Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Film Bez dechu vrací do kin vlkodlaka ze Stmívání. Už ale oblečeného

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

30. 9. 2011

Taylor Lautner se proslavil ságou Twilight, kde hraje hlavního soka upíru Edwardovi. A nejednou si také svlékl tričko, což náležitě oceňují fanynky stmívacích filmů. Tentokrát se však objeví jako nový James Bourne.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_bez_dechu_abduction/]

Už když se do kin dostal právě James Bourne alias Agent bez minulosti, spousta lidí nevěřila, že by se Matt Damon mohl vymanit ze škatulky hezounků. Podobně tomu bylo u filmu Bez dechu, kde si hlavní roli zahrál vlkodlak ze Stmívání Taylor Lautner.

Oproti Bournovi je však Nathan poměrně mladý. Užívá si ještě střední školy a má roztomilou přítelkyni Lily Collins (ta se brzo v kinech objeví jako Sněhurka ve snímku od Tarsema Singha). Pak ovšem na internetové stránce, kde jsou tváře zmizelých dětí, najde i sebe. Znamená to, že jeho rodiče nejsou těmi pravými? Jak se s tím vypořádá hrdinova identita?

Lautner prchá před agenty

Následuje snímek plný běhání z místa na místo, neboť Nathan musí prchat i před vládními agenty. Pro nejmladší generaci, která se nemůže dočkat první části Twilight ságy – Rozbřesk, tak jde o malý předkrm, než přijde ona očekávaná upíří romance.

Taylor Lautner shodil kožich vlkodlaka, Zdroj: distributor filmu

Co by mohlo zaujmout ale i starší diváky, je celkem zajímavé herecké obsazení. Kromě ústřední dvojice, která by u nás sotva stihla zažít sametovou revoluci, se tu objeví i vetřelco-bijkyně Sigourney Weaver, Dr. Octopus Alfred Molina z druhého Spider-Mana nebo Michael Nyqvist jako novinář Blomkvist z detektivní ságy Milénium.

Na režisérské sesli seděl John Singleton, jenž má za sebou už nějakou tu řádku filmů, většinou akčních: Drsnej Shaft nebo třeba Rychle a zběsile 2. Scenárista Shawn Christensen je však spíše nováčkem.

Výdělky jsou sotva poloviční

Možná právě proto zatím snímek příliš neuspěl. Se svým rozpočtem 35 milionů dolarů se celkem úspěšně vyrovnal zrovna prvnímu dílu Stmívání, to bylo jen o dva miliony dražší. S dosavadními tržbami je na tom však hůře, prozatím si na sebe vydělal pouhých 20 milionů dolarů, a to se do rozpočtu nepočítá ještě propagace, která často cenu snímku zdvojnásobí.

Každopádně si Lautner tentokrát vyzkoušel roli akční hvězdy. Uvidíme, zda to zaujme české diváky, případně spíš divačky. On sám natočil i většinu svých nebezpečných scén místo kaskadérů.

Měl například natáčet scénu, kde jel na kapotě rychlého auta. Náhle mu se mu však uvolnilo jištění a Lautner skončil v příkopě. „Studio nejprve nebylo moc rádo. Pak byli ale nakonec spokojeni, když zjistili, jak dobře to ve filmu vypadá,“ pochvaloval si Lautner svoji kaskadérskou scénu. „Nedovolili mi to ale udělat víckrát,“ připustil.

Snímek Bez dechu je nyní už i v českých kinech. A alespoň podle plakátu slibuje akční jízdu, kde půjde o život (zdali ale filmového hrdiny nebo diváka, to uvidíte sami).

Bez dechu (Abduction)

Akční / Thriller / Mysteriózní / Drama
USA, 2011, 100 min

Režie: John Singleton
Hrají: Taylor Lautner, Maria Bello, Jason Isaacs, Sigourney Weaver, Alfred Molina, Michael Nyqvist, Lily Collins, Elisabeth Röhm, Aunjanue Ellis, Denzel Whitaker, Roger Guenveur Smith

Premiéra v ČR: 29. září 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film Bez dechu vrací do kin vlkodlaka ze Stmívání. Už ale oblečeného