Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fiala z Mňágy a Žďorp: Je to finanční průšvih, ale jsme za DVD rádi

Martin Peška

Martin Peška

16. 12. 2013

Je to jen pár hodin, kdy jedna z českých hudebních stálic, kapela Mňága a Žďorp, na své oficiální stránce na Facebooku uvedla, že DVD s názvem Dáreček Live! si za čtvrt roku koupilo jen 200 lidí. O této situaci jsme se pobavili s lídrem skupiny Petrem Fialou.

DVD Dáreček Live!, které vyšlo v září, si doposud koupily jen dvě stovky lidí. Je to tak?

Ano, je.

Jak je to možné? Kapela pořád někde hraje, má spousty fanoušků. Jsou snad dneska tři stovky za DVD moc (dnes jste ho zlevnili na dvě stě)?

Nevím, jestli je to cenou. Mluvil jsem s několika hudebníky, kteří v nedávné době DVD vydali, a jsou na tom dost podobně.

Kolik prodaných kusů jste předpokládali?

1.500. DVD je záznamem koncertu, na kterém bylo 2.500 lidí, tak jsem si říkal, že by si to mohli koupit někteří ti, co tam byli a co se jim to líbilo, plus ti, co tam nebyli a byli zvědaví a chtěli si to užít taky. Podobný koncert už znova dělat nebudeme; jednak by to byl opakovaný vtip a taky si myslím, že tolik a tak dobrých hostů už by se snad znova ani nesešlo. (smích)

V půlce září jste měli křest DVD v pražském Lucerna Music Baru, který byl naplněn k prasknutí. Lidi se jdou tedy pobavit, ale o samotné DVD jim nejde?

Jasně, je to možné.

Na Facebooku jste také prozradili, že vás vydání DVD přišlo na čtyřsettisícovou investici. Co ten dosavadní stav pro kapelu znamená nebo může znamenat?

Finančně je to průšvih. Něco málo jsme vydělali na CD Dáreček, něco nám dal kamarád hokejista Radek Bonk, něco se snad ještě prodá.

O případnou ztrátu se podělíme, jak jinak? Je ale rozdíl, jestli musíš přispět pěti nebo padesáti tisícema. Musím ale taky jasně říct, že jsme šťastni, že takové DVD vůbec máme! Že jsme ten koncert udělali, se všemi těmi hosty a že byl tak skvělej, jak byl. To je hlavní. To je to, co zůstane.

A taky to ti, co to DVD mají, ho hodně oceňují – píšou nám to, za což jim děkujeme!

Loni touto dobou ses nechal slyšet, že máš hodně rozpracovaných písniček… Je tedy možné, že se jejich zaznamenané studiové podobě dočkají fanoušci později, pokud se nezlepší zájem o Dáreček Live!? 

Budeme muset holt brát v úvahu taky realitu. Písničky jsou v zásadě hotové, některé už i hrajeme na prosincových koncertech. Jak a kdy je natočíme, ještě řešíme. Peníze na album hodláme vybrat příští rok od fanoušků přes takové ty vybírací stránky. (smích)

Nepanuje kvůli tomu v kapele nějaká rozmrzelost či rozčarování členů?

Už ne. Byli jsme přešlí, to jo, ale co už. Jsme fandové svobody a jasně chápeme, že nikdo není povinen si naše „produkty“ kupovat.

Nezapomeňte taky, že jsme hudebníci a jsme zvyklí bojovat – celou naši profesionální existenci, kterou jsme začali v roce 1992, se potýkáme s tzv. krizí hudebního průmyslu. Nejdřív jsme po koncertech podepisovali, nekecám, stovky nahraných audiokazet, pak začaly vypalovačky, pak stahování, sdílení,…

Stále nás baví hudba – koncerty, vymejšlení písniček, práce ve studiu, zážitky na šňůře – to je náš život. A stále hledáme cesty a cestičky, jak to všechno dělat co nejlíp a jak přežít.

Co je na takovém DVD nejdražší?

Záznam obrazu a jeho následný sestřih. 140 tisíc.

Kde se dneska nejvíce prodává hudba? Na internetu, v ochodech s CD, sámoškách nebo na koncertech? 

Asi jak kdo. My asi v obchodech s CD.

O loňském roku, kdy jste slavili čtvrt století existence, jste prohlásili, že byl báječný. Jaký byl ten letošní?

No taky přece!!! (smích)

No fakt – DVD je skvělé a věřím, že časem to lidé docení! Letošní koncerty byly výborné, nepamatuju si na žádný průser. Odehráli jsme přes deset společných koncertů Tugedr Tůr s Vypsanou fixou, které byly báječné! A byli jsme na soustředění, kde jsme napsali skoro celou desku. Takže dobrý! Jedeme dál!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fiala z Mňágy a Žďorp: Je to finanční průšvih, ale jsme za DVD rádi