Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Febiofest 2013 nabídne dceru Chaplina i nejmladšího českého režiséra

Martin Peška

Martin Peška

6. 2. 2013

Jubilejní 20. ročník filmového festivalu Febiofest, který se bude konat od 14. do 20. března v multikině Cinestar na pražském Andělu, odtajnil jméno prvního zahraničního hosta, kterým bude americká herečka Geraldine Chaplin. Po pražském termínu se uskuteční Ozvěny ve všech krajích.

FOTO: Fero Fenič, Febiofest 2013

Prezident a duchovní otec festivalu Fero Fenič pokřtil plakát k Febiofestu 2013. Foto: Martin Peška, TOPZINE.cz

Geraldine Chaplin, dcera Charlese Chaplina a původně baletní tanečnice, začínala ve filmu už jako dítě v dílech svého otce jako Světla ramp a Král v New Yorku. Později se stala hlavní tváří snímků režisérů Davida Leana (Doktor Živago), Roberta Altmana (Nashville, Svatba) či Pedra Almodóvara (Mluv s ní). Ztvárnila také například francouzskou královnu ve filmu Tři mušketýři.

„Diváci se mohou těšit také na návraty filmařů oceněných v uplynulých dvaceti letech Kristiánem za přínos světové kinematografii ve speciální sekci nebo velkou retrospektivu finského filmu,“ oznámili pořadatelé kulturní přehlídky ve středu 6. února na tiskové konferenci a dodali: „K vidění budou melancholické komedie, road movies, dramata plná ne zrovna zchlazených vášní, ale i western.“

Do českých kin by se tak měl po necelém roce vrátit například sci-fi snímek o nacistech z Měsíce Iron Sky. Pro milovníky promítacích maratónů, kteří se chtějí navíc něco dozvědět z nedávné finské minulosti o zhoubě alkoholizmu i kořenech prohibice, je zde čtyřdílný epos Osm smrtelných ran režiséra Mikko Niskanena. Restaurovanou verzi tohoto díla má Febiofest uvést pouze jednou.

Novinkou se má stát i soutěžní sekce věnovaná středometrážním filmům. Kompletní program by se měl objevit na webových stránkách febiofest.cz až 27. února. „Premiéru si zde odbude debutový film Bez doteku osmnáctiletého režiséra Matěje Chlupáčka,“ prozradil programový ředitel Štefan Uhrík.

video
play-sharp-fill

Vstupenky budou v předprodeji od 6. března v Cinestar Anděl, od půlnoci pak i online. Lístek na film vyjde návštěvníky na 89 korun jak na festivalu v Praze, tak na jeho Ozvěnách v regionech.

„Doufám, že 20. ročník bude zlomovým, aby Febiofest nastoupil novou prosluněnou cestu za podmínek, které si zaslouží,“ vyslovil své přání prezident festivalu Fero Fenič. Filmový program doprovodí stejně jako v minulých letech Febiofest Music Festival, který se uskuteční v garážích Cinestaru.

Termíny a místa konání Ozvěn Febiofestu ve 12 krajích
25. – 27. 3. České Budějovice
26. – 28. 3. Liberec
27. – 29. 3. Děčín
28. – 30. 3. Jihlava
29. – 31. 3. Plzeň
2. – 4. 4. Hradec Králové
3. – 5. 4. Pardubice
4. – 6. 4. Karlovy Vary
5. – 7. 4. Opava
8. – 10. 4. Brno
9. – 11. 4. Olomouc
10. – 12. 4. Zlín

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Febiofest 2013 nabídne dceru Chaplina i nejmladšího českého režiséra