Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Trailer filmu Bez doteku: Nejmladší český režisér krotí Hádka i sexuální běsy

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

23. 1. 2013

!Exkluzivně!Většina osmnáctiletých svůj volný čas vyplňuje popíjením a běháním za holkama. Matěj Chlupáček se rozhodl natočit celovečerní film Bez doteku, který svým námětem, vizualitou i způsobem vzniku popírá vše, o čem současné české filmy jsou. A dokazuje to i první ukázka plná otázek, kamerové exhibice a explicitního sexu.

video
play-sharp-fill

Nálepka filmu od nejmladšího českého režiséra je v dnešní době poněkud dvousečnou zbraní. Dobře lze na ní vystavět marketingovou kampaň, někde vzadu v hlavě však většina filmových fanoušků pochybuje, zda tvůrce, kterému v hospodě pivo poprvé nalili teprve před pár dny, může tak velký filmový projekt ukočírovat. Takové otázky jsou však u Matěje Chlupáčka zbytečné. Filmařské řemeslo si v minulosti osahal na celé řadě videoklipů a reklamních spotů, navíc neponechal nic náhodě a ke svému celovečernímu debutu si přizval ostřílený tým.

Plakát snímku Bez doteku

Plakát snímku Bez doteku.

Na place tak kočíroval například jednoho z nejuznávanějších českých kameramanů Alexandera Šurkalu (Habermmanův mlýn, Karamazovi) a herecký ansábl v čele s Kryštofem Hádkem, Marianem Rodenem, Ondřejem Malým nebo Jirkou Kocmanem. Ani jeden z nich však film podle všeho táhnout nebude, roli hlavní hrdinky Jolany si totiž střihla herecky téměř neposkvrněná Tereza Vítů. A stála před ní výzva více než obtížná, Chlupáček spolu se scenáristou Janem Mazancem pro ni připravili sedmdesátiminutovou snovou cestu napříč temnými zákoutími lidské duše i současné společnosti, a to vše v komorním balení.

Podívejte se, jak probíhalo natáčení filmu Bez Doteku

Snímek Bez doteku vypráví příběh o dospívající dívce Jolaně, kterou ničí nestandardní vztahy v rodině a jejich následky. Matka nemá na Jolanu čas a svou dceru opomíjí. Nevlastní otec za tichého a nevyřčeného souhlasu matky zneužívá citového rozpoložení Jolany. Hlavním rádcem Jolany se tak stává její fiktivní přítel. Neúnosnost situace a vlastní prohry doženou hlavní hrdinku až do nevěstince.

Podobných zápletek jsme v minulosti viděli již mnoho, Bez doteku se však snaží na otřepané motivy nahlédnout z jiné perspektivy, k čemuž jistě pomohlo také to, že takto mladý režisér rozhodně nebude přemýšlet a tvořit v klasických zaběhnutých filmařských vzorcích. „Od začátku šlo především o lehce nadsazený filmový příběh, který mě provokoval jistou neuchopitelností a zajímavým konceptem dvou polovin, které reprezentují schéma ‚příčina – následek‘,“ popisuje Chlupáček.

Na hlavní hrdinku filmu Bez doteku nečeká nic pěkného. Zdroj: CinemArt

Na hlavní hrdinku filmu Bez doteku nečeká nic pěkného. Zdroj: CinemArt

A právě koncept příčiny a následku se tvůrcům podařilo vecpat i do dvouminutového traileru. Poklidná první polovina načrtne základní zápletku za zvuků pomalu se přelévajících rytmů hudebního podkladu, vzápětí ho pak vystřídá říznější elektronika a svižný střih, jenž dění dodá potřebnou dynamiku. Už na první pohled je patrné, že Šurkala bude v každém druhém záběru malovat nádherné a v českém filmu jen málokdy viděné obrazy.

Bez doteku. Drama, Česko, 2013. Režie: Matěj Chlupáček. Hrají: Tereza Vítů, Marian Roden, Petra Lustigová, Kryštof Hádek, Adrian Jastraban, Ondřej Malý, Hana Vagnerová, Kateřina Winterová, Marika Šoposká, Jiří Kocman

Premiéra v ČR: 28. března

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Trailer filmu Bez doteku: Nejmladší český režisér krotí Hádka i sexuální běsy