Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Filmovým chybám neunikl ani Mnichov. Co všechno Spielberg přehlédl?

FOTO: Avner se ženou a dítětemCo vznikne ze spojení jmen Steven Spielberg a Tony Kushner? Film plný napětí a emocí, natočený podle skutečné události z roku 1972, kdy došlo k masakru jedenácti izraelských sportovců. Ale ani dva mistři se chybám nevyhnuli.

FOTO: Avner se ženou a dítětem

Avner se ženou a dítětem, Zdroj: distributor filmu

Píše se rok 1972 a v Mnichově dochází k tragédii, která se nesmazatelně zapisuje do dějin, a přesto se o ni dnes příliš neví. V jednom z nejtragičtějších dní olympijských her v roce 1972 dochází k vraždě jedenácti izraelských sportovců teroristickou organizací nazvanou Černé září. Izraelská tajná služba se rozhodne se strůjci atentátu vypořádat po svém a vrací úder.

Daniel Craig si zahrál v americké verzi filmu Muži, kteří nenávidí ženy. Jak se mu vydařila hlavní role?

Povolán je mladý muž, bývalý bodyguard Avner (Eric Bana), aby všechny, kteří za vraždícím útokem stáli, jednoduše zabil. Avner se musí vzdát své identity, opustit těhotnou ženu a vrhnout se do velmi nebezpečné akce. Záda mu kryje pětičlený tým, ve kterém figuruje mimo jiné i řidič Steve v podání Daniela Craiga. Zda byla mise úspěšná, můžete sledovat ve vynikajicím filmu Mnichov z roku 2005. Snímek natočil sám mistr Spielberg a scénář je z pera držitele Pullitzerovy ceny Tony Kushnera.

Chyby ve filmu

1. Avner zastřelí prvního Palestince a ten padá čelně k zemi. V další scéně ale leží na zádech.

2. Ve scéně, kdy Avner nachází Carla mrtvého na posteli, si na jeho krku můžete všimnout pulsující tepny. Což je u mrtvého přinejmenším divné.

3. Ve finální scéně, kdy jsou v pozadí newyorské mrakodrapy, je vidět jeden z komplexů na Manhattanu, který byl ovšem dokončen až v roce 2006.

4. V jedné z posledních scén, kdy Avner mluví se svou matkou, lze zahlédnout část centrální klimatizace. Zdá se nepravděpodobné, že by v 70. letech nějaký izraelský byt měl takový systém. Klimatizace v té době nebyly až tak běžné.

5. Na mnichovském letišti můžeme vidět pět německých sniperů používajících zbraně G-3 se zaměřovačem, ale v té době ještě tato zbraň neexistovala.

6. Když Ephraim a Avner jdou po chodníku a Ephrain nabízí druhému muži pracovní nabídku, můžete si všimnout kolem procházející dvojice chodců. A to rovnou několikrát.

FOTO: Lynn Cohen jako premiérka ve filmu Mnichov

Lynn Cohen jako premiérka musí vyřešit ošemetnou situaci

7. Ke konci filmu, kdy se Avner a Steve pokouší zabít Salameh, objeví je hlídka – mladý muž, který stojí několik metrů od bazénu. Ale v dalším záběru, když ho střelí, padá do bazénu. Jak to asi udělal?

8. Avner nosí snubní prsten na levé ruce i přesto, že Izraelci ho běžně mají na ruce pravé.

9. Na začátku filmu, jehož děj se odehrává v roce 1972, kdy teroristé vnikají na olympijský stadion, jsou vidět plastová okna. Samozřejmě je to nesmysl, v té době se okna s 5 komorovým systémem ještě nevyráběla.

Mnichov (Munich)

Drama / Historický / Thriller
USA / Kanada / Francie, 2005, 164 min

Režie: Steven Spielberg
Hrají: Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmovým chybám neunikl ani Mnichov. Co všechno Spielberg přehlédl?