Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Festival fantazie 2010: Speciál Topzine.cz je tady. Ptejte se Václava Pravdy!

Jan Nohovec

Jan Nohovec

14. 6. 2010

!SPECIÁL!I takoví, kteří nikdy nebyli na conu a možná ani neví, co to je, fantastiku pouze čtou, hrají či sledují na pohyblivých obrázcích, už museli slyšet spojení Festival fantazie. Co to je, kde to je, kdy to je a proč se kolem toho dělá takový humbuk?

Ilustrace na plakátu Festivalu fantazie 2010 Autor: Lubomír Kupčík

Malebné městečko Chotěboř byste našli na Českomoravské vysočině, nedaleko Havlíčkova Brodu. Už celou řadu let tu existuje SF klub Avalon, který od roku 1996 pořádá vlastní con. Ten se zpočátku jmenoval Avalcon a zaměřoval se hlavně na fantastickou literaturu, ovšem postupem času se setkání rozrostlo – přibylo mnohem více programu a mnohem více návštěvníků. V současné době se Festival fantazie, jak se teď celá monstrakce už několik let nazvá, může honosit titulem největšího setkání fanoušků fantastiky nejen v ČR, ale i ve střední Evropě.

Letos se Festival fantazie koná od čtvrtka 1. do neděle 11. července, tedy plných dvanáct dní, v kterých se celkem představí více jak 1400 pořadů ve více než 45 programových liniích. Ty se kromě fantastické literatury zabývají i filmy, seriály, hudbou, RPG, komiksy, mangou, anime, deskovými, karetními, konzolovými či počítačovými hrami (herní tematikou se zabývá přidružený GameFFest) a množstvím dalších témat, přičemž mnoho linií se soustředí pouze na jeden veleznámý fenomén (Stargate, Star Trek, Star Wars, LOTR atd.). Velká část programu se sestává z přednášek a promítání, ovšem dojde i na četné soutěže, kvízy, besedy, amatérská dramatická představení, cosplay, turnaje v a další speciální program.

Logo Festivalu fantazie

Tento ročník se poprvé, jako součást závěrečného víkendu, koná i Slet spisovatelů fantastiky, kam přislíbilo svou účast množství známých a oblíbených autorů sci-fi, fantasy i hororu. Kromě nich se ovšem v programu mihnou i hosté mnohem důležitější – ti zahraniční. Organizátoři zatím potvrdili, že se zúčastní David Nykl, česko-kanadský herec, který se objevil mimo jiné jako Dr. Zelenka ve Stargate Atlantis, a Rick Worthy, americký herec, jenž ztvárnil jednoho ze Cylonů v seriálu Battlestar Galactica.

Na Topzine.cz jsme pro vás připravili celý speciál článků k letošnímu Festivalu fantazie a 1. Sletu spisovatelů fantastiky. Představíme vám ty nejzajímavější programové linie, vyhmátneme přitažlivé, ale i často opomíjené střípky nadcházejícícího conu a hlavně – představíme řadu témat skrz rozhovory s jednotlivými organizátory. Interview neunikne ani hlavní organizátor Václav Pravda, kterému můžete položit otázky i vy sami. Pokud na něj máte speciální dotaz ohledně nadcházejícího Festivalu fantazie 2010, napište ji do středy 17. června do komentářů k tomuto článku a my ji zahrneme do připravovaného rozhovoru!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival fantazie 2010: Speciál Topzine.cz je tady. Ptejte se Václava Pravdy!