Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Festival v Karlových Varech předal ceny. Úspěch slavily i české snímky

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

7. 7. 2013

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2013 v sobotu večer odzvonil konec svého 48. ročníku. Na slavnostním zakončení organizátoři předali všechny významné ceny.

Ocenění se dočkala i Alice Nellis. Zdroj: kviff.com

Ocenění se dočkala i Alice Nellis. Zdroj: kviff.com

Nejlepším snímkem se tedy stal přehlížený Velký sešit. „Mezi řádky krátkých vět, které jsou základním kamenem knižní předlohy tohoto filmu, podle mě prosakuje něco jako láska. Přesně tu jsem chtěl ve filmu zachytit,“ vysvětlil dříve režisér filmu János Szász.

Velký sešit pak obdržel i kinařskou cenu Europe Cinemas Label. Převzal ji producent Sandor Soth, protože režisér Szász mezitím odjel na premiéru filmu do New Yorku.

Porota karlovarského festivalu se pak odtrhla od nepsaného pravidla, že nejlepší film musí natočit nejlepší režisér. A za odvážnou volbu může děkovat Jan Hřebejk, který si z letošního filmového zápolení odnesl cenu pro nejlepší režii za svůj žánrově nevyrovnaný snímek Líbánky. Není to první Hřebejkův úspěch ve Varech. Před lety zde totiž získal zvláštní cenu poroty za Krásku v nesnázích.

Tu si letos odnesl Ben Wheatley. Za historickou psychedelii Pole v Anglii. Zvláštní uznání poroty si pak vysloužil polský snímek Papusza.

Pokorný Stone a miláček publika Revival

Odvážnou volbu pak porota předvedla i u hereckých kategoriích. Mezi herci zazářil Islanďan Ólafur Darri Ólafsson z filmu XL, kde si zahrál pořádně divokého alkoholika. „Jako každý Islanďan jsem vyrůstal mezi alkoholiky. Naštěstí se mi ten gen zatím vyhýbá. Při natáčení sexuální scén jsem si ale musel skleničku dát,“ přiznal se oceněný režisér. V ženské herecké kategorii pak sošku obdržely rovnou čtyři herečky z filmu Ptáče. Za ně cenu převzal režisér Lance Edmans.

Cenu diváků deníku Právo si překvapivě odnesl snímek české režisérky Alice Nellis s názvem Revival. Ten sklidil po projekcích slušný ohlas, až do poslední chvíle však v žebříčku nejlépe hodnocených filmů zaostával za dramatem Knězovy děti.

Vrcholem ceremoniálu pak bylo předání ceny pro celoživotní přínos světové kinematografii pro režiséra Olivera Stonea. Samotnému předání předcházelo povedené střihové video, které shrnovalo nejvýznamnější momenty kariéry jednoho z nejvýznamnějších tvůrců současnosti.

V předcházejících dnech pak tuto cenu obdržel i režisér Vojtěch Jasný, výtvarník a kostymér Theodor Pištěk a hollywoodská star John Travolta.

48. ročník tradičního filmového festivalu tak skončil více než stylově. Filmoví fanoušci se už mohou začít těšit na ročník následující. Která hvězda zavítá na západ Čech v roce 2014?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival v Karlových Varech předal ceny. Úspěch slavily i české snímky