. Tenhle superhrdina by měl nosit podprsenku

2. Iron Man

Právě v tomhle filmu jsme poprvé viděli Iron Mana (Robert Downey Jr.). A díky teď už téměř legendární potitulkové scéně jsme se dozvěděli, kdo je to Nick Fury (Samuel L. Jackson) a že se Tony Stark má v budoucnu stát součástí něčeho většího.

3. Iron Man 2

Marvelovská saga pokračuje střetem Iron Mana a ruského záporáka Whiplashe s tváří Mickeyho Rourka. Navíc jsme se v tomto pokračování dozvěděli, kdo je to Black Widow (Scarlett Johansson). Časově tu začínáme mít menší problémy, protože někdy se film překrývá například s Thorem. Nicméně většina děje se odehrává před tímto akčním snímkem o severském bohu.

Recenze: Iron Man 2. Přišel o svoje železný koule

4. Neuvěřitelný Hulk

Už deset let starý film nám do velkého příběhu o Avengers tolik nezapadá. Už jen tím, že Bruce Bannera tu hrál Edward Norton, kterého v budoucnu nahradil Mark Ruffalo. Když ale od toho odhlédneme, dějově Neuvěřitelný Hulk poměrně sedí. Navíc vysvětluje některé důležité informace k Tony Starkovi a generálu Rossovi (William Hurt).

5. Thor

V prvním filmu o severském bohu Thorovi (Chris Hemsworth) se objevují jedny z prvních náznaků marvelovského universa. Thorův otec Odin (Anthony Hopkins) tu například vysvětluje roli Asgardu v celém vesmíru. Zároveň tu poprvé zahlédneme Hawkeye (Jeremy Renner) coby agenta organizace S.H.I.E.L.D. a jeden z Kamenů nekonečna.

Recenze filmu Thor. Severský vidlák s kladivem zachraňuje svět

6. Avengers

Tento akční snímek asi netřeba představovat. Je to první díl série Avengers, kde Nick Fury dal dohromady tým superhrdinů, kteří mají bojovat proti zlu. Zároveň je nám zde představen druhý Kámen nekonečna.

7. Iron Man 3

Třetí díl Iron Mana přímo navazuje na Avengers a jejich bitvu o New York. Hlavní hrdina se tu potýká nejen sám se sebou, ale i s teroristou Mandarinem (Ben Kingsley). Později však zjistí, že jde jen o herce a skutečný padouch je někdo jiný.

8. Thor: Temný svět

Ve druhém díle Thora se seznámíme už se třetím Kamenem nekonečna – a pořádně se i dozvídáme, co všechno umí, když se ho snaží zneužít prohnaný záporák. V potitulkové scéně jsme pak pomalu zavedeni ke Strážcům Galaxie, když zahlédneme Sběratele (Benicio Del Toro).

9. Captain America: Návrat prvního Avengera

Kapitán tu spolu s Black Widow musí prchnout od organizace S.H.I.E.L.D. kvůli spiknutí. Zároveň je tu tajemný Winter Soldier. Pro naši filmovou timeline je ale důležité, že v potitulkové scéně zahlédneme dvojčata Quicksilvera (Aaron Taylor-Johnson) a Scarlet Witch (Elizabeth Olsen).

Recenze filmu Captain America: První Avenger. Tenhle superhrdina by měl nosit podprsenku

10. Strážci Galaxie

Právě tímto filmem se marvelovské universum rozrostlo i mimo svět Avengers. Strážci Galaxie navíc ukázali, že komiksový blockbuster může být i dost zábavný. Protože je děj prvních Strážců poměrně vzdálený tomu, co se odehrává na Zemi, lze film jen těžko zasadit mezi ostatní. Orientovat se můžeme akorát podle čtvrtého Kamenu nekonečna, který se ve filmu objeví. Jisté tak je, že se odehrává někdy mezi druhým dílem Thora a novými Avengers, kteří nás už za dva měsíce uvítají v kinech.

https://www.fanzine.cz/recenze-strazci-galaxie-hvezdna-sci-fi-od-marvelu-prekvapi-nadhledem

11. Strážci Galaxie Vol. 2

I když druhý díl Strážců Galaxie vyšel tři roky po svém předchůdci, dějově je dělí pouhých šest měsíců. Ideální tak bude pustit si oba filmy hned po sobě.

12. Avengers: Age of Ultron

V tomto snímku se naplno představí zmíněná Scarlet Witch a taky Vision (Paul Bettany). Quicksilver to bohužel do závěrečných titulků nevydrží… Ve filmu se zároveň krátce podíváme do Wakandy, ve které se odehrává další komiksový film letošního roku – Black Panther.

13. Ant-Man

Seznamte se s dalším superhrdinou z marvelovského universa, tentokrát je to Ant-Man v podání Paula Rudda. Ve filmu sice nedostaneme moc vodítek, kam časově umístit tohoto zmenšujícího se hrdinu. Jisté ale je, že jeho film těsně předchází Občanské válce.

https://www.fanzine.cz/marvelovsky-ant-man-predstavuje-prvni-ukazku-bohuzel-jen-pro-mravence

14. Captain America: Občanská válka

A tady to je, třetí díl Captain America, který ukazuje, kam až sahá obrovský svět filmového Marvelu. Sešla se tu řada postav, a tak se téměř divák ptá, jestli to je opravdu pořád Captain America. Představí se nám tu v plné parádě Black Panther (Chadwick Boseman) a také už několikátý Spider-Man.

15. Spider-Man: Homecoming

Pavoučí muž tentokrát velmi omládl, ztvárnil ho teprve jednadvacetiletý Tom Holland. Snímek přesně navazuje na Občanskou válku, ve které Spider-Mana využil Tony Stark v boji proti Kapitánovi. Ve svém vlastním filmu už Spider-Man vyčkává, jakou další misi od miliardáře dostane. A zároveň se zaplete do boje s jedním z nejznámějších Spider-Manových nepřátel – Vulturem (Michael Keaton).

16. Doctor Strange

Další zcela nový superhrdina v marvelovském universu. Hlavní hrdina (Benedict Cumberbatch) se na začátku snímku nejprve pomalu stává oním Doctorem Strangem, hlavní děj filmu se pak dá ale zařadit na naší timeline zhruba sem.

17. Thor: Ragnarok

Poslední příspěvek do marvelovského universa, který jsme už mohli vidět v českých kinech. Poslední díl Thora zahrnuje kromě svého hlavního hrdiny i Hulka nebo Lokiho (Tom Hiddleston). A taky spoustu vtipů. Ve snímku se dozvíme, že se odehrává dva roky po posledních Avengers – od té doby je totiž Bruce Banner uvězněný v těle svého zeleného alterega Hulka. Thor zase mezitím neúspěšně pátral po Kamenech nekonečna. V potitulkové scéně nyní kočovný lid Asgardu narazí na záhadnou vesmírnou loď…

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Právě čtete

Filmy o Avengers tak, jak si je nejlépe vychutnáte a jak si sestavit ultimátní maraton