Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Festival fantazie 2011: Není třeba kostýmu

Jan Nohovec

Jan Nohovec

12. 7. 2011

FOTO: Festival fantazie 2011 - respondent ankety redakce Topzine.cz!Reportáž!… aby se člověk bavil. Není třeba být magor, aby si návštěvník užil největší festival fantastiky v Česku, plný filmů, seriálů, her, knih, alkoholu a kocoviny. Nebo ano?

FOTO: John Ottman

John Ottman přijel na Festival fantazie s dobrou náladou, Foto: Martin Peška, Topzine.cz

Každoroční Festival fantazie v Chotěboři na Vysočině představuje jedenáctidenní šňůru, kterou pro sebe pořádají fanoušci fantasy, science fiction a hororu. Avšak během předchozích patnácti ročníků se tato akce vyprofilovala i jako festival mnoha dalších fenoménů, které s fantastikou nemusí mít mnoho společného. Ne bezdůvodně občas duněla sály počeštěná a značně vylepšená verze songu Friday v coververzi od obsazení hvězdného seriálu Glee o americkém školním sboru looserů.

Očima Šimona Koláře: Před odjezdem na letošní Festival Fantazie jsem měl trochu rozpačité pocity. Nikdy jsem se žádné podobné akce nezúčastnil, a i když se považuji za fantasy-pozitivního, měl jsem obavy z toho, že dostatečně hardcore fanoušek pro FF nebudu. Nemám doma ani jeden kostým a neutápím se v záplavách figurek a modelů z mých oblíbených filmů. Nakonec se naštěstí ukázalo, že to vůbec nevadí.

Celou akci si lze užít, aniž by člověk věděl, jak dlouhé jsou chlupy na Frodových chodidlech nebo kde se na Enterprise nachází záchody. Program byl různorodý, a tak si zde to své dokázal najít opravdu každý. Pokud zrovna neprobíhala žádná zajímavá přednáška, hrálo se na herních konzolích nebo šlo za pár korun do kina. Dokonce se už teď těším na příští ročník.

Podle slov Václava Pravdy, ředitele Festivalu fantazie, dorazilo v průběhu jedenácti dní necelých dva a půl tisíce návštěvníků, z nichž někteří se nezdráhali zůstat po celou dobu konání – a nebylo to tím, že by šlo o skalní příznivce hlavních žánrů. Velké procento zúčastněných přilákaly dvě velké herny, jedna zasvěcená deskovým a karetním hrám, které byly volně nabízeny k zapůjčení, druhá naplněná konzolemi, muzeem videoher nebo hudebními peckami jako GuitarHero a tanečními hrami ve stylu Dance Dance Revolution.

Podívejte se na fotogalerii z Festivalu fantazie 2011

Festival fantazie tradičně probíhá ve čtyřech budovách vedle sebe – skutečně, většina programu se odehrává pod střechou, což se ukázalo jako výhoda v deštivých dnech. Jednu ze střech představuje i chotěbořské kino, v němž se v průběhu akce vystřídalo na čtyřicet filmových hitů letošního a loňského roku. Kinematografii se věnovala i samostatná programová linie s odbornými i zábavnými přednáškami. V jiných sálech se zase téměř nepřetržitě věnovali seriálům od starých klasik (Hvězdná brána, Star Wars, Star Trek) po nové fenomény jako zbrusu nová epická fantasy Hra o trůny. Na své si přišli i fanoušci zmiňovaného seriálu Glee, jehož hudební klipy se promítaly na Glee karaoke a speciální Glee party.

Speciál k Festivalu fantazie 2011

Na letošní setkání českých a slovenských fanoušků fantastiky se stejně jako každý rok dostavilo i mnoho speciálních hostů, v čele s Michaelem Brunsfeldem, tvůrcem lokací pro filmy jako Hvězdné války nebo Minority Report, který ve svých dvou kvalitních výstupech ohromil početné publikum. Druhým významným hostem se stal ruský spisovatel Michail Achmanov, jehož účast se ovšem omezila pouze na jednu krátkou besedu.

Čtěte více o besedě s Michaelem Brunsfeldem!

Na nedostatek poskytnutého prostoru utrpěla také účast mnoha domácích hostů české literární scény. Program o knižní fantastice se v souladu se smutnou tendencí posledních let stal zase o kus méně rozmanitý a mezi dvacítkou souběžných programových linií denně mírně zanikal. Naopak příjemně překvapili organizátoři programu Harryho Pottera, kteří nejenže využili blížící se premiéry posledního filmu, ale přivezli i mnoho kvalitních přednášejících a navíc část svého programu prezentovali jako skutečné vyučovací hodiny v Bradavicích včetně výpravy do zapovězeného lesa. Za zmínku stojí i četné pořady věnované mytologii mnoha národů v rámci dílčích linií.

Očima Martina Pešky: Z Festivalu fantazie vyrostla za 16 let existence profesionálně řízená akce pořádaná v odvážném termínu, kdy má spoustu lidí možnost kulturního vyžití například na filmovém festivalu v Karlových Varech nebo svátku rockové hudby Rock for People.

Přesto si Festival fantazie zachoval velmi přátelskou tvář a zcela jinou atmosféru než na výše zmíněných kulturních akcích; do malého městečka na Vysočině dokáže přilákat úctyhodné množství lidí bez desetimilionových rozpočtů na superhvězdy světového showbyznysu. Není to akce, kde člověk zchudne po zaplacení vstupného, ani pivo zde nestojí 35 korun. Naopak, i výčep s místním pivem Chotěboř na některých místech i za menší cenu než 20 korun), které chutná opravdu pokaždé úplně jinak, přispívá k atmosféře jakéhosi jiného světa.

„Máme i účastníky, kteří přiletěli letadlem na nedaleké letiště Chotěboř – Počátky. Cestou vyfotili velké festivalové logo, sestavené ze 105 fanoušků, jednoho dítěte a jednoho kočárku na louce u areálu,“ demonstruje na příkladu atmosféru prázdninového festivalu ředitel Václav Pravda.

Na rozdíl od zahraničních akcí podobného ražení si největší české setkání fanoušků fantastiky stále dokázalo uchovat odstup od prázdného komerčního shonu a nabízí mnohem otevřenější ovzduší, ve kterém se člověk dokáže uvolnit. Takových zábavných kousků jako sportovní Orclimpiáda nebo dvouhodinový muzikál Švestkový Worf, parodující Star Trek a Limonádového Joea najednou, nabídli organizátoři tucty. A který festival se dokáže pochlubit zástupy fanoušků, kteří si přejí, aby pokračoval alespoň ještě týden?

Anketa redakce Fanzine.cz: Jak se líbil Festival fantazie návštěvníkům?

Samozřejmě, že je pravda, že se na Festivalu fantazie najde několik ortodoxních návštěvníků, z jejichž nerdovství vstávají chlupy na rukou, ale takoví maniaci se najdou i jinde – a ve stejném množství. Letošní FF 2011 nabídl kvalitní zázemí, bohatý program uvnitř i venku a výbornou atmosféru, kterou se už v minulých letech proslavil. A příště možná bude zase lepší. Ovládne jeho program film Hobit?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival fantazie 2011: Není třeba kostýmu