Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Festival Mezi ploty 2011: Do psychiatrické léčebny míří Sto zvířat i Mandrage

Redakce

Redakce

21. 5. 2011

FOTO: Mezi PlotyPoslední květnový víkend, 28. a 29. května, už po dvacáté otevře své brány Psychiatrická léčebna Bohnice. Jubilejní ročník festivalu Mezi ploty láká na zavedená jména i mladé naděje. Sunshine, Mandrage nebo Dan Bárta, to je jen střípek z bohatého programu,  chybět nebude divadlo a řada doprovodných akcí.

Festival Mezi ploty slaví dvacetileté jubileum, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

„Když jsem s tímhle projektem v roce 1992 začínal, vůbec bych nevěřil, že bude pokračovat ještě po dvaceti letech. Vždyť na prvních ročnících bylo málem víc účinkujících než návštěvníků,“ říká Robert Kozler, pořadatel festivalu, který si v loňském roce nenechalo ujít okolo třiceti tisíc lidí.

Letošní ročník je výjimečný nejen kulatým výročím. Po dlouhé době se celý festival soustředí pouze do Prahy, Brno a Dobřany se letos kulturní přehlídky nedočkají. Organizátoři věří, že si kolébka festivalu u příležitosti svých dvacetin zaslouží mimořádnou pozornost.

Pestrá směs žánrů i jmen

Na více než jedenácti scénách vystoupí přes sto čtyřicet divadelních a hudebních souborů. Z hudebních legend nebude chybět Radim Hladík a Blue Effect, The Plastic People of the Universe nebo Psí vojáci. Představovat není třeba ani jména jako je Michal Hrůza, Clou, Gipsy.cz, Vypsaná fixa nebo David Koller.

Dramaturgie festivalu pamatovala i na mladé kapely a vybírala mezi interprety, kteří v posledních letech sbírali nejrůznější nominace a ocenění. Zahrají a zazpívají ještě nedávno instrumentální Sunflower Caravan, indie-popoví Niceland, plzeňští Mandrage nebo folkoví Jananas. S novým projektem Luno se na festivalová pódia vrací také éterický zpěv Emy Brabcové.

Díky čtyřem hudebním scénám se dostane na široké spektrum žánrů. Jazz pop zazní v podání Eggnoise, kteří představí písně z nové desky Yolk. Návštěvníky pobaví, podobně jako loni, známý festivalový improvizátor Tomáš Klus nebo skupina Traband, ověnčena přívlastky jako odvrácená strana country nebo dvoutaktní rock.

Na divadelní scéně se objeví herci divadla Na Zábradlí nebo Husa na provázku i řady menších souborů. Pestrý program doplní výtvarné workshopy a prezentace výrobků pacientů, kteří pracují v chráněných dílnách. Novinkou bude promítání vybraných snímků ze spřáteleného filmového festivalu Jeden svět, který se zabývá problematikou lidských práv.

Čtete více o divadelním programu Mezi ploty 2011!

Festival Mezi ploty se za dobu své existence stal jednou z nejpopulárnějších kulturních akcí v Praze. Jeho význam spočívá i v pomoci při odstraňování předsudků. „Lidé se díky festivalu dívají na léčebny jinak, došlo k jistému oddémonizování,“ potvrzuje bývalý ředitel bohnického zařízení Zdeněk Bašný.

Dvacátý ročník dvoudenního festivalu začíná v Psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích v sobotu 28. května. Vstupenky lze zakoupit v předprodejní síti Ticketstream, jednodenní za 250 Kč a dvoudenní za 470 Kč. Základní vstupné na místě je 280 Kč, studenti (při předložení ISIC karty) zaplatí 200 Kč, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P s doprovodem mají vstup zdarma.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Mezi ploty 2011: Do psychiatrické léčebny míří Sto zvířat i Mandrage