Menu
TOPZINE.cz
Sport

Fenomén Jágr: I v devětatřiceti klíčovým mužem reprezentace

Redakce

Redakce

13. 5. 2011

Jaromír JágrKolik hráčů na světě by bylo schopno důstojně odehrát šampionát v 39 letech? A kolik z nich by dokázalo v obklopení mladíků vynikat? Takové hráče byste spočítali na prstech jedné ruky. Jeden z nich obléká dres České republiky s číslem 68. Je jím hokejová megastar Jaromír Jágr.

Jaromír Jágr

Jaromír Jágr kontroluje puk před Finem Kukkonenem Zdroj: iihf.com

Jágr hraje v první útočné formaci, kde sbírá góly, asistence, body. To vše s neuvěřitelnou lehkostí. Kde je tajemství úspěchu tohoto výjimečného hráče?

OBR: Speciál k MS v ledním hokeji 2011: Slovensko

Ideální hokejista

Představte si hokejistu, který má silné nohy a paže. Je skvěle vybaven technicky a má rychlou, tvrdou střelu. Za těchto předpokladů před vámi stojí skvělý hokejista, ale ne výjimečný. Zkusme mu ještě přidat výšku zhruba 190 cm a váhu 100 kilo. Nyní před námi stojí hráč, který je skvěle vybaven po technické i fyzické stránce. Takový hráč je s pukem velmi nebezpečný. Dostat takového hráče od puku bez pomoci faulu je velmi složité.

A přesně toho Jaromír Jágr maximálně využívá. Když se k vám otočí zády, nemáte žádnou šanci mu puk sebrat. Neshodíte ho ani na led, protože jeho silné nohy jsou důvodem obrovské stability. Na puk nedosáhnete, protože Jágr má silné ruce a kvůli jeho výšce i dlouhou hůl. Pak už jen čekáte, kdy se po očku podívá a z voleje pošle pas najetému spoluhráči před bránu.

Ovšem toto jsou jen základní předpoklady k tomu být dobrým hokejistou. Ale Jágr je výjimečný. Abychom zjistili, proč tomu tak je, musíme zapátrat ještě trochu hlouběji. Konkrétně do doby před šampionátem. Co v této době Jágr dělal?

Hattrick je náhoda? Ale kdeže…

Lidé, kteří si myslí, že Jágrův hattrick je náhoda, jsou úplně mimo. Jágr hraje po celou dobu přípravy před šampionátem a po dobu šampionátu velmi slušně. Pokud si uvědomíme, že je mu 39 let, zjistíme, že hraje doslova geniálně. Vynikat v tomto věku na mezinárodní scéně není běžný jev!

Jágr je však na šampionát skvěle připraven. Právě to ho dělá velkým hráčem. Ví, jak má trénovat, aby byl v potřebnou chvíli krok před ostatními. Nyní to ukázal proti týmu USA. Jágr se na slovenskou misi připravoval individuálně měsíc v Rusku. Po skončení sezony nabíral potřebnou kondici v Omsku. Výsledkem jeho tréninků bylo už excelování na Českých hrách.

Jágr trénuje ve dne v noci

Jágr však neponechává nic náhodě a individuální tréninky zařadil do svého režimu i na turnaji v Bratislavě. Je 22 hodin a všichni hráči odpočívají na pokojích až na jediného. Jágr si bere brusle, hokejku a jde na led trénovat střelbu. Ví totiž, že jedna jediná střela může zcela otočit dění zápasu, ve kterém jde o vše. Také ví, že štěstí přeje připraveným. Jágr je připraven na sto procent.

Rozhodl zápas s Amerikou

Možná právě úvodní gól byl klíčem k výhře nad Američany. Až do 19. minuty jsme totiž rozhodně nebyli lepším týmem. Tým USA do té doby nastřelil tyč a značně prověřil Pavelce. Až Jágrova první trefa naklonila zápas na naši stranu a Američany velmi zaskočila. Dost možná by se dala označit za trefu zápasu. Protože ihned po nástupu do druhé třetiny přidal Jágr druhý gól. Američani tak byli pod obrovským psychickým tlakem. Herně totiž do této doby působili lépe než my, ale prohrávali 2:0. Nakonec už se ze šoku neoklepali a inkasovali ještě dvakrát.

Jágr je megastar

Právě hráči, kteří dokáží rozhodovat takové zápasy, jsou velmi ceněni. Na světě jich totiž není mnoho. Troufnu si tvrdit, že hokejista, kterému je 39 let a dokáže v podstatě sám rozhodovat zápasy, je na celém světě pouze jeden. O to šťastnější můžeme být, že obléká český dres. Je jím hráč s číslem 68, hokejová megastar Jaromír Jágr.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fenomén Jágr: I v devětatřiceti klíčovým mužem reprezentace