Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Festival Jeden svět 2012 představí revoltu v Egyptě, Grónsku i v kině

Tereza Janíková

Tereza Janíková

6. 3. 2012

Protesty, revolta, nepokoje. To je hlavním tématem čtrnáctého ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který startuje v úterý 6. března v Praze.

Zastavit už to nejde. Zdroj: jedensvet.cz

Právě revoluční události posledního roku jsou hlavním tématem největší přehlídky dokumentárních filmů se zaměřením na lidská práva na světě. Diváci budou mít možnost nahlédnout nejen do zemí arabského jara, ale také být svědky protestů ve Španělsku, Japonsku, Grónsku nebo Maledivách.

Informace o festivalu Jeden svět
Doba trvání: 6. až 15. březen
Místo: Praha, kina Lucerna, Světozor, Atlas, Evald, Ponrepo, Francouzský institut, Městská knihovna, regiony
Vstupné: 80 Kč, akreditace 450 Kč

Jeden svět, který pořádá humanitární organizace Člověk v tísni, letos nabídne 106 snímků v rámci nejrůznějších tematických kategorií. Nejsledovanější je tradičně Hlavní soutěž. V porotě tento rok zasedne například kanadský režisér českého původu Petr Lom, íránský filmař Ali Samadi Ahadi, oceněný v předchozím ročníku, nebo český režisér a scenárista Robert Sedláček.

Festival trvá od 6. do 15. března, potom se přesune do regionů. Zahájení Jednoho světa je spojeno s předáváním lidskoprávní ceny Homo Homini. Letos bude udělena podzemní síti syrských lékařů a zdravotníků Doctors Coordinate of Damascus za mimořádnou odvahu při nepovoleném ošetřování raněných protestujících.

Čtěte více: Loni jsme vám doporučovali třeba dokument To je život

Opět bude také probíhat Jeden svět na školách – tedy dopolední projekce vybraných dokumentů pro žáky základních a středních škol. Festival doplňuje i bohatý doprovodný program plný přednášek a debat.

Brutální svědectví z epicentra jemenských protestů, boj takzvaných ekoteroristů ve Spojených státech, vyrovnávání se potomků nacistických zločinců s dědictvím svých předků nebo také výpověď prostitutky specializující se na handicapované klienty či příběh bezdomovce, který si na živobytí vydělává hrou v šachy s náhodnými kolemjdoucími. Nechybí ani čeští zástupci. Nabídka Jednoho světa je, jako každý rok, velmi pestrá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Jeden svět 2012 představí revoltu v Egyptě, Grónsku i v kině